آخرین اخبار

سازوکار مالی اروپا؛ وعده‌ای که توخالی بود

اروپایی‌ها به رژیم ایران قول داده بودند تا قبل از آغاز دور دوم تحریم‌ها، سازوکار ویژه مالی خود را برای ادامه تجارت با ایران راه‌اندازی کنند؛ اما حالا 4 روز از تحریم‌ها می‌گذرد و خبری از این کانال مالی نیست.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

اروپایی‌ها به رژیم ایران قول داده بودند تا قبل از آغاز دور دوم تحریم‌ها، سازوکار ویژه مالی خود را برای ادامه تجارت با ایران راه‌اندازی کنند؛ اما حالا 4 روز از تحریم‌ها می‌گذرد و خبری از این کانال مالی نیست.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وقتی 15 مرداد امسال دور نخست تحریم‌ها علیه رژیم ایران به اجرا در آمد، بسیاری از کشورها اعلام کردند از آن پیروی نمی‌کنند؛ اما واقعیت به گونه دیگری رقم خورد و بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات خارجی ایران را ترک یا با این کشور قطع همکاری کردند. اکنون چند روزی از آغاز دور دوم تحریم‌ها می‌گذرد و رژیم ایران تقریباً همه شرکای خارجی خود را از دست داده است.

اروپایی‌ها مهر امسال از یک سازوکار ویژه مالی (SVP) صحبت به میان آورده بودند که ادعا می‌کنند می‌تواند روابط تجاری ایران و اروپا را حفظ کند. مقامات اتحادیه اروپا صراحتاً اعلام کردند که قبل آغاز دور دوم تحریم‌ها یعنی قبل از 13 آبان این سازوکار را راه‌اندازی خواهند کرد. حالا 4 روز از آغاز تحریم‌های آمریکا می‌گذرد و هنوز خبری از این کانال مالی نیست.

به نظر می‌رسد شرکای تجاری ایران به‌ویژه کشورهایی که در توافق هسته‌ای دخیل هستند، نحوه مواجه با ایران را یاد گرفته‌اند. تجربه چند ماه گذشته نشان می‌دهد آن‌ها در نحوه برخورد با رژیم ایران، سیاست خود را کاملاً روی «حرف» بنا نهاده‌اند. اروپایی‌ها همه وعده‌های خود را زیر پا گذاشته‌اند و با اینکه می‌توانند راه‌هایی را برای تجارت با ایران باز کنند، این اراده در آن‌ها دیده نمی‌شود؛ چراکه ایجاد کانال‌های مالی و تجاری برای دور زدن تحریم‌ها، هزینه‌هایی دارد که با خساست اروپایی‌ها جور در نمی‌آید.

اروپایی‌ها از یک سو نمی‌خواهند توافق هسته‌ای از بین برود و از سوی دیگر حاضر هم نیستند عملاً امتیازی به رژیم ایران بدهند. پس از خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای، حمایت‌های مقامات اروپایی از این توافق صرفاً زبانی بوده و به دلیل اطمینان آن‌ها از باقی ماندن رژیم ایران در توافق، حاضر به دادن هیچ امتیازی نشده‌اند.

دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی پس از پذیرش قطعنامه 598 که به پایان جنگ ایران و عراق انجامید، شاید هیچ‌گاه تا این اندازه ضعیف عمل نکرده است. محمدجواد ظریف و تیم او در وزارت امور خارجه ایران به‌قدری در برابر طرف‌های درگیر در توافق هسته‌ای ناامیدکننده و منفعلانه عمل کرده‌اند که از همان ابتدا ایران هیچ نفع اقتصادی از توافق هسته‌ای به دست نیاورد. اکنون نیز دستگاه دیپلماسی رژیم ایران در برابر اروپا در موضع ضعف قرار دارد و به نوعی می‌توان گفت اروپایی‌ها ظریف و تیمش را سرکار گذاشته‌اند. این ضعف پس از کشف طرح‌های تروریستی جمهوری اسلامی در فرانسه و دانمارک نیز تشدید شده است.

در حال حاضر هیچ کشور اروپایی حاضر به تأسیس دفتر سازوکار ویژه مالی در خاک خود نیست و با اینکه تقریباً چیزی از منافع «برجام» برای ایران باقی نمانده و کمر اقتصاد ایران زیر فشار تحریم‌ها خرد شده است، هیچ اعتراضی از سوی رژیم ایران دیده نمی‌شود.

در تازه‌ترین اظهارنظر درباره سازوکار ویژه مالی اروپا، ماجا کوسیجانسیک، سخنگوی کمیسیون اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی روز چهارشنبه در نشست خبری درباره تلاش اتحادیه اروپا برای نجات برجام گفته است: «کار بر روی سازوکار ویژه اتحادیه اروپا ادامه دارد.»

این اظهارات در حالی است که دسترسی رژیم ایران به سوئیفت قطع شده و با محدودیت‌های بانکی بیشتری مواجه شده است. به نظر می‌رسد امیدوار نگه‌داشتن رژیم ایران به حفظ روابط اقتصادی همچنان در اولویت سیاست‌های اتحادیه اروپا قرار دارد؛ اما در عمل هیچ کاری از اروپایی‌ها برای شکستن محاصره اقتصادی رژیم ایران برنمی‌آید.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top