آخرین اخبار

معاون وزیر نفت: حتی یک بشکه بیشتر از ما نمی خرند

از زمان آغاز تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، مقامات بلندپایه دائما اعلام می کردند که پس از ۱۳ آبان هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. افرادی چون صادق زیباکلام حتی پا را از این فراتر گذاشتند و گفتند پس از این تاریخ، شرایط در کشور بهتر می شود!

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

از زمان آغاز تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، مقامات بلندپایه دائما اعلام می کردند که پس از ۱۳ آبان هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

افرادی چون صادق زیباکلام حتی پا را از این فراتر گذاشتند و گفتند پس از این تاریخ، شرایط در کشور بهتر می شود!

حسن روحانی نیز به هر شهری سر می زد در خصوص فروش نفت می گفت آنها (آمریکایی ها) نه می توانند نفت ایران را به صفر برسانند و نه از تولید آنها جهت صادرات کسر کنند.

اما اکنون یکی از مقامات عالی وزارت نفت می گوید هشت کشور معاف شده حتی حاضر نیستند یک بشکه بیشتر از میزانی که آمریکا برایشان مجاز کرده، خریداری کنند.

با این حال اسحاق جهانگیری می گوید ایران نگران فروش نفت خود نیست چون خریداران جدیدی پیدا کرده است.

سخنان آقای جهانگیری که یک ماه پیش در گفتگو با خبرگزاری ژاپنی کیودو منتشر شده بود، اکنون و با این سخنان امیرحسین زمانی‌نیا، معاون تجارت امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران، گفته ای تنها جهت پر کردن فضای خبری رسانه های داخلی است.

ایران پیش از این بارها تلاش کرده بود تا با دور زدن تحریم به مسیر خود ادامه بدهد و در این راه با استفاده از افرادی مثل بابک زنجانی، در این راستا قدم برداشته بود.

اما پس از آغاز تحریم های دور جدید توسط پرزیدنت ترامپ، راه های دور زدن تحریم ها بسته هستند.

حسن روحانی در آغاز تحریم ها اعلام کرد که با افتخار تحریم ها را دور خواهند زد اما این حرف ها نشان می دهد که جمهوری اسلامی در این پروسه ناموفق بوده است.

از سوی دیگر کشورهایی همچون هند که دارای معافیت خرید نفت هستند، باز هم نمی توانند پول نفت را به دلار پرداخت کنند.

از این رو بانکی تحت عنوان UCO Bank در هندوستان به عنوان واسطه ای برای معامله گری با ایران معرفی شده است.

ایران تنها می تواند با روپیه دریافتی حاصل از فروش نفت، مجددا از هند کالا خریداری کند.

اروپا نیز که پیشتر قرار بود همکاری هایی را با ایران از طریق ساز و کارهای مالی مختص به خود موسوم به SPV انجام دهد، به دلیل فشارهای آمریکا، این کانال ارتباطی را بدون آنکه به طور مشخص اعلام کند بست.

علی خامنه ای نیز در واکنش به «تاخیرهای» اروپا گفت باید از کشورهای اروپایی قطع امید کرد و باید نگاه جمهوری اسلامی به شرق باشد نه به غرب!

شرق نگری خامنه ای در حالی توسط او درخواست می شود که روابط جمهوری اسلامی با عربستان و حتی عراق با مشکلاتی مواجه شده است.

احتمالا مقصود اصلی آقای خامنه ای، دراز کردن دست نیاز به سوی روسیه است که رهبر این کشور هم بدون در نظر گرفتن پشت کردن هایش به جمهوری اسلامی، حداقل در یک مورد مداخله ایران در سوریه، از حکومت اسلامی خواسته است که از این کشور خارج شود.

خروج جمهوری اسلامی از سوریه یکی از شروط دوازده گانه مایک پمپئو برای ایران است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top