آخرین اخبار

فریب نخورید؛ دلار به زودی گران می‌شود!

بخشی از بار سنگین تجهیز منابع ارزی بانک مرکزی به دوش مردم افتاده و حکومت در حال جمع‌آوری دلارهای ارزان مردم برای روزهای سخت پیش رو است؛ روزهایی که همه افسوس فروش دلارهایشان را خواهند خورد.

14 روز قبل
بیان
A- A A+

طی چند روز گذشته حکومت با تمام ابزارهای رسانه‌ای و بانکی خود قیمت دلار را کاهش داد؛ اما چرا دلال‌ها و صراف‌ها فقط فروشنده هستند و کسی نمی‌تواند دلار ارزان بخرد؟ پاسخ ساده است: نرخ‌های ارزهای خارجی مصنوعی هستند و فعالان بازار اطمینان دارند قیمت‌ها بار دیگر افزایش خواهند یافت.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» به اذعان خود مقامات حکومتی و بانک مرکزی، پس از تثبیت قیمت دلار روی 4200 تومان، بین 15 تا 20 میلیارد دلار به بهانه‌های مختلف از جمله واردات کالاهای ضروری، از خزانه بانک مرکزی خارج شد و به افراد وابسته به حکومت تعلق گرفت. این مسئله، دولت را با خزانه‌ای خالی مواجه کرده که می‌تواند تبعات خطرناکی از جمله کاهش واردات و کمبود کالاهای ضروری را در پی داشته باشد.

حکومت برای جبران دلارهایی که با نرخ 4200 تومان بین افراد وابسته به حکومت بذل و بخشش کرده بود، چاره‌ای جز به چنگ آوردن دلارهای خانگی مردم نداشت. حجم بالای دلارهای خانگی و در دست مردم، حکومت را به طمع انداخت تا برنامه‌ای را برای تصاحب آن طرح‌ریزی کند. حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، میزان دلارهای خانگی را 20 میلیارد دلار برآورد کرده است.

ترفند حکومت برای ایجاد یک جو روانی علیه بازار ارز ساده‌تر از آن چیزی بود که بشود فکرش را کرد؛ به راه انداختن یک بازی رسانه‌ای و هم‌زمان تزریق چند صد میلیارد اسکناس دلار به بازار ارز، قیمت‌ها را در سراشیبی سقوط قرار داد و یک شوک قوی را به مردم وارد کرد. در پی آن، مردم به بازارهای ارز هجوم آوردند تا قبل از اینکه بیشتر ضرر کنند، دلارهای خود را بفروشند. خود هجوم مردم برای فروش دلار، به سرعتِ کاهش قیمت‌ها کمک کرد، به اندازه‌ای که شبکه‌ای تلویزیونی رژیم به خودشان جرئت دادند نرخ هر دلار آمریکا را 8 هزار تومان اعلام کنند.

اما مسئله این است که اگر امروز نرخ هر دلار 12، 13 یا 14 هزار تومان است، چرا مردم نمی‌توانند با این قیمت‌ها از صرافی‌ها و دلال‌های خرده‌پا ارز بخرند؟ صرفاً تورم انتظاری در بین فعالان حرفه‌ای بازار ارز است که سبب شده پشت شیشه صرافی‌ها نوشته شود «فروش ارز نداریم.» به‌بیان‌دیگر، واسطه‌ها و صرافی‌ها اطمینان دارند که با خوابیدن موج رسانه‌ای حکومت و کاهش تزریق دلار از سوی بانک مرکزی به بازار، بار دیگر قیمت‌ها روند افزایشی پیدا خواهند.

استدلال دیگری که می‌تواند مصنوعی بودن قیمت‌های ارز را تائید کند، ثابت بودن متغیرهای کلان اقتصادی است. بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی نه‌تنها کمتر از 284 هزار میلیارد تومان نشده، بلکه روزبه‌روز حجیم‌تر می‌شود و مطابق آخرین آمار حجم نقدینگی نیز به یک تریلیون و 602 هزار میلیارد تومان رسیده است.

علاوه بر تصمیم‌های نادرست ارزی در دولت، بانک‌های خصوصی به دلیل پرداخت سودهای موهوم، روزبه‌روز در حال خلق نقدینگی در اقتصاد ایران هستند و از اضافه برداشت‌های خارج از قاعده دست بر نمی‌دارند.

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) نیز که امروز (15 مهر 97) به تصویب مجلس ایران رسید، اگرچه قیمت‌های ارز را تا حدودی کاهش داده است، در واقع ماهیتاً هیچ ارتباطی به بازار ارز ندارد؛ اما بازار ارز و سکه بی‌دلیل نسبت به آن حساس است.

رژیم ایران در حال آماده کردن خود برای روزهای سخت تحریم‌هاست. مقامات حکومتی به محدودیت‌های ارزیِ ناشی از تحریم صادرات نفت و محاصره بانکی کاملاً واقف هستند؛ بنابراین هم‌اکنون مهم‌ترین مسئله برای حکومت، چگونگی تجهیز منابع ارزی بانک مرکزی است. بخشی از بار سنگین تجهیز منابع ارزی بانک مرکزی به دوش مردم افتاده و حکومت در حال جمع‌آوری دلارهای ارزان مردم برای روزهای سخت پیش رو است؛ روزهایی که همه افسوس فروش دلارهایشان را خواهند خورد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top