آخرین اخبار

دارو مطلقاً تحریم نیست/ معافیت موقتی برای خرید نفت ایران

رسانه‌های حکومتی در ایران، معافیت هشت کشور از تحریم صادرات نفت و ادامه فعالیت هندی‌ها در بندر چابهار را یک «پیروزی» در برابر آمریکا می‌دانند و همچنان با فریب افکار عمومی اعلام می‌کنند که این کشور دارو را هم تحریم کرده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

رسانه‌های حکومتی در ایران، معافیت هشت کشور از تحریم صادرات نفت و ادامه فعالیت هندی‌ها در بندر چابهار را یک «پیروزی» در برابر آمریکا می‌دانند و همچنان با فریب افکار عمومی اعلام می‌کنند که این کشور دارو را هم تحریم کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» یک روز قبل از اِعمال دور دوم تحریم‌ها علیه رژیم ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که هشت کشور از جمله هند، چین، کره جنوبی، ایتالیا و ژاپن از تحریم صادرات نفت ایران معاف هستند و می‌توانند تا شش ماه دیگر از ایران نفت وارد کنند.

این معافیت البته شرط‌هایی دارد که باید از سوی هشت کشور معاف شده رعایت شوند. نخستین شرط آمریکا این است که همه این کشورها واردات نفت خود را به یک‌سوم آن چیزی که قبلاً می‌خریدند، برسانند. بر اساس دومین شرط، هیچ‌کدام از این هشت کشور در برابر نفت وارداتی حق پرداخت پول نقد به ایران ندارند و باید مبالغ را در یک حساب مشخص نگهداری کنند. این کشورها می‌توانند به جای این مبالغ، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران صادر کنند. شرط آخر نیز همان موقتی بودن خرید نفت ایران است که باید فرجه شش‌ماهه از سوی این هشت کشور رعایت شود.

مقامات جمهوری اسلامی این معافیت را یک دستاورد برای خود می‌دانند و در رسانه‌های خود اعلام می‌کنند که آمریکا را «شکست» داده‌اند؛ اما واقعیت این است که آمریکا با سیاستی هوشمندانه قصد دارد تحریم‌های نفتی را به تدریج اجرایی کند تا بازار نفت دچار شوک نشود و قیمت‌ها به‌یک‌باره افزایش نیابند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دراین‌باره گفته است که «من می‌توانستم (صادرات) نفت ایران را فوراً به صفر برسانم ولی این به بازار شوک وارد می‌کند. دنبال این نیستم که قیمت‌ها افزایش یابد.» این سیاست آمریکا در هفته‌های اخیر موجب کاهش قیمت نفت برنت در بازارهای بین‌المللی شد و این روند نزولی برخلاف میل رژیم ایران همچنان ادامه دارد.

افزایش یک‌باره‌ای قیمت نفت می‌توانست بر قیمت بنزین تاثیر بگذارد و انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و سنای آمریکا را تحت شعاع قرار دهد؛ در این صورت ترامپ همراهی مردم را با سیاست‌های خود از دست می‌داد و معادلات سیاسی به ضرر آمریکا تمام می‌شد.

اکنون آمریکا با ارائه فرصت 6 ماهه به هشت کشور مورد نظر، در حال کمک به کشورهایی چون عربستان سعودی، امارات، کویت و عراق است تا بتوانند ظرفیت تولید نفت خود را افزایش دهند و در 6 ماه آینده خلأ نفت ایران را پر کنند. بر اساس آمارها، طی ماه‌های اخیر بیش از یک میلیون بشکه از صادرات روزانه نفت رژیم ایران کاسته شده است.

دارو مطلقاً تحریم نیست!

طی هفته‌های اخیر رژیم ایران در رسانه‌های وابسته به خود و در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات گسترده‌ای را علیه آمریکا به راه انداخته و با دست گذاشتن روی احساسات مردم و فریب دادن افکار عمومی، این‌طور القا می‌کند که آمریکا صادرات دارو را به ایران تحریم کرده است؛ اما بر اساس قوانین داخلی ایالات‌متحده آمریکا، کالاهای بشردوستانه از جمله دارو، غذا و تجهیزات پزشکی مطلقاً شامل تحریم‌ها نمی‌شوند. این کالاها که با سلامتی مردم در سراسر دنیا مربوط است در گذشته، حال و آینده شامل تحریم‌ها نبوده و نیست.

رسانه‌های حکومتی که همواره در پی به‌حق جلوه دادن رژیم ایران و تخریب چهره آمریکا هستند، در روزهای اخیر با مظلوم‌نمایی و بازی کردن با احساسات مردم، مکرراً مطالبی را درباره تحریم دارو از سوی آمریکا منتشر می‌کنند تا افکار عمومی را در حمایت از رژیم و علیه آمریکا بسیج کنند. مقامات آمریکایی در صحبت‌های خود بارها تحریم کالاهای بشردوستانه از جمله دارو را تکذیب کرده‌اند.

یکی از ترفندهای مافیای دارو در ایران این است که هرگاه تحریمی علیه رژیم ایران وضع می‌شود، داروهای مورد نیاز مردم را احتکار می‌کنند و در بازارهای سیاه به گران‌ترین قیمت ممکن می‌فروشند. نمونه روشن این مسئله، احتکار 5 میلیارد تومان دارو از سوی دختر محمدرضا نعمت زاده، وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت است. بااین‌حال، حدود 80 تا 90 درصد بازار واردات و تولید دارو در دست شرکت‌های وابسته به «بنیاد مستضعفان» و «آستان قدس رضوی» است. این دو نهاد ثروتمند در اختیار و کنترل علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد.

معافیت بندر چابهار از تحریم‌ها

اما بندر چابهار که به تازگی از سوی وزارت امور خارجه آمریکا از تحریم‌ها معاف شده است، چند هدف را دنبال می‌کند که اصلی‌ترین آن کمک به روند توسعه افغانستان است. پروژه توسعه بندر چابهار که اکنون در دست هندی‌ها قرار دارد، شامل تأسیس یک خط ریلی و توسعه لنگرگاه‌های این بندر است. این پروژه به‌منظور توسعه تجارت بین هند و افغانستان در حال اجرا است و آمریکایی‌ها بر این باورند که توقف این پروژه راهبردی، مانع روند توسعه در افغانستان می‌شود.

بااین‌حال، تا زمانی که تحریم‌های آمریکا برقرار است، به‌جز غذا و دارو، هیچ کالایی از بندر چابهار مبادله نخواهد شد؛ بنابراین، معافیت بندر چابهار نیز با شروطی همراه است که باب میل رژیم ایران نیست.

دور دوم تحریم‌های آمریکا که بخش انرژی، بانکی و حمل‌ونقل جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است، از روز 14 آبان به‌منظور جلوگیری از سیاست‌های مخرب و فعالیت‌های تروریستی این رژیم اجرایی شده‌اند و تا سربه‌راه شدن علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران ادامه خواهند یافت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top