آخرین اخبار

سپرده گذاران بانک آینده نگران دارایی خود باشند

از چند روز گذشته، رسانه های دست راستی وابسته به سپاه پاسداران دائما در حال خبر پراکنی در خصوص امنیت سپرده سپرده گذاران در بانک آینده هستند. آنان تلاش می کنند تا با اتهام زدن به رسانه های برون مرزی، برای خود اعتبار خریداری کنند و بانک آینده را نجات دهند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

از چند روز گذشته، رسانه های دست راستی وابسته به سپاه پاسداران دائما در حال خبر پراکنی در خصوص امنیت سپرده سپرده گذاران در بانک آینده هستند.

این خبرگزاری ها تلاش می کنند تا با اتهام زدن به رسانه های برون مرزی، برای خود اعتبار خریداری کنند و بانک آینده را از مهلکه نجات دهند.

جالبتر آنکه برای جلب اطمینان خاطر مردم اعلام می شود که این بانک دارای مجوز از بانک مرکزی است.

معمولا اخبار در ایران باید بر عکس خوانده شود. خبرهای ما حاکی از آن است که بانک آینده با ارائه سود بیش از ۲۰ درصد (تا ۲۳ درصد) برای سپرده های بلند مدت با میزان سپرده ۲ میلیارد تومان در حال تخطی از قوانین و آیین نامه های به ظاهر اجرایی بانک مرکزی است.

پرسش اینجاست فردی که به عنوان کارآفرین نمونه معرفی می شود و خبرهایی مبنی تلاش شخصی وی در ادغام چند بانک از جمله بانک تات با بانک آینده داشته، چرا باید اقدام به سرمایه گذاری بزرگی به اندازه ایران مال کند؟

ایران مال در منطقه ای بیابانی در تهران واقع شده است و از مرکز شهر حتی بدون در نظر گرفتن ترافیک معمول تهران و با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت، حدود ۵۰ دقیقه زمان برای رسیدن به مقصد نیاز دارد.

چنین پروژه ای قطعا به اندازه ای که یک پروژه همچون پاساژ کوروش در نزدیکی خیابان پیامبر یا هایپراستار در اتوبان شهید باکری و یا مرکز تجارت جهانی حوالی خیابان فردوسی صرف نخواهد داشت.

پاساژی همچون پاساژ کوروش در غرب تهران هر روزه با توجه به اینکه غالب افراد برای دیدن فیلم های سینمایی به آنجا می روند اما مملو از جمعیت است. این جمعیت در روزهای شنبه، سه شنبه و پنجشنبه بیشتر به چشم می خورد.

سوال این است که با وجود در دسترس بودن بازارهای گل، نمایشگاه های اتومبیل، شهربازی های به روز و سینماهایی با قابلیت پخش صدای دالبی، با چه توجیهی مردم باید کیلومترها خارج از شهر بروند تا ایران مال را ببینند؟

این مساله وقتی جدی تر می شود که بدانیم سرمایه گذار اصلی پروژه ایران مال، بانک آینده است.

شاید بد نباشد بانک مذکور بیلان واضح مالی خود طی پنج سال اخیر را با تمام گزارشات از ورودی های ناشی از سپرده گذاری و سرمایه گذاری و خروج پول از این بانک با توجه به نوسانات نرخ ارز و شوک های وارد آمده به بازار در ۲ سال اخیر را منتشر کند تا نگرانی ها در این خصوص رفع شود.

محمدرضا جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درخصوص شایعات به وجود آمده برای بانک آینده اظهارداشت: سپرده‌گذاران این بانک‌ و همه بانک‌ها و موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی نگران نباشند چراکه بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها نظارت و از حقوق سپرده‌گذاران صیانت می‌کند.

لازم به ذکر است پیش از این بانک مرکزی جمهوری اسلامی، ضمن اعطای مجوز به همین موسساتی که آنها را دارای مجوز می خوانند، قرار بود از حقوق سپرده گذاران صیانت کند اما در انتها شخصی با عنوان کارشناس پولی و بانکی در شبکه خبر حضور یافت و اعلام کرد بانک مرکزی به هیچ عنوان وظیفه تضمین حقوق سپرده گذاران را ندارد.

اگرچه در همان زمان این صحبت ها با تعجب مجری برنامه نیز روبرو شد اما حوادث بعد از ورشکستگی موسسات مالی همچون ورشکستگی سکه ثامن (که تا همین امروز مالباختگان درگیر دادگاه های پر پیچ و خم هستند) نشان داد اطمینانی به بانک مرکزی وجود ندارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top