آخرین اخبار

بیکاری 40 درصدی فارغ‌التحصیلان

گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی با 3.4 درصد افزایش در پائیز امسال، به 40.5 درصد رسیده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی با 3.4 درصد افزایش در پائیز امسال، به 40.5 درصد رسیده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» میلیون‌ها جوان بیکاری که تا پیش از این با تحصیلات عالی سرگرم شده بودند و برای نظام آموزشی جمهوری اسلامی درآمد می‌ساختند، حالا از دانشگاه‌ها فارغ شده‌اند و با مدارک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا در پی کار می‌گردند.

گزارش اخیر مرکز آمار بیانگر این است که جمعیت این قشر در پائیز امسال نسبت به پائیز سال گذشته افزایش ‌یافته و به یک میلیون و 286 هزار و 85 نفر رسیده است؛ البته مرکز آمار هرکس را که یک ساعت در هفته‌ی قبل از آمارگیری مشغول به کار بوده باشد، شاغل به حساب می‌آورد. کارشناسان اقتصادی با انتقاد از این معیار مرکز آمار، می‌گویند اگر مبنای محاسبه جمعیت شاغل فراتر از یک ساعت کار در هفته باشد، آنگاه جمعیت بیکاران بسیار بیشتر نرخ رسمی خواهد شد.

اگرچه رژیم ایران در زمینه‌های بیکاری، تورم، رشد اقتصادی و... دست به آمارسازی و تحریف واقعیت‌ها می‌زند، جامعه شناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که آنچه را در جامعه، بازارها و شهرک‌های صنعتی رخ می‌دهد، نمی‌توان دست‌کاری کرد. جامعه شناسان، بیکاری را یک تهدید اجتماعی برشمرده‌اند که در پی آن انواع آسیب‌ها به وجود می‌آیند؛ اما جمهوری اسلامی این معضل را به مثابه یک تهدید امنیتی می‌داند که ظرفیت شورش‌های اجتماعی را در خود دارد.

رشد بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان آموزش عالی در حالی ادامه دارد که در برنامه ششم توسعه صراحتاً نوشته ‌شده است در پایان سال 1400 نرخ بیکاری باید به 8.6 درصد برسد؛ یعنی دولت ملزم است تا سه سال دیگر 3.1 درصد از نرخ بیکاریِ 11.7 درصد کنونی را بکاهد؛ امری که با وجود شرایط سخت اقتصادی پیش رو تقریباً محال به نظر می‌رسد.

رژیم ایران علاوه بر اینکه تمایلی به سرمایه‌گذاری قابل‌توجه برای کاهش بیکاری ندارد، نحوه مدیریت نهادهایش نیز تبدیل به یک مانع جدی بر سر راه تولید شغل شده است. کاغذبازی‌های بی‌مورد، سختی‌های راه‌اندازی کسب‌وکار جدید، ستیز با تولیدکنندگان، دشمنی با صادرکنندگان، تلاطم‌های ارزی، ریسک بالای سرمایه‌گذاری و ده‌ها مانع دیگر از جمله مسائلی هستند که بر سر راه ایجاد اشتغال در بخش خصوصی قرار دارند و موجب افزایش آمار بیکاری می‌شوند.

دولت حسن روحانی که با شعار «تدبیر و امید» آمد و قرار بود مشکلات اقتصادی را برطرف کند، مطابق آمارهای رسمی تا پایان سال گذشته بیش از 273 میلیارد دلار نفت و میعانات گازی فروخته و از این فرصت مالی برای بهبود اوضاع بیکاری و معیشتی مردم استفاده نکرده است. این در حالی است که سهم اشتغال‌زایی از این مبلغ نجومی بسیار ناچیز بوده و هرگاه دولت روحانی در این مدت به فکر ایجاد شغل افتاده، سراغ صندوق توسعه ملی رفته است.

ادامه روند کنونی و بی‌توجهی‌های رژیم به حوزه اشتغال به ویژه اشتغال جوانان، نه ‌فقط گسترش فقر و آسیب‌های اجتماعی را در پی دارد، بلکه کلیت جمهوری اسلامی را با یک تهدید امنیتی جدی روبرو خواهد کرد؛ تهدیدی که اگر از سوی میلیون‌ها جوان بیکار و سرخورده تبدیل به شورش‌های خیابانی شود، هیچ دستگاه سرکوبی نمی‌تواند در مقابل آن بایستد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top