آخرین اخبار

پرونده/ ماشین‌سازی تبریز قربانی فساد رژیم

پس از واگذاری پر ابهام و مشکوک به فساد چند کارخانه قدیمی از جمله هپکو، نیشکر هفت‌تپه و فولاد ملی اهواز به «بخش خصوصی»، اکنون برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که «ماشین‌سازی تبریز» که ارزشی 10 هزار میلیارد تومانی دارد، به قیمت فقط 70 میلیارد تومان واگذار شده

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از واگذاری پر ابهام و مشکوک به فساد چند کارخانه قدیمی از جمله هپکو، نیشکر هفت‌تپه و فولاد ملی اهواز به «بخش خصوصی»، اکنون برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که «ماشین‌سازی تبریز» که ارزشی 10 هزار میلیارد تومانی دارد، به قیمت فقط 70 میلیارد تومان واگذار شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پس از نابودی ده‌ها کارخانه و شرکت ریشه‌دار ایرانی، این بار نوبت به کارخانه 50 ساله ماشین‌سازی تبریز رسیده است تا به مرز نیستی نزدیک شود. خریدار این کارخانه به جرم «اخلال در نظام ارزی کشور» اکنون در زندان به سر می‌برد و این کارخانه با 900 کارگر و کارمند در بلاتکلیفی محض قرار دارد.

مشکلات ماشین‌سازی تبریز نیز مانند دیگر کارخانه‌هایی که اصطلاحاً به «بخش خصوصی» واگذار شده‌اند ریشه در سازمان خصوصی‌سازی جمهوری اسلامی دارد. این سازمان که «علی‌اشرف عبدالله‌پوری حسینی» از مهر سال 1392 در رأس آن قرار دارد، بسیاری شرکت‌ها و کارخانه‌های قدیمی را با واگذاری‌های پر ابهام به افراد فاسد که فاقد اهلیت قانونی هستند، به ورشکستگی و تعطیلی کشانده است.

آلومینیوم المهدی هرمزگان، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و‌ صنعت کارون خوزستان، شرکت کشت و‌ صنعت مغان و نیشکر هفت‌تپه شوش از جمله بنگاه‌های بزرگ اقتصادی هستند که ابتدا «عمداً» به ورشکستگی سوق داده شده‌اند و سپس به افراد نزدیک به رژیم و رانت‌خواران به کمترین قیمت واگذار شده‌اند.

ماشین‌سازی تبریز با سابقه 50 ساله که زمانی در خاورمیانه نظیر آن وجود نداشت، قربانی این دسیسه سازمان خصوصی‌سازی شده است. این کارخانه در ساخت ماشین‌های فرز، نساجی، تراش، سی ان سی، پمپ آب و سایر تجهیزات صنعتی فعال است؛ اما با واگذاری آن به «قربانعلی فرخزاد» در خرداد سال جاری، مشکلاتش آغاز شده و به تدریج در حال تبدیل‌شدن به یک نیشکر هفت‌تپه است.

بر اساس ارزیابی‌های کارشناسی، ارزش زمین‌های متعلق به ماشین‌سازی تبریز به بیش از پنج هزار میلیارد تومان و ارزش ماشین‌آلات و تجهیزات این کارخانه نیز به پنج هزار میلیارد تومان می‌رسد. در حالی که مجموع دارایی‌های ماشین‌سازی تبریز 10 هزار میلیارد تومان است، سازمان خصوصی‌سازی این بنگاه اقتصادی بزرگ را 1700 میلیارد تومان ارزش‌گذاری کرده و در نهایت فقط «70 میلیارد تومان» از قربانعلی فرخزاد دریافت کرده است. احمد علیرضا بیگی، نماینده بخشی از مردم تبریز در مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری حکومتی «تسنیم» این موضوع را تائید کرده است.

فرخزاد از جمله مفسدانی است که از سال 1394 تا مرداد امسال به بهانه واردات ورق استیل، اقدام به دریافت ارز دولتی (دلار، یورو و لیر) می‌کرده و در بازار آزاد به فروش می‌رسانده است. این مفسد اقتصادی اواخر مرداد امسال با قرار موقت بازداشت، راهی زندان و جلسه محاکمه‌اش نیز 11 دی برگزار شد. محتوای پرونده فرخزاد نشان می‌دهد او با پنج کلاس سوادی که دارد، پروفرم‌های بانکی را جعل می‌کرده و از همین راه 446 میلیون و 5 هزار 332 دلار ارز دولتی دریافت کرده است. فرخزاد با کمک هم‌دستانش که اتفاقاً یکی از آن‌ها «امید اسدبیگی، مدیرعامل متواری شرکت نیشکر هفت‌تپه» است، این ارزها را در بازار آزاد به فروش رسانده و حتی در یک مورد «طی یک روز» یک هزار 450 میلیارد تومان وارد یکی از 25 حساب بانکی‌اش می‌شود.

احمد علیرضا بیگی، نماینده بخشی از مردم تبریز در مجلس نیز درباره واگذاری فسادآمیز ماشین‌سازی تبریز گفته است «این کارخانه به کسی فروخته شده که نه‌تنها اهلیت لازم را ندارد، بلکه یک اخلالگر ارزی است؛ فردی که طی سال‌های 94 تا 97،‌ قریب به نیم‌ میلیارد دلار ارز دولتی دریافت کرده و از محل درآمد مابه‌التفاوت ارز دولتی و آزاد، پول خرید ماشین‌سازی تبریز را به دست آورده است.»

علیرضابیگی اذعان کرده است فرخزاد و اسدبیگی که موفق به دریافت ارز دولتی شده‌اند، «یک نقطه ارتباط دیگر در بانک مرکزی» داشته‌اند که چنین پول‌هایی را دریافت کرده بودند و سرمایه‌های قابل‌توجهی را به جیب زدند.

نقطه اتصال فرخزاد با بانک مرکزی، «تیمور عامری» از مدیران بازنشسته حراست بانک مرکزی بوده است که بعداً «صرافی عامری» را تأسیس می‌کند. تیمور با همدستی فرزندش «علیرضا» به کمک فرخزاد می‌آیند و در سال 1396 به طور سازمان‌یافته و شبکه‌ای اقدام به قاچاق ارز (بیش از 320 میلیون دلار) می‌کنند.

سازمان خصوصی‌سازی در حالی اقدام به واگذاری ماشین‌سازی تبریز به یک فرد فاسد کرده است که هیچ استعلامی درباره او انجام نداده و قرارداد این واگذاری را نیز برای اطلاع عموم هرگز منتشر نکرده است. کارگران ماشین‌سازی تبریز با ابراز نگرانی درباره شرایط این بنگاه بزرگ اقتصادی، 14 دی امسال در نامه‌ای خطاب به مسئولان رژیم ضمن ابراز نگرانی از عدم واگذاری صحیح این شرکت، خواستار «تعیین تکلیف» وضعیت آن شدند.

در حالی که فساد، اتلاف منابع و زدن چوب حراج به ثروت‌های ملی هر روز بیشتر می‌شود، این پرسش مطرح ‌شده که ماشین‌سازی تبریز هم سرنوشتی مانند نیشکر هفت‌تپه در انتظارش است و آیا این کارخانه هم مانند دیگر بنگاه‌های صنعتی بزرگ، قربانی فساد کارگزاران رژیم می‌شود؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top