آخرین اخبار

نفرین اقتصادی؛ روزهای سخت‌تری در راه است!

همه معادلات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی طی یک سال گذشته به هم ریخته و حالا مردم با نگرانی نسبت به شرایط کنونی، می‌پرسند «آخرش چه می‌شود؟»

1 سال پیش
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

همه معادلات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی طی یک سال گذشته به هم ریخته و حالا مردم با نگرانی نسبت به شرایط کنونی، می‌پرسند «آخرش چه می‌شود؟»

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس، با بررسی آثار تحریم‌ها بر بخش حقیقی اقتصاد کشور، پیش‌بینی کرده است که اگر دولت راهکاری برای مقابله با تحریم‌ها پیدا نکند، رشد اقتصادی ایران در سال 1397 به منفی 2.8 درصد و در سال 1398 به منفی 5.5 درصد خواهد رسید. این در حالی است که حکومت تاکنون هیچ راهبرد مؤثری برای مقابله با تحریم‌ها اتخاذ نکرده و صرفاً اعلام کرده است در برابر آمریکا «مقاومت» می‌کند.

البته هزینه این مقاومت از جیب مردم پرداخت می‌شود؛ مردمی که طی شش ماه گذشته شاهد بحران بی‌سابقه اقتصادی بوده‌اند و بیش از 72 درصد از قدرت خریدشان را از دست داده‌اند. وضعیت بد اقتصادی در ایران حتی باعث انتقاد تند برخی نمایندگان هم شده است. فردین فرمند، نماینده میانه در آذربایجان شرقی رو چهارشنبه (4 مهر 97) با تحصن یک‌ساعته مقابل جایگاه هیئت‌رئیسه مجلس، خواهان برگزاری جلسه ویژه و رسیدگی به مشکلات اقتصادی کشور شد.

اما هیچ‌کدام از اقدام‌های ناقص برخی مسئولان طی ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم را حل نکرده است. به موازات سقوط ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر خارجی، قیمت مواد غذایی به شدت افزایش یافته و برخی کالاها نایاب شده است. به‌تازگی کشور با کمبود گوجه‌فرنگی، رب گوجه و سیب‌زمینی مواجه شده و مردم بر سر خرید آن‌ها رقابت می‌کنند.

درآمد ناچیز اغلب ایرانی‌ها کفاف هزینه‌های کمرشکن زندگی را نمی‌دهد و افزایش نرخ تورم باعث شده مردم در اعتراض‌های خود، شعار «مرگ بر گرانی» سر دهند. حمید دیهیم، استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تورم مانند موریانه اساس اقتصادی کشور را نابود می‌کند، به خبرگزاری ایلنا گفته است: «برآوردها نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور با ادامه روند کنونی منفی یک درصد خواهد بود، یعنی وضع معیشت مردم نه‌تنها بهبود نمی‌یابد، بلکه بدتر نیز می‌شود.»

پیش‌ازاین، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نیز مردم ایران چنین دشواری را با ابعاد کوچک‌تر تجربه کرده‌اند و بار گرانی‌ها را به دوش کشیده‌اند؛ اما این بار به نظر می‌رسد بحران جدی‌تر از دوره قبل است. بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که منابع نفتی در ایران باعث توزیع رانت، فساد و افزایش تورم شده و شرایط را برای مردم بدتر کرده است. اقتصاددانان این مسئله را اصطلاحاً «نفرین منابع» می‌نامند که البته اکنون می‌توان گفت کل اقتصاد ایران دچار این نفرین شده است.

این باور چندان هم بی‌راه نیست؛ چراکه طی دو دهه اخیر روند اقتصادی کشور به‌گونه‌ای بوده است که مردم همیشه تحت ‌فشار هزینه‌های زندگی بوده‌اند و از سوی دیگر، رانت و افزایش نرخ تورم، طبقات نوکیسه جدیدی را در دل حکومت به وجود آورده است که مردم با کنایه، آن‌ها را «ژن خوب» می‌نامند.

اکنون پیش‌بینی می‌شود، اوضاع اقتصادی طی ماه‌های آینده رو به وخامت بیشتری برود. این مسئله سبب بروز تورم انتظاری شده و مردم به بازارهای سکه، خودرو و ارز هجوم برده‌اند تا این‌گونه ارزش پس‌اندازهای خود را حفظ کنند. به نظر می‌رسد با تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه ایران و ناتوانی حکومت در مدیریت بحران، روزهای سخت‌تری در انتظار مردم ایران باشد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top