آخرین اخبار

چرا واردات تلفن همراه همچنان ممنوع است؟

سپاه پاسداران هرجا از هر چیزی خصوصا در حوزه پولی و مالی کم می آورد، آن را از جیب مردم حساب می کند. اکنون نیز خبر از این موضوع می رسد که بعضی ارگان ها از واردات تلفن همراه جلوگیری کرده اند.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

سپاه پاسداران هرجا از هر چیزی خصوصا در حوزه پولی و مالی کم می آورد، آن را از جیب مردم حساب می کند. اکنون نیز خبر از این موضوع می رسد که بعضی ارگان ها از واردات تلفن همراه جلوگیری کرده اند.

دبیر کمیسیون تخصصی گوشی تلفن همراه، گفت: در 4 ماه گذشته هیچ گوشی تلفن همراهی به صورت قانونی وارد بازار نشده و واحدهای صنفی در این بخش با کمبود مواجه هستند.

با توجه به این موضوع که وزیر ارتباطات روحانی خبر از ترخیص 600 هزار دستگاه تلفن همراه از گمرگ را داده بود اما از آزادسازی آن "چند ارگان و واحد نظارتی" جلوگیری به عمل آورده اند.

وبسایت های فروشنده تلفن همراه و فروشندگان فیزیکی آنها پس از موج گرانی و بالا رفتن نرخ ارز، اگرچه موبایلها و بسیاری از دستگاه های الکترونیکی را با ارز دولتی وارد کرده بودند، اما یا از فروش سر باز می زدند و یا آنها را با محاسبه نرخ ارز روز بلکه بسیار بیشتر قیمت گذاری می کردند. بسیاری از وبسایت ها برچسب "ناموجود" روی محصولات درج کردند تا جایی که وبسایتی همچون دیجی کالا که اصولا کار اصلی خود را با فروش تلفن همراه آغاز کرد، هم اکنون تعداد بسیار محدودی موبایل را برای فروش با ارز به نرخ روز عرضه می کند و باقی وبسایت به فروش لوازم خانگی و بسیاری از لوازم غیر ضرور اختصاص یافته است.

با این تفاسیر، این تحلیل برداشت می شود که سپاه و وارد کنندگان تلفن همراه قصد دارند تا آنچه را که در بازار فعلی موجود است با نرخ دلار تا 20 هزار تومان و بیشتر عرضه کرده و از سوی دیگر با ایجاد التهاب در بازار و بازگشت نرخ ارز با اوج خود، این محصولات را با بیشترین سود ممکن پخش نمایند.

در این میان به نظر می رسد وزارت صمت نیز همسو با منفعت طلبان و احتمالا تقابل با دولت متبوع، به همکاری با این ارگان ها و بخش های نظارتی پرداخته تا خریداران را که امیدوار به حرف وزیر ارتباطات هستند، ناامید نموده و ایشان را به سمت خرید همان چیزی که تا این لحظه موجود است سوق دهند.

انتظار می رود وزیر ارتباطات دولت روحانی در مدت زمان باقی مانده تا پایان عمر دولت دست کم برای نمایش هم که شده کمی وجهه دلسوز به خود گرفته و با پیگیری های مجدانه نسبت به بازگشایی بازار اقدام کند. این موضوع و آزاد سازی این تعداد دستگاه تلفن همراه اگرچه مصرف بسیار کوتاه مدت را تنها شامل شده و فروش همین 600 هزار دستگاه نیز احتمالا به یک ماه به طول نخواهد انجامید، اما دلگرمی بسیار کوچکی برای مردمی است که از بیرون تحریم و از درون نیز تحت فشار هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top