آخرین اخبار

سرنوشت گوشی های توقیفی چه شد؟

پس از ماه ها کش و قوس در بازار موبایل و تعداد ۷۰۰,۰۰۰ گوشی توقیفی در گمرک، دوباره این بحث داغ شده است و رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه اعلام کرد که این تعداد تلفن همراه به زودی آزاد می شوند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از ماه ها کش و قوس در بازار موبایل و تعداد ۷۰۰,۰۰۰ گوشی توقیفی در گمرک، دوباره این بحث داغ شده است و رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه اعلام کرد که این تعداد تلفن همراه به زودی آزاد می شوند.

ماه ها جدال بر سر اینکه چگونه این تلفن ها آزاد می شوند و آیا بعد از این همه مدت اصولا ارزشی برای خرید دارند یا خیر وجود داشت.

با این حال ابراهیم درستی هم زمان مشخصی برای عرضه این گوشی ها اعلام نکرده و آن را به زمانی در آینده نزدیک موکول نموده است.

گوشی های مورد نظر اگرچه اعلام شده اند به زودی عرضه خواهد شد اما به طور پیش فرض این تعداد گوشی برای یک بازاری مثل بازار ایران با آن حجم از بازارهای موبایل و وبسایت های اینترنتی تنها پاسخ دهنده یک ماه ایرانیان است.

اما در شرایط فعلی که کشور در یک تحریم جدی قرار گرفته است، با توجه به ماه ها خالی بودن بازار از تلفن همراه متنوع، تصور نمی شود که این تعداد تلفن بیش از یک هفته در بازار بمانند و سریعا انبار خالی خواهد شد.

علت این امر به جز مورد فوق در این است که این تلفن ها قرار است با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی عرضه شوند.

پیشتر وزیر ارتباطات در رابطه با کاهش قیمت تلفن های همراه گفته بود ممکن است تاثیر اندکی گذاشته شود اما این انتظار که تلفن همراه به زیر ۳ میلیون تومان به صورت میانگین باز گردد انتظار بی جایی است و چنین نخواهد شد.

به گزارش ایسنا رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه با بیان اینکه به دلیل بالا بودن قیمت‌ها تقاضا برای خرید تلفن همراه کاهش پیدا کرده است، گفت: اگر قانون به درستی اجرا شود و رفتارهای سلیقه‌ای را کنار بگذاریم، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. این در حالی است که بسیاری از کالاهای وارداتی توقیف شده از مد افتاده‌اند اما همچنان در گمرک هستند و ترخیص نشده‌اند. به عنوان مثال پارچه یک کالای فصلی است و برخی از لوازم الکترونیکی تاریخ مصرف دارند، بنابراین باید در این زمینه مشکلات با سرعت بیشتری حل و فصل شود و کالاها ترخیص شوند که البته در تیم جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه بهتری در این زمینه وجود دارد.

راهکارهای اجرایی و عملیاتی مسئولین گمرکات کشور و سایر مسئولین در دولت مشخص نیست اما برخی از آنان همچون اسحاق جهانگیری بارها گفته اند که برای شرایط تحریم آماده هستند.

اما فرد دیگری که چنین صحبتی را پس از خاموش شدن آتش برجام کرد، وزیر مستعفی بهداشت در دولت روحانی بود که خبر از در راه بودن طوفان کرده بود. وی چندی قبل از سمت خود استعفا داد.

تحریم ها حتما کارساز خواهند بود و اقتصاد ایران را پس از گذشت سه ماه پیش رو و انبار شدن نفت ایران بیش از پیش تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top