آخرین اخبار

زورگیری ارزی از صادرکنندگان

صادرکنندگان ایرانی از بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر پیمان‌سپاری ارزی و بازگشت اجباری ارز حاصل از صادراتشان به کشور به‌شدت انتقاد کرده‌اند و بر این باورند که این تصمیم سبب کاهش میزان صادرات و افزایش بیکاری خواهد شد.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

صادرکنندگان ایرانی از بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر پیمان‌سپاری ارزی و بازگشت اجباری ارز حاصل از صادراتشان به کشور به‌شدت انتقاد کرده‌اند و بر این باورند که این تصمیم سبب کاهش میزان صادرات و افزایش بیکاری خواهد شد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» هم‌زمان با کاهش ارزش ریال در ماه‌های اخیر، رژیم ایران برای نجات اقتصاد خود از چنگال کمبود ارز، تصمیماتی را گرفته که به بخش خصوصی و مردم عادی آسیب‌های فراوانی زده است. پس از تشکیل «شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه» و تصمیم‌گیری‌های فراقانونی در آن، بانک مرکزی اخیراً موظف به تنظیم و ابلاغ بخشنامه‌ای شد که بر اساس آن صادرکنندگان باید ارز حاصل صادرات خود را در «سامانه نیما» توزیع کنند.

مطابق این بخشنامه که 28 آبان ابلاغ شده است، بازرگانان باید قبل از صادرات کالای خود به بانک مرکزی تعهد دهند که به میزان ارزش صادرات خود، ارز وارد کشور کنند. بر این اساس همه صادرکنندگانی که طی یک سال، بالای یک میلیون دلار کالا صادر می‌کنند، «سه ماه مهلت» دارند تا ارز حاصل از آن را در سامانه نیما توزیع کنند.

بانک مرکزی همسو با تحریم‌ها

فعالان اقتصادی طی روزهای اخیر از این بخشنامه بانک مرکزی که مبتنی بر تصمیم‌های فراقانونی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا است، به‌شدت انتقاد کرده‌اند. آن‌ها بر این باورند که پیمان‌سپاری ارزی میزان صادرات را کاهش می‌دهد و سبب تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و افزایش بیکاری می‌شود.

احمد کیمیایی اسدی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بخشنامه‌ اخیر بانک مرکزی را می‌توان «همسو با تحریم‌های خارجی» دانست، به خبرگزاری ایسنا گفته است: «این بخشنامه در ظاهر برای ارزآوری بیشتر است؛ اما قطعاً در انتهای آن به افزایش بیکاری خواهیم رسید تا ارزآوری بیشتر؛ چراکه وقتی صادرات دچار چالش و اختلال می‌شود، قطعاً تولید نیز کمتر خواهد شد و تولید کمتر کارخانه‌های بیشتری را تعطیل خواهد کرد. در نتیجه بیکاری رشد می‌کند.»

برخی فعالان اقتصادی نیز بر این باورند که تصمیم‌های اخیر بانک مرکزی به‌ویژه بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی در جهت تنبیه کردن بخش خصوصی و صادرکنندگان است. اسدالله عسگر اولادی، رئیس اتاق ایران و چین دراین‌باره گفته است: «نظر ما نسبت به این بخشنامه منفی است و به عقیده من این کار به‌صورت عملی امکان ندارد؛ زیرا این بخشنامه بین صادرکنندگان تبعیض قائل شده است؛ یعنی کسی که بیشتر صادر می‌کند جریمه می‌شود و باید ارز بیشتری وارد نیما کند؛ اما کسی که صادرات با مقدار کم انجام می‌دهد از عرضه ارز خود به نیما معاف شده است.»

از برخورد با صادرکنندگان متأسفیم

بانک مرکزی در حالی اقدام به تنظیم و ابلاغ بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی کرده است که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی می‌گوید: «از ابتدای سال تاکنون حجم صادرات غیرنفتی ما 27 میلیارد دلار بوده که بر اساس قانون باید وارد سامانه نیما می‌شده و این در حالی است که کمتر از هفت میلیارد دلار به این سامانه آمده و مشخص نیست که بقیه این ارز کجاست.»

اما غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازگانی ایران گفته است: اتاق ایران از برخوردی که در ارتباط با صادرات انجام شده «بسیار متأسف است»؛ چراکه صادرکنندگان کشور افراد متعهد، سالم و علاقه‌مند به کشور هستند و «در طول سالیان متمادی کار صادرات انجام داده و ارز را به کشور برگردانده‌اند.»

فعالان اقتصادی بر این باورند که دولت نباید تبعات سوء مدیریت در اقتصاد کشور را با تحت‌فشار گذاشتن بخش خصوصی جبران کند. برخی تحلیلگران اقتصادی با اشاره به اینکه اگرچه تصمیم‌های ارزی بانک مرکزی روند نرخ ارز را کاهشی کرده است، بر این باورند که این تصمیم‌ها به‌زودی تراز تجارت خارجی ایران به‌شدت منفی خواهد کرد.

این پیش‌بینی در حالی است که رژیم ایران از مرداد امسال تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و از 14 آبان نیز در برابر صادرات نفت خود قادر به دریافت هیچ ارز معتبر خارجی از جمله دلار نخواهد بود. کارشناسان مستقل اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند طی ماه‌های آینده با کاهش ذخایر ارزی بانک مرکزی، بار دیگر بازار ارز ایران دچار آشفتگی شدیدی خواهد شد و نرخ دلار روند افزایشی پیدا می‌کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top