آخرین اخبار

ایران و هند ساز و کار مالی خود را فعال کردند

بر خلاف صحبت های حسن روحانی و برخی مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر فروش نفت و دریافت دلار، تحریم های آمریکا بسیار هدفمند و سیستماتیک عمل کردند و جمهوری اسلامی ایران دیگر نمی تواند نفت خود را بفروشد و دلار تحویل بگیرد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

بر خلاف صحبت های حسن روحانی و برخی مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر فروش نفت و دریافت دلار، تحریم های آمریکا بسیار هدفمند و سیستماتیک عمل کردند و جمهوری اسلامی ایران دیگر نمی تواند نفت خود را بفروشد و دلار تحویل بگیرد.

برای کشوری که رهبر آن از «جادوی دلار» سخن می گفت و درخواست داشت که دلار از معاملات حذف شود، تلاش وزیر امور خارجه برای اجرایی کردن SPV جالب توجه است.

با این حال دولت ترامپ خود درخواست علی خامنه ای را انگار اجابت کرده است و اگر رهبری ایران دستور می داد و دولتمردان گوش نمی دادند، رییس جمهوری آمریکا به کمک رهبر ایران آمده است و دلار را از معاملات ایران حذف کرده است.

هند که تا پیش از این و در زمان آغاز تحریم ها، جهت صادرات چای خود به ایران با مشکل مواجه شده بود، اکنون پول نفت ایران را به روپیه پرداخت می کند.

این بدان معناست که ایران تنها می تواند تولیدات هندی را بیشتر از قبل تهیه کند. به عبارت دیگر نفت ایران در قبال محصولات هندی به تاراج می رود.

به عبارت ساده تر ایران نفت خود را به هند می دهد و روپیه تحویل می گیرد. سپس روپیه ها را مجددا به هند باز می گرداند و کالای هندی تحویل می گیرد. ایرانیان نیز باید با کاغذهای چاپ شده به نام ریال ایران، یک ماه تمام وقت کار کنند تا با تحویل همین کاغذها، کالاهای هندی را برای ادامه زندگی دریافت کنند.

ایران با جمعیتی حدود 80 میلیون نفر با این معامله به جمعیت 1 میلیارد و 400 میلیون نفری هندوستان اضافه می شود. با این تفاوت که جامعه ایران به مراتب مصرفی تر از جامعه هندوستان است و این یعنی بخش های تولیدی هند برای تامین غذای ایرانیان بیشتر کار و حقوق دریافت می کنند.

با این حال اما هند هم نمی تواند از هر مجرایی اقدام به معامله با ایران کند.

بانکی به نام UCO در هندوستان مسئول انجام معاملات با ایران شده است و ایالات متحده می تواند با درخواست از این بانک هم راه کوچک معاملات با ایران را ببندد.

بر اساس قوانین تحریم ها، بانک های کشورهای سراسر دنیا از تبادلات مالی به دلار با ایران منع شده اند و این بانک ها نیز به خاطر ترس از تحریم های آمریکا، تابع قوانین تحریم های یک طرفه این کشور هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top