آخرین اخبار

سقوط حتمی اقتصاد ایران در سال آینده

سال ۱۳۸۸ دو نامزد انتخاباتی در ایران به طور نگران کننده ای خبر از "سقوط" و "پرتگاه" اقتصادی دادند. میرحسین موسوی آمده بود تا کشور را از لبه پرتگاه نجات دهد و محسن رضایی نیز ۱۰ سال آینده را به خوبی می دید.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

سال ۱۳۸۸ دو نامزد انتخاباتی در ایران به طور نگران کننده ای خبر از "سقوط" و "پرتگاه" اقتصادی دادند. میرحسین موسوی آمده بود تا کشور را از لبه پرتگاه نجات دهد و محسن رضایی نیز ۱۰ سال آینده را به خوبی می دید.

از همین رو وی پیشنهاد "فدرالیسم اقتصادی" را داد به این معنا که استان ها به مثابه ایالات در یک کشور، خود بتوانند تولیدات داشته باشند و صادرات آنها نیز توسط خودشان با استفاده از مجاری و شاهراه های اقتصادی انجام پذیرد.

در تفکر او که می تواند صحیح نیز باشد، هر استانی می تواند پویایی برای خود داشته باشد و درآمد به دست آمده حاصل از تولید و صادرات را برای استان خود هزینه کند.

حُسن این کار در صورتی که روی آن کار می شد، این بود که امروز، جمهوری اسلامی مجبور نبود به دلیل اقتصادِ یک دستِ خودکامانه، مجبور به تهدید نفتکش ها در خلیج فارس شود چراکه نمی تواند به زودی نفت خود را صادر کند.

اما امروز مناطق مرزی نیز خود به خاطر بی خردی های حکومت دچار مشکل هستند و عمده این مشکلات خود را در پایان سال و اوج گیری خریدها نشان خواهد داد.

اشاره موضوع به خریدهای خارجی ها خصوصا عراقیان در زمان اوج گیری قیمت دلار از مرزهای ایران بود. عراقی ها در زمان رسیدن قیمت دلار به ۱۸ و ۱۹ هزار تومان، اقدام به جارو کردن مرزها از کالا کردند و حال حسین راغفر معتقد است فشاری که مرزنشینان و در نهایت مردم در پایان سال تحمل خواهند کرد، نتیجه منفعت طلبی دولتی ها است.

راغفر در مورد افزایش میزان خرید مواد اساسی از سوی خارجی‌ها در مناطق مرزی کشور گفت: البته نباید این را جزو صادرات بدانیم بلکه این چپاول مایحتاج و مواد مورد نیاز مردم است و با تغییر واژه نمی‌توان از عمق فاجعه کاست. متاسفانه دولت در اختیار صاحبان سرمایه‌های تجاری و بنگاه‌های شبه خصوصی و شبه دولتی است و منافع گروه‌های ذی‌نفوذ و بزرگ سیاست‌های دولت را شکل می‌دهند و رقم می‌زنند.

وی افزود: به نظرم این مسئله قابل قبول نیست و به زودی پیامدهای آن آشکار خواهد شد، به ویژه با نزدیک شده به پایان سال نمایان‌تر خواهند شد و البته دولت سعی خواهد کرد آن را نتیجه تحریم‌ها قلمداد کند در حالیکه اینها پیامدهای اقدامات خود دولت است.

این استاد دانشگاه در مورد اظهارات برخی مسولین مبنی بر استفاده از معابر کولبران برای دور زدن تحریم‌ها گفت: این کار اصلا عملی نیست، نمی‌توان نیازهای یک کشور را بوسیله کولبران تامین کرد و آن را راهکاری برای دور زدن تحریم‌ها دانست. این راهکار به نظر یک موضع سیاسی است تا موضع اقتصادی.

با شرایط فعلی که صحبت از کسری بودجه سال آینده می شود، همچنین در نظر گرفتن دلار مرجع با نرخ ۸۰۰۰ تومانی، به طور قطع اقتصاد رانتیر ایران توانایی کشش در مقابل هجمه ها را نخواهد داشت و می توان پیش بینی کرد دارایی صندوق ذخیره ارزی نیز تنها تا پایان سال پاسخگوی حداقل نیازها خواهد بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top