آخرین اخبار

تورم بی‌رحم بلای جان کارگران

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران فاصله دستمزد و سبد معیشتی کارگران را یک میلیون و 500 هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت که کارفرمایان در جلسات شورای عالی کار برای ترمیم مزد و معیشت کارگران همراهی نمی‌کنند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران فاصله دستمزد و سبد معیشتی کارگران را یک میلیون و 500 هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت که کارفرمایان در جلسات شورای عالی کار برای ترمیم مزد و معیشت کارگران همراهی نمی‌کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» کارگران زیر بار هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌هایشان کمر خم کرده‌اند؛ اما دولت و نمایندگان کارفرمایان طی چند ماه اخیر با کارشکنی‌های خود، مانع برگزاری جلسات شورای عالی کار می‌شوند.

ابوالفضل فتح‌الهی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه «عقب‌افتادگی مزدی کارگران نسبت به سبد معیشتی که سال گذشته تعیین شد به یک میلیون و 500 هزار تومان رسیده، به خبرگزاری ایسنا گفته است دلیل عدم برگزاری جلسات شورای عالی کار «چیز دیگری» است. او گفته «بحث کارفرمایان اساساً افزایش مزد نیست»؛ منتها «عده‌ای نمی‌خواهند به مسئولیت‌های خود در قبال دیگر شرکای اجتماعی عمل کنند» و تلاش می‌کنند تا جلسات شورا برگزار نشود.

شورای عالی کار اسفند 1397 هزینه سبد معیشتی یک خانوار 3.3 نفره را 2 میلیون 645 هزار تومان تعیین کرده بود. با توجه به اظهارات رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، محاسبات نشان می‌دهد هزینه ماهانه خانوار 3.3 نفری کارگری اکنون به پنج میلیون 145 هزار تومان رسیده است.

این هزینه سنگین خانوارهای کارگری در حالی است که هر کارگر ماهانه فقط حدود یک میلیون و 200 هزار تومان دریافتی دارد. این در شرایطی است که طی سال جاری قیمت همه اقلام خوراکی افزایش یافته و خدمات ضروری نیز با تورم سرسام‌آوری همراه شده است.

مرکز آمار ایران اخیراً اعلام کرده است که تورم نقطه‌به‌نقطه خانوارهای کشور در آبان 1397 به 34.9 درصد رسیده است.

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها مرداد امسال با بیان اینکه «بقای طبقه‌ کارگر در خطر است» به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «اگر مؤلفه‌های تاثیرگذار در سبد از جمله مسکن، ارتباطات، حمل‌ونقل را در نظر بگیریم، 72 درصد کاهش قدرت خرید داشته‌ایم.» او هشدار داده بود که اوضاع کارگران از «نامساعد» و حتی «وخیم» هم رد شده و «برای توصیفش هیچ واژه‌ای پیدا نمی‌کنم.»

بر اساس آمارهای سازمان تأمین اجتماعی حدود 14 میلیون نفر از جمعیت ایران را کارگران تشکیل می‌دهند. از سال گذشته که اوضاع اقتصادی ایران رو به وخامت بیشتری رفته است، بسیاری از کارگران در سراسر ایران اقدام به تجمع‌های اعتراضی کرده‌اند و خواهان پرداخت بیمه، حقوق‌های معوق و بهبود شرایط معیشتی‌شان شده‌اند.

اخیراً کارگران نیشکر هفته تپه حدود یک ماه در خیابان‌های شوش راهپیمایی‌های اعتراضی کردند. کارگران فولاد ملی اهواز نیز نزدیک به چهل روز است که به دلیل پرداخت نشدن چهار ماه حقوق معوق، واگذاری کارخانه به بانک ملی و تعطیلی خطوط تولیدشان دست به اعتراض و اعتصاب زده‌اند.

پاسخ رژیم ایران به اعتراض‌های کارگری همواره سرکوب، بازداشت و تبلیغات تخریبی بوده است. پیش‌ازاین چند تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه و در چند روز گذشته نیز حدود 45 نفر از کارگران فولاد ملی اهواز به اتهام واهیِ «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» بازداشت ‌شده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top