آخرین اخبار

دعوای روحانی با خودروسازان بر سر چیست؟

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران طی دستوری با بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی مخالفت کرد. مخالفت بالاترین نهاد اجرایی کشور در حالی که شورایی به نام "شورای رقابت" وجود دارد قطعا نمی تواند نتیجه مثبت برای جیب مردم باشد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران طی دستوری با بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی مخالفت کرد. مخالفت بالاترین نهاد اجرایی کشور در حالی که شورایی به نام "شورای رقابت" وجود دارد قطعا نمی تواند نتیجه مثبت برای جیب مردم باشد.

تحقیقات انجام شده توسط خبرنگار «شبکه رسانه ای بیان» حاکی از آن است که دولت حسن روحانی با پشتیبانی وزارت دفاع، برنامه های سودآوری برای پس از تحریم ها در صنعت خودرو دارد.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یکی از ۱۸ وزارتخانه ایران است که به دلیل دست داشتن در برنامه هسته‌ای ایران و برنامه موشکی ایران، از جانب ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت بیش از ۵ سال است که مورد تحریم واقع شده‌ است.

بررسی های ما نشان می دهد این وزارتخانه از طریق دانشگاه صنعتی مالک اشتر به عنوان یکی از سازمان های وابسته به خود، مشغول هماهنگی گسترده با برخی شرکت های چینی است تا در شرایط تحریم، بتوانند خودروهای این کشور را وارد کرده و به فروش برسانند.

مخالفت حسن روحانی در خصوص عدم افزایش قیمت نیز می تواند تکه دیگری از این پازل باشد. چراکه عمده واردکنندگان خودروهای خارجی، حال پس از آغاز تحریم ها و خروج شرکت های خارجی نظیر پژو و سیتروئن، دیگر توانایی واردات گسترده را نداشته و تصمیم بر این گرفته شده تا با افزایش قیمت خودروهای خود، از خطر ورشکستگی خلاصی یابند.

اما در حالی که موضوع ممنوعیت واردات بی رویه خودروهای خارجی در کنار خروج شرکت های خودروسازی بین المللی در پی تحریم ها علیه ایران مطرح است، برخی شرکت ها که نمایندگی رسمی از خودروسازان چینی را دارند، به شکل نامحسوس در حال القای این موضوع هستند که خودروهای چینی، قابلیت های بسیاری بیشتری نسبت به سایرین دارند و بهتر است خریداران در دوران تحریم، نسبت به خرید هرچه بیشتر این مدل ها اقدام کنند.

آنطور که تحلیل ها نشان می دهند، تحریم ها به شدت فلج کننده خواهند بود و هرچند که از پنجم نوامبر آغاز شده اند، اما هنوز به طور جدی تاثیر خود را نگذاشته اند.

دستور مستقیم روحانی در جهت افزایش نیافتن قیمت خودروهای داخلی با توجه به این که این خودروها عملا مونتاژ هستند و قطعات آنان توسط شرکت های بین المللی تامین می شود، به این معناست که به تدریج بازار خودروهای مونتاژ داخلی حذف شده و راه برای واردات دولتی از چین هموار می گردد.

همچنین می توان این چنین برداشت کرد که سود حاصل از واردات و عرضه خودروهای مونتاژ داخل اگر تا کنون به جیب مافیای خودرو و در راس آن، سپاه پاسداران واریز می شد، از این پس این دولت است که با تکیه بر اسلحه وزارت دفاع وابسته به خود، جبران کسری می نماید.

از جمله شرکت هایی که خود را به طور جدی آماده شرایط تحریم برای دریافت سود حاصل از واردات خودرو می کند می توان به شرکت ام جی ایران یا "مدیا موتورز" اشاره کرد که از سال ۱۳۸۸ با اخذ نمایندگی از شرکت "سایک" چین، اقدام به واردات خودروهای چینی می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top