آخرین اخبار

ترخیص غیرقانونی ۱۶ هزار خودروی لوکس با کمک دولت

مافیای واردات با کمک وزارت صنعت دست‌به‌دست هم داده‌اند تا 16 هزار خودروی لوکس که با ارز 4200 تومانی در گمرک‌های ایران دپو شده‌اند، ترخیص کنند.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

مافیای واردات با کمک وزارت صنعت دست‌به‌دست هم داده‌اند تا 16 هزار خودروی لوکس که با ارز 4200 تومانی در گمرک‌های ایران دپو شده‌اند، ترخیص کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» خودرو یکی از 1330 قلم کالایی بود که دولت در خرداد امسال وارداتش را ممنوع کرد. پس از آن، 16 هزار خودروی لوکس خارجی در گمرکات کشور دپو شده‌اند که از این میزان حدود پنج هزار دستگاه خودرو مربوط به ثبت سفارش‌های غیرقانونی در زمان ممنوعیت واردات این محصول است. پیش‌ازاین، ثبت سفارش‌های غیرقانونی 6 هزار 400 دستگاه خودرو در ایران جنجال‌های فراوانی را به وجود آورد.

بر اساس گزارش رسانه‌های حکومتی همه 16 هزار خودرویی که در آستانه ترخیص قرار دارند، با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده‌اند. مالکان این خودروهای خارجی وزارت بهداشت، ایرتویا، نگین خودرو، عظیم خودرو، رامک خودرو، بهمن موتور، آرین موتور، کرمان خودرو و تعدادی دیگر از شرکت‌هایی هستند که با زد و بندهای سیاسی توانسته‌اند از بانک مرکزی ارز دولتی دریافت کنند.

طی دو سه ماه گذشته هیئت‌مدیره‌های این شرکت‌ها با وزارت صنعت و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ملاقات‌ و مکاتبات فراوانی را انجام داده‌اند تا خودروهایشان را که با سوءاستفاده از ذخایر ارزی وارد کرده‌اند، ترخیص کنند.

خودروهای لوکس خارجی در حالی در آستانه ترخیص از گمرک قرار دارند که به دلیل اجرای مقررات جدید و نیز پایان یافتن مهلت‌های مصوب برای ترخیص خودرو، اقدامی کاملاً غیرقانونی است.

برای دور زدن قوانین و محدودیت‌های موجود بر سر راه ترخیص خودروهای وارداتی، گروهی در دولت تشکیل شده و این گروه «پیشنهاد جامع»ی را برای زیر پا گذاشتن قوانین تدوین و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال کرده است. این موضوع نشان می‌دهد مافیای واردات خودرو تا چه اندازه در بدنه رژیم ایران نفوذ دارد.

خبرگزاری تسنیم دراین‌باره نوشته است «به نظر می‌رسد با صدور مجوز درخواست شده در شورای عالی هماهنگی اقتصادی از هفته آینده فرایند ترخیص و رفع مشکل 13 هزار خودرو دپو شده در گمرکات کشور آغاز شود.»

این خبرگزاری در حالی ادعا کرده است که «13 هزار خودرو» در گمرکات ایران دپو شده‌اند که محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت، در آذر امسال وجود 16 هزار دستگاه خودروی دپو شده در گمرکات را تائید کرده بود. او اذعان کرده بود که از این تعداد، پنج هزار دستگاه خودرو با ثبت سفارش غیرقانونی وارد گمرک شده‌اند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت در سه‌ماهه نخست امسال 120 میلیون دلار ارز 4200 تومانی به واردات خودرو اختصاص داده است.

بر اساس آمارهای رسمی از سال 1393 تا 1396 (چهار سال) 298 هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده که ارزش این واردات به 6 میلیارد و 261 میلیون دلار می‌رسد؛ به‌بیان‌دیگر، دولت به‌طور متوسط سالیانه یک میلیارد و 500 میلیون دلار ارز دولتی برای واردات خودرو اختصاص داده است.

با وجود اختصاص «ارز دولتی» به خودروهای وارداتی، قیمت این خودروها در مرحله عرضه به خریدار بر اساس «ارز آزاد» محاسبه می‌شود!

سوءاستفاده از منابع ملی و زد و بندهای اقتصادی بین رژیم و مافیای واردات در حالی است که میلیون‌ها نفر از مردم تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار دارند و حدود 14 میلیون کارگر از پس تأمین حداقل امکانات زندگی خود و خانواده‌هایشان بر نمی‌آیند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top