آخرین اخبار

صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصادی ایران منفی شد

پس از گزارش ناامیدکننده بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصادی ایران، صندوق بین‌المللی پول نیز روزهای سختی را برای ایران پیش‌بینی و نرخ تورم ایران در سال جاری را حدود 30 درصد برآورد کرده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از گزارش ناامیدکننده بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصادی ایران، صندوق بین‌المللی پول نیز روزهای سختی را برای ایران پیش‌بینی و نرخ تورم ایران در سال جاری را حدود 30 درصد برآورد کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» خبرگزاری رویترز به نقل از صندوق بین‌المللی پول نوشته است که رشد اقتصاد ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا در یک روند نزولی قرار گرفته و تا دو سال آینده، روزهای سختی را در پیش خواهد داشت.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارش خود با عنوان «چشم‌انداز اقتصادی جهان» نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2018 را معادل 1.5 درصد عنوان کرده و نرخ تورم این کشور در سال جاری میلادی را برابر با 29.6 درصد دانسته است. این نهاد بین‌المللی حاصل نرخ تورم بالا و رشد منفی اقتصاد ایران را «رکود تورمی» عنوان کرده است.

رشد منفی اقتصاد ایران در حالی است که صندوق بین‌المللی پول در گزارش قبلی خود پیش‌بینی کرده بود که اقتصاد ایران در سال 2018 رشد مثبت 4 درصدی را تجربه خواهد کرد.

بانک جهانی نیز به‌تازگی پیش‌بینی کرده است که اقتصاد ایران در یک عقب‌گرد کم‌سابقه در سال 2019 با رشد منفی 3.6 درصد مواجه می‌شود. این نهاد همچنین نرخ تورم ایران را برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب 23.8 درصد و 31.2  درصد و برای سال 2020 معادل 19.6 درصد تخمین زده است.

صندوق بین‌المللی پول اما اوضاع اقتصادی عربستان سعودی را رو به بهبود دانسته و در گزارش خود نوشته است رشد اقتصاد عربستان که سال گذشته 0.9 درصد بوده در سال 2018 به 2.2 و در سال آینده به 2.4 درصد خواهد رسید.

عربستان سعودی طی دو سال اخیر با اتخاذ سیاست‌های هوشمندانه اقتصادی، حجم عظیمی از سرمایه‌های خارجی را به سمت خود جذب کرده است. این کشور ثروتمند، در حوزه انرژی پیشرفت قابل‌توجهی داشته و در چند سال اخیر بازارهای مالی خود را به‌سرعت توسعه داده است.

مهم‌ترین وجه گزارش ناامیدکننده صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران، ارسال سیگنال‌های منفی به‌سوی سرمایه‌گذاران داخلی است. با وجود تحریم‌ها و فرار سرمایه‌های خارجی، کاهش سرمایه‌گذاری‌های داخلی در بخش صنعت می‌تواند، در میان‌مدت نرخ بیکاری را به شدت افزایش دهد.

این در حالی است که همین حالا هم صندوق بین‌المللی پول نرخ بیکاری ایران در سال 2018 را 12.8 درصد پیش‌بینی کرده است که 1.1 درصد نسبت به برآورد قبلی بیشتر است. انتظار می‌رود با نمایان شدن کامل آثار تحریم‌ها، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در گزارش‌های بعدی خود واقعیت‌های تلخ‌تری را درباره اقتصاد ایران منتشر کنند.

ایالات‌متحده از 13 آبان صادرات نفت ایران را به طور کامل تحریم خواهد کرد و روابط بانکی این کشور نیز در اثر تحریم‌ها با اخلال مواجه خواهد شد. تحریم‌های اقتصادی در حالی خسارت‌هایی عظیم به ایران وارد می‌کند که جمهوری اسلامی حاضر به مذاکره برای حل اختلافات با غرب نیست.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top