آخرین اخبار

یک روز پس از تحریم ها، واکنش ها به معافیت های نفتی

دونالد ترامپ در خصوص مسئله نفت گفت نمی خواهد با تحریم یک باره نفت، قیمت آن افزایش یابد. پیشتر نیز جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفته بود نمی خواهد کشورهای دیگر و متحدان کشورش را آزار دهد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

رییس جمهور آمریکا به خوبی و با هماهنگی کامل با دولت خود کار می کند. تنها یک سخن را گفتن چیزی است که بهتر است مسئولین جمهوری اسلامی نیز یاد بگیرند تا از ایجاد چند پارگی و پارادوکس بیشتر جلوگیری شود. دونالد ترامپ در خصوص مسئله نفت گفت نمی خواهد با تحریم یک باره نفت، قیمت آن افزایش یابد. پیشتر نیز جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفته بود نمی خواهد کشورهای دیگر و متحدان کشورش را آزار دهد.

به همین علت تنها 8 کشور به طور نسبی و با شروط مشخص، از تحریم نفتی ایران معاف شدند. اگرچه به اعتقاد تحلیلگران این معافیت موقتی است اما موقتی بودن آن می تواند تمدید شود. آمریکا به راحتی توانسته کنترل رژیم سرکوبگر ایران را به دست بگیرد.

اما رییس جمهور آمریکا کمابیش ثابت کرده است که خلاف جهت روابط بین الملل حرکت می کند و بارها تحلیلها و پیش بینی ها با آنچه که وی انجام داده، متفاوت بوده اند. او امروز اعلام کرد تحریم نفتی علیه ایران تدریجی خواهد بود.

وی در خصوص نگرانی ها در مورد افزایش قیمت نفت گفت: «ما سخت‌ ترین نظام تحریمی را علیه ایران اعمال کرده‌ایم اما در مورد تحریم‌های نفتی قصد داریم که آهسته و تدریجی عمل کنیم. ما نمی‌خواهیم قیمت نفت ناگهان در دنیا افزایش یابد.»

بنا بر همین تصمیم هشت کشور از جمله چین، هند، ژاپن، یونان، ایتالیا، کره جنوبی، تایوان و ترکیه برای ادامه خرید نفت از ایران از تحریم معاف خواهند شد.

حسن روحانی در این میان معتقد است معافیت این هشت کشور که بعضا تنها به خرید نفت خام از ایران به میزان یک سوم ادامه می دهند، یک پیروزی است. این در حالیست که شیرینی این پیروزی به دلیل تحریم های بانکی به سختی قابل واریز است و داد و ستدی انجام نخواهد شد.

با این همه اما این سخت ترین نوع تحریم ها که با فشار حداکثری آمریکا به وجود آمده، پایان نخواهد داشت چرا که طبق وعده بولتون، جمهوری اسلامی باید در انتظار تحریم های بیشتری باشد.

به گزارش یورونیوز آقای بولتون در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: «ما قصد داریم تحریم‌ هایی فراتر از این را اعمال کنیم. ما به این سطح از تحریم‌ ها اکتفا نمی‌ کنیم.»

اگرچه فشارهای آمریکا تا کنون پاسخ مشخصی را از جانب تهران به همراه نداشته، اما مقامات آمریکایی امیدوارند تا با تغییر رفتار رژیم ایران بتوانند به یک توافق جدی دست یابند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top