آخرین اخبار

نامه نگاری بازنشستگان در خصوص وضعیت معیشت خود

شاید به دلیل سانسورهای خبری باورپذیر نباشد که بازنشستگان تامین اجتماعی، کسانی که ۳۰ سال کار کردند تا در وقت پیری زندگی آبرومندی داشته باشند، حقوق هایشان یا دائم عقب می افتد یا آنقدر پایین است که با توجه به گرانی‌های فعلی در کشور به ۱۰ روز هم نمی رسد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

شاید هنوز به دلیل سانسورهای خبری باورپذیر نباشد که بازنشستگان تامین اجتماعی، کسانی که ۳۰ سال کار کردند تا در وقت پیری زندگی آبرومند و با آسایش داشته باشند، حقوق هایشان یا دائم عقب می افتد یا آنقدر پایین است که با توجه به گرانی‌های فعلی در کشور به ۱۰ روز هم نمی رسد.

بازنشستگان در ایران در طول سه دهه کار هر روزه، یک سوم حقوقشان را به سازمانی تحت عنوان سازمان تامین اجتماعی پرداخت کردند تا پس از پایان خدمتی طاقت فرسا، بابت رنج سی ساله، دست کم تا بیست سال آینده پولی بابت ادامه زندگی دریافت کنند.

با این حال حقوق های معوقه واقعیت دارد و بازنشستگان همان حقوق های اندک و بدون افزایش را با تعویق دریافت می کنند.

این بازنشستگان روز گذشته اقدام به برگزاری تجمع کردند روبروی مجلس شورای اسلامی کردند.

آنها پس از برگزاری تجمع مسالمت آمیز خود، یک نامه اعتراضی به مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و وزارت کار تحویل دادند.

در بخشی از این نامه آمده است:

«نیازی به تکرار مکررات نیست که امروزه میلیونها انسان بازنشسته‌ای که سی سال رنج و محنت کشیدند تا در یکی دو دهه پایانی زندگی شان آرامشی هر چند اندک داشته باشند با مشکلات و مصائبی به مراتب سهمگین‌تر از دوران اشتغال خود دست به گریبانند. اگر ما بازنشستگان دوران اشتغالمان را با تنی سالم و تشکیل یک خانواده دو نفره آغاز کردیم، دوران بازنشستگی خود را با تنی رنجور و فرزندان دانشگاهی و عروس و داماد و نوه آغاز کرده‌ایم. ما به مدت سی سال، یک سوم دسترنج خود را بی‌هیچ قصوری به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کردیم تا در دوران کهولت و بزرگ شدن خانواده‌هایمان، چند سالی هم که شده از حداقل‌هایی برای یک زندگی انسانی و کم دغدغه برخوردار شویم. اما جای بسی تاسف و درد و فریاد، که امروز بیش از ۶۰ درصد ما بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی حداقل بگیر هستیم و مابقی نیز به استثنای درصدی ناچیز از آنچنان حقوق ماهیانه‌ای برخوردار نیستند تا کفاف یک زندگی شرافتمندانه و شایسته‌ی دوران بازنشستگی را بدهد. بدون تردید، شرایط محنت بار امروز ما و وضعیت سازمان تامین اجتماعی و اموال آن در شرکت‌های زیر مجموعه شستا، نه نتیجه‌ی حتی ریالی قصور از سوی ما اعضای سازمان تامین اجتماعی در پرداخت حق بیمه هایمان در دوران اشتغال و نه آنگونه که گفته می‌شود نتیجه وجود تبعیض در پرداختی‌های فی ما بین بازنشستگان و یا ما بازنشستگان و شاغلین است.»

اما این تجمعات تا کنون نتیجه بخش نبوده است. در مقابل بی پولی های مردم ایران که حالا گریبان بازنشستگان را نیز گرفته، فرزندان انقلابیون ایران در کشورهای غربی نظیر آمریکا و کانادا، از جشن کریسمس خود تصویر می گذارند و «چراغ های همیشه روشن» دانشگاهشان را به رخ ملت می کشند.

دایره فساد به شکل کاملا سیستماتیک در ایران هر روز گسترده تر می شود. اقدامات پیشینیان در دولت های جمهوری اسلامی امروز نتایجی فاجعه بار به همراه داشته است.

حسن روحانی و تیم او پیش از رسیدن به مناصب اجرایی (دولت) در وعده های انتخاباتی خود صحبت هایی می کردند که امروز بازنشر مجدد آن ها به نوعی شوخی شبیه است.

با این حال شاید نیاز باشد که به وعده های اسحاق جهانگیری، مرد ساکت این روزهای دولت در انتخابات ۹۶، تنها یک سال قبل اشاره کنیم.

وی در مناظره های انتخاباتی به مردم قول داد کاری کند که تمام ایرانیان در کارخانجات سهام داشته باشند. پیش از او، شخص حسن روحانی از اقدامات اقتصادی تیم خود تعریف و اعلام کرده بود برنامه ای در دست اقدام دارد که یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی مورد نیاز مردم نباشد.

این در حالیست که طبق اخبار طی ماه های گذشته، درخواست های پیوستن به کمیته امداد رو به بالا بوده است. آذر سال جاری رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: در ماه های اخیر با افزایش ۵۰ درصدی مراجعات مردمی مواجه بودیم!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top