آخرین اخبار

کلنگی که برای کم درآمدها زده نمی شود

قیمت مسکن در دولت روحانی در بسیاری از موارد از یک سال تا سال بعد تا ۱۰۰% افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت در برخی مناطق به بیش از این مقدار رسیده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

قیمت مسکن در دولت روحانی در بسیاری از موارد از یک سال تا سال بعد تا ۱۰۰% افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت در برخی مناطق به بیش از این مقدار رسیده است.

در زمان تصدی عباس آخوندی در پست وزارت راه، وی تنها به انتقادات تند از مسکن مهر پرداخت و آن را موجب از بین رفتن سرمایه های مردم خوانده بود.

آخوندی دولت احمدی نژاد را متهم می کرد که با سیب گندیده (مسکن مهر) موجب شده است تا پولهای مردم به بیابان برود و دور ریخته شود.

با این حال وزارتخانه متبوع وی در همان دوران، هیچ اقدام سازنده ای در راستای سازندگی در حوزه مسکن انجام نداد؛ اقداماتی که به نظر می رسید اگر به موقع انجام می شد موجب رکود در بازار نمی شد.

در حوزه مسکن معمولا در صورتی که قیمتها متعادل باشند، تقاضا هم به وجود خواهد آمد. مسلم است که سازندگان، خانه ها را تنها برای سرمایه گذاری در مدت زمان نامعلوم نمی سازند و اگر امکان نقدشوندگی وجود داشته داشته باشد، سریعا این سقف های ساخته شده در نقاط مختلف کشور خصوصا شهرهای بزرگ، تبدیل به احسنت می شوند.

آنچه که رکود جدی در بازار مسکن را به همراه داشت، نوسانات ارز و تحریم های بین المللی بود که سبب افزایش ناگهانی قیمت مصالح شده بود.

شوک های روانی پیش از شوک های حقیقی اقتصادی به بازار مسکن در ایران آسیب زد.

همین امر سبب اختلاف بیشتر طبقاتی در میان اقشار مختلف مردم شد. گرانی مسکن باعث بی خانه شدن بسیاری شد و تعداد زیادی از اجاره نشینان را از شهر خارج و به سوی حومه شهر هدایت کرد.

اختلاف طبقاتی از آنجایی شدت گرفت که در پی بی تدبیری دولت روحانی، قیمت ساختمان های مسکونی در مناطق ۱ تا ۵ تهران افزایش چند میلیونی به ازای هر متر پیدا کرد حال آنکه در مناطقی که طبقات متوسط در آن ساکن بودند، این افزایش قیمت به شکل پلکانی و آرام جلو رفت.

در نهایت در برخی مناطق معاملات به شکل پایاپای انجام شد و ملک با دلار، اتومبیل یا ملک دیگری معاوضه می شد.

با اینهمه کلنگ ادامه کار مسکن مهر در برخی نقاط خارج از شهر توسط معاون وزیر راه همین دولت روحانی زده شد.

اکنون نیز وزیر جدید راه و شهرسازی، محمد اسلامی در پی سرعت بخشیدن به ساخت و سازهای بیشتر است تا به گفته او کم درآمدها و اقشار متوسط بتوانند صاحب خانه بشوند.

البته اعلام نشد که این واحدهای نیمه تمام دقیقا کدام واحدها هستند اما به نظر می رسد با توجه به آنکه قبلا گفته شده باید پروژه مسکن مهر به سرعت به پایان برسد، کلنگ آخر وزیر جدید نیز قرار است کار همین واحدها را به هر شکلی که هست بزند و پایان کار بگیرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top