آخرین اخبار

افزایش ۵۸ درصدی قیمت لبنیات

خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی نشان می‌دهد طی یک سال منتهی به 9 آذر قیمت لبنیات، تخم‌مرغ و برنج به ترتیب 58، 57.3 و 23.3 درصد افزایش یافته است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی نشان می‌دهد طی یک سال منتهی به 9 آذر قیمت لبنیات، تخم‌مرغ و برنج به ترتیب 58، 57.3 و 23.3 درصد افزایش یافته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» قیمت مواد خوراکی با شتاب فراوان در حال افزایش است و نهادهای تنظیم‌گر بازار نیز کاری از دستشان برنمی‌آید. افزایش قیمت مواد خوراکی در حالی است که حقوق و دستمزدها تغییر محسوسی نداشته و آن‌طور که کارشناسان اقتصادی می‌گویند، از ابتدای امسال قدرت خرید مردم بیش از 70 درصد کاهش یافته است.

گزارش تازه بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد متوسط قیمت خرده‌فروشی در هفته منتهی به نهم آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، بازهم افزایش یافته است. بر این اساس نرخ لبنیات 58 درصد، تخم‌مرغ 57.3 درصد، گوشت مرغ 42.1 درصد و روغن نباتی 43.7 درصد نسبت به آذر پارسال گران‌تر شده است. طی این مدت قیمت سبزی‌های تازه 39.7 درصد، میوه‌های تازه 68.7 درصد، گوشت قرمز 41 درصد و قند و شکر نیز 40 درصد افزایش پیدا کرده‌اند.

این ارقام در حالی منتشر شده‌اند که واقعیت‌ها در بازار گویای گرانی‌های گسترده‌تری است؛ به‌گونه‌ای که طی هشت ماه گذشته قیمت بسیاری از اقلام مصرفی افزایش 100 تا 150 درصدی داشته‌اند؛ برای مثال قیمت یک بطری شیر میهن که پیش‌ازاین 2 هزار تومان فروخته می‌شد، اکنون به 4 هزار تومان رسیده و هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی که قبلاً بین 2 تا 2 هزار و 500 تومان قیمت می‌خورد، در حال حاضر بالای 6 هزار تومان هم به‌سختی پیدا می‌شود. سایر اقلام پرمصرف نیز به همین ترتیب با افزایش قیمت همراه بوده‌اند.

بااین‌حال، مرکز آمار ایران همچنان بر آمار باورناپذیر خود تأکید دارد و متوسط نرخ تورم را 15.6 درصد اعلام کرده است. این نهاد همچنین می‌گوید شاخص تورم در آبان‌ امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته 39.9 درصد افزایش داشته است.

رژیم ایران برای به‌اصطلاح جبران کاهش قدرت خرید مردم، اقدام به توزیع سبد کالا بین دهک‌های پایین جامعه کرده است. اغلب اقتصاددانان با این اقدام دولت مخالف هستند و از آن به شدت انتقاد کرده‌اند. بیژن عبدی، کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه این‌گونه حمایت‌ها تفاوتی در زندگی مردم ندارد، در گفت‌وگو با روزنامه صبح‌نو اظهار داشته است که «ماهیت اصلی بسته‌های حمایتی با نگاه صدقه‌ای همراه است نه نگاه حق و کمک واقعی. این‌گونه اقدامات که با نگاه تحقیرآمیز و ساکت کردن مردمی که به دلیل نوسانات اقتصادی توان خود را از دست داده‌اند، بسیار زننده است. از طرفی مبلغ این بسته‌ها آن‌قدر کم است و نوع کالاهایی که در سبد قرار می‌گیرد، تنها جنبه توهین‌آمیز بودن آن را تقویت می‌کند.»

معیشت میلیون‌ها ایرانی در حالی به خطر افتاده است که مطابق آمارها دولت حسن روحانی از ابتدای آغاز کارش تا پایان سال 1396 بالغ بر 273 میلیارد دلار نفت فروخته است؛ اما سوءمدیریت و فساد در سیستم و در بین مقام‌های سیاسی ایران، باعث توزیع نامناسب درآمدها شده و فقر چهره خشن‌تری به خود گرفته است. اغلب تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که اوضاع اقتصادی ایران در سال آینده به مراتب وخیم‌تر خواهد شد. صندوق بین‌المللی پول نیز در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که نرخ تورم ایران در سال آینده میلادی به 34.1 درصد و رشد اقتصادی این کشور به منفی 3.6 درصد خواهد رسید.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top