آخرین اخبار

اقتصاد ایران رو به افول است/ حذف صفر از ریال تأثیری ندارد

در حالی که تقریباً همه شاخص‌های اقتصادی جمهوری اسلامی رو به زوال می‌روند و فقر و فلاکت سرتاسر ایران را درنوردیده است، رسانه‌های حکومتی در حال به حاشیه راندن مسائل کلان و تزریق امید واهی به جامعه هستند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که تقریباً همه شاخص‌های اقتصادی جمهوری اسلامی رو به زوال می‌روند و فقر و فلاکت سرتاسر ایران را درنوردیده است، رسانه‌های حکومتی در حال به حاشیه راندن مسائل کلان و تزریق امید واهی به جامعه هستند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تورم مانند کوهی بر سر مردم آوار شده و بسیاری از کارگران، کارمندان، بازنشستگان و اقشار ضعیف جامعه توانایی خرید سه وعده غذای کافی را ندارند؛ اما در این شرایط رئیس بانک مرکزی با انتشار این خبر که مصوبه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت ارسال شده است، توجه افکار عمومی را به مسائل کم اهمیت معطوف می‌کند. جالب است که  همه رسانه‌های حکومتی چه «اصلاح‌طلب» و چه اصولگرا این خبر را با تحلیل و تفسیرهای بی‌اساس، پوشش داده‌اند.

حذف یک یا همه صفرهای پول ایران هیچ گره‌ای از مشکلات اقتصادی مردم باز نمی‌کند. اجرایی شدن پروژه حذف چهار صفر از ریال که به گفته عبدالناصر همتی حداقل دو سال طول می‌کشد، فقط روند حسابداری را برای شرکت‌ها و بانک‌ها آسان‌تر می‌کند و تاثیر دیگری ندارد.

حذف صفر از پول ایران از اوایل دهه 90 خورشیدی مطرح بوده و هرگاه غول تورم در حال بلعیدن مردم است، کارگزاران رژیم ایران این بحث را دوباره به رسانه‌ها می‌کشانند تا مردم را فریب دهند و جامعه را منتظر بهتر شدن اوضاعی بگذارند که با وجود جمهوری ولایت‌فقیه هیچ‌گاه بهبود نخواهد یافت.

برخی مردم کوچه و بازار که درگیر گرفتاری‌ها و شرایط بد اقتصادی هستند و فرصت بررسی واقعیت‌ها را ندارند، گمان می‌کنند اگر چهار صفر از پول ملی حذف شود، نرخ تورم کاهش و اجناس نیز ارزان می‌شوند؛ در حالی که این‌گونه نیست. کنترل تورم ابزارهای مخصوص به خود را دارد و دولت‌ها (بانک‌های مرکز) برای ثبات قیمت‌ها و حفظ ارزش پول ملی، از «سیاست‌ها پولی» استفاده می‌کنند.

جمهوری اسلامی با مطرح کردن پروژه حذف چهار صفر از ریال به دنبال تحقق دو هدف است؛ نخست اینکه رژیم در شرایط ناگوار فعلی در پی جهت دادن به افکار عمومی و فریب جامعه است تا این‌گونه توده‌ها فکر کنند با حذف صفر اسکناس‌ها، پول کشور با ارزش و همه‌چیز ارزان می‌شود. دومین هدف جمهوری اسلامی از اجرای این پروژه پنهان کردن مسئله بی‌ارزش بودن ریال است؛ برای مثال اگر چهار صفر از یک اسکناس 100 هزار ریالی کاسته شود، آنگاه این اسکناس 10 تومانی خوانده و این‌گونه صورت‌مسئله بی‌اعتبار بودن ریال پاک می‌شود.

از جمله خبرهای دیگری که در رسانه‌های حکومتی منتشر شده است، «تأمین چند کانال خارجی برای تأمین ارز برای بانک مرکزی و افزایش عرضه ارز در بازار» است. این خبر در حالی در خبرگزاری ایسنا منتشر شده که بانک‌های ایرانی تحت تحریم قرار دارند و دسترسی آن‌ها به پیام‌رسان بین‌بانکی سوئیفت نیز امکان‌پذیر نیست.

در حالی که به دلیل تحریم‌ها هیچ کشوری حاضر به ارسال دلار به ایران نیستند، معلوم نیست منظور خبرگزاری ایسنا از «تأمین چند کانال ارز برای بانک مرکزی» کدام کانال‌هاست. این خبر قطعاً در راستای آرام‌سازی بازار ارز است؛ چراکه با توجه به کاهش ذخایر ارزی رژیم، رسانه‌های حکومتی می‌کوشند با ارائه خبرهای بی‌اساس، در زمینه کنترل بازار ارز به بانک مرکزی کمک کنند و مردم نیز به فروختن ارزهایشان ترغیب شوند.

اخبار حاشیه ای، بی‌اساس و هدفدار از سوی رسانه‌های وابسته به حکومت در شرایطی منتشر می‌شوند که تقریباً همه شاخص‌های اقتصادی رو به بدتر شدن می‌روند. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم ایران بالای 29 درصد قرار دارد. صندوق بین‌المللی پول و مرکز پژوهش‌های مجلس به ترتیب رشد اقتصادی را منفی 3.6 و منفی 5.8 درصد پیش‌بینی کرده‌اند و بانک مرکزی در گزارش اخیر خود اذعان کرده است که رشد بخش صنعت در سال جاری منفی شده است.

جمهوری اسلامی در حالی که فروش نفتش کاهش یافته و توانایی دریافت درآمدهای نفتی خود را ندارد، بدهی دولتش به حدود 300 هزار میلیارد تومان رسیده و حدود 11 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد. در این شرایط که تراز تجارت خارجی رو به منفی‌شدن می‌رود، میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی به صفر رسیده است. بازار ارز نیز به دلیل سیاست‌های پولی غلط آماده یک انفجار دیگر در هفته‌های پیش رو است؛ اما با وجود این شرایط، مقامات جمهوری اسلامی رو به تبلیغات گسترده و فریبکاری آورده‌اند تا به زعم خودشان از این اوضاع بحرانی عبور کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top