آخرین اخبار

حذف صفر از پول ایران به ریال ارزش نمی دهد

بانک مرکزی به طور جدی در نظر دارد صفرهای پول ایران (ریال ایران) را حذف کند. تعداد صفرهایی که قرار است حذف شوند ۴ عدد است یعنی ۴ صفر از پول حذف خواهد شد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

نامش بانک مرکزی ایران است اما انگار بیگانه ترین افراد را در حوزه های تصمیم گیری این بانک به کار گمارده اند.

بانک مرکزی به طور جدی در نظر دارد صفرهای پول ایران (ریال ایران) را حذف کند. تعداد صفرهایی که قرار است حذف شوند ۴ عدد است یعنی ۴ صفر از پول حذف خواهد شد.

اقدامی که بانک مرکزی می کند پیش از این بیش از ۴۵ کشور انجام داده اند. تفاوت در این است که بخشی از این کشورها متوجه شده اند که برای حذف صفر از پول رایج کشورشان، ابتدا باید به مواردی نظیر ارتقای شاخص های اقتصادی، افزایش تبادلات با سایر کشورها، بورس فراگیر و با ریسک نسبتا پایین و همکاری و مراودات بانک های کشور با دیگر کشورها توجه شود؛ مواردی که حداقل در برهه کنونی هیچ کدام شامل حال اقتصاد ایران نمی شود.

حذف ۴ صفر به این معناست که پس از تصویب این طرح در مجلس، یک اسکناس ۱۰۰۰۰ ریالی، ۱ تومان و یک تراول چک ۵۰۰,۰۰۰ ریالی، ۵۰ تومان خوانده می شود.

اما شوخی این طرح در این است که دهه هاست واحد پول رسمی ایران، ریال، توسط مردم به رسمیت شناخته نمی شود و آنچه که در طرح بانک مرکزی ارائه شده، مدت های مدیدی است که توسط مردم اجرا می شود.

حتی بعضی از سرویس های اپلیکیشنی در ایران به شکل خودکار ریال را حذف کرده اند و به عنوان مثال برای خرید یک کالا به قیمت صد هزار تومان تنها همین لفظ به عدد تبدیل می شود.

جالب تر آنکه واحدهای پولی شناخته نشده ای در میان برخی از مردم خصوصا بازاریان وجود دارد که نشان می دهد اصولا واحدی به نام ریال در ایران ناشناخته است هرچند که در معاملات و ثبت و ضبط اعدام و ارقام، مبالغ به ریال نوشته می شوند.

به طور مثال در میان بخشی از بازاریان، مبلغ یک میلیارد تومان یا همان ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال با واحد "خط" خوانده می شود. فرضا اگر مجموع دارایی یک فرد ۲۰ میلیارد ریال (۲ میلیارد تومان) است، گفته می شود که وی ۲ خط سرمایه دارد.

اقدام بانک مرکزی برای افزایش ارزش پول ایران اقدام درستی است اما بدون در نظر گرفتن شاخص های ذکر شده، تنها یک افزایش ارزش کلامی است.

به نظر می رسد این اقدام نیز در راستای دستورات رهبر جمهوری اسلامی به شخص عبدالناصر همتی و بانک مرکزی است.

آقای خامنه ای از رییس بانک مرکزی خواسته بود تا ارزش پول ایران را تقویت کند.

اما ادامه این ساز و کار بدون در نظر گرفتن شاخص های کلان اقتصادی انجام نشدنی است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top