آخرین اخبار

روحانی صندوق ذخیره ارزی را با جیب مردم پر می کند

در جدیدترین اظهار نظرات جالب توجه اقتصاددانان داخل ایران، اظهار نظری چشمها را خیره می کند. هادی حق شناس نماینده گیلان و اعضای پیشین ستاد روحانی در گیلان درباره ارزش واقعی قیمت دلار آن را رقمی در حدود 8 تا 9 هزار تومان دانست.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

در جدیدترین اظهار نظرات جالب توجه اقتصاددانان داخل ایران، اظهار نظری چشمها را خیره می کند. هادی حق شناس نماینده گیلان و اعضای پیشین ستاد روحانی در گیلان درباره ارزش واقعی قیمت دلار آن را رقمی در حدود 8 تا 9 هزار تومان دانست.

فارغ از اینکه با توجه به نرخ برابری ارزها نیز قیمت دلار بر اساس نرخ روز حدود 16 هزار تومان است، باید این قیمت گذاری را نیز چیزی شبیه به دستور دانست.

با این نرخ دستوری از یک طرف از جانب اصلاح طلبان و همچنین دستورات یک نفر همچون علی خامنه ای در استادیوم آزادی و سایر سخنرانی های اخیر وی مبنی بر اینکه اجازه نمی دهد تا زنده است با آمریکا مذاکره ای صورت بگیرد، باید گفت زور تندروها قطعا بیشتر خواهد بود و طبیعتا نرخ واقعی دلار در آن صورت بسیار بیشتر از چیزیست که آقای حق شناس مطرح می کنند.

البته هادی حق شناس نگفته است ارزش واقعی این پول چرا بین 8 تا 9 هزار تومان است و این قیمت گذاری تحت چه شرایطی باید صورت بپذیرد.

پیشتر اطرافیان حسن روحانی اعتقاد داشتند که دولت باید تمام موضوع ارز را به حال خود رها کرده و بگذارد بازار خود نرخ نهایی را تعیین نماید.

با این وجود دولت در مقابل اقدامات پلیسی صادق لاریجانی و جعفری دولت آبادی واکنشی نشان نداده و اجازه داد این جو پلیسی برقرار باشد.

با وجود اینکه حسن روحانی و هادی حق شناس معتقدند تمام فشارهای تحریم ها در همین ماه های سپتامبر و اکتبر حس می شود و در نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد، اما روند کاهشی فروش نفت که امروز تا مرز 1 میلیون بشکه رسیده است، نشانگر این موضوع است که در نوامبر اتفاقات ویژه ای نیز خواهد افتاد.

در همین حال تصویب FATF نیز به نظر می رسد تاثیر چندانی بر روی وضعیت ارز و طلا نداشته است و حداکثر تاثیری که این تصمیم در مجلس داشت، ریزش چند ساعته نرخ طلا و ارز بود که البته در شرایط فعلی این کاهش حالت معکوس به خود گرفته و در حال افزایش است.

 

چرا دولت روحانی با نرخ ها بازی می کند؟

 

دولت روحانی باید صندوق های خالی ذخیره ارزی خود را پر کند. همچنین علت دستکاری در نرخ ارز به خاطر خالی بودن خزانه ملی است. در علوم اجتماعی هنر مدیریت کردن توسط دولت با پولی است که ندارد حال آنکه دولت روحانی در عمل با حذف یارانه هایی نظیر یارانه نان ثابت کرده پولی ندارد و از طرفی نیز با بازی با نرخ ارز سعی دارد جیب خود را کمی پر کند تا بهانه ای دست دولت بعدی ندهد.

همانطور که وی در زمان به دست گرفتن دولت اعلام کرد صندوق های ذخیره ارزی را دولت قبلی خالی کرده است، تلاش دارد تا در 2 سال باقی مانده تا پایان ریاست جمهوری این صندوق ها را با کمک بانک مرکزی وابسته به خود پر کند تا با ارائه گزارش اعلام کند که مدیریت خوبی داشته و صندوق ها را اگرچه خالی تحویل گرفته اما پر تحویل داده است. این همان نمودار سازی به سبک احمدی نژاد است که با اینکار یک بار دیگر مردم به سمت صندوق های رای کشانده شوند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top