آخرین اخبار

ثبات نسبی بازار در سه ماهه آخر سال

پیش بینی ها از بازار لوازم خانگی در ایران تا پایان سال حاکی از این است که قیمت این کالاها فعلا افزایش نمی یابد. علت عدم افزایش این است که قیمت بازار لوازم خانگی، قطعات خودرو و مسکن تقریبا اوج افزایش را به خود دیده و وارد مرحله رکود شده است.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

پیش بینی ها از بازار لوازم خانگی در ایران تا پایان سال حاکی از این است که قیمت این کالاها فعلا افزایش نمی یابد. علت عدم افزایش این است که قیمت بازار لوازم خانگی، قطعات خودرو و مسکن تقریبا اوج افزایش را به خود دیده و وارد مرحله رکود شده است. با این اوصاف افزایش قیمت منطقی نیست.

لازم به ذکر است که تا پیش از این نیز افزایش قیمت ها تقریبا غیر منطقی بوده و طبیعتا نباید قیمت خودروهای جدید الورود به بازار افزایش قیمت می داشت اما دقیقا به همین علت شاهد افزایش چند میلیون تومانی قیمت خودروها بودیم.

در میانه جنگ ارزی و نوسانات این کالا در بازار، خودروسازان تنها شرکت هایی هستند که قصد پایین آوردن نرخ های خود را ندارند و اتفاقا ظرفیت تولید خود را افزایش داده اند.

وزارت صمت در اطلاعیه، خاطر خودروسازان را برای سال آینده راحت کرد و چراغ سبز تولید بی محابای اتومبیل در سال ۹۸ را نشان داد.

حسن روحانی که در ابتدا مخالف افزایش قیمت خودرو بود، حال با نوعی سکوت این افزایش ها را تایید نموده است.

اما افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن و لوازم خانگی تنها در چند ماه گذشته، شوک عجیبی به بازار داده که از توان مردم خارج است. به همین علت ورود به منطقه رکود امری طبیعی می نماید.

در چنین حالتی معاملات نه بر مبنای پول واحد کشور که در چند مورد در مناطق سعادت آباد، الهیه، دیباجی، علامه شمالی، گزارشاتی مبنی بر فایل شدن خانه ها به صورت معاملات پایاپای منتشر شده است.

این گزارشات نشان می دهد که در وقت اوج گیری نرخ ارز، واحدهای آپارتمانی در این مناطق با زمین های قابل ساخت در مناطق مرکزی شهر معاوضه شده اند.

سازندگان ترجیح می دهند یک زمین با زیربنای ۳۰۰ متری در محدوده های مرکزی شهر را حتی با مقداری وجه نقد به علاوه واحد آپارتمانی ۷۰ تا ۱۰۰ متری از صاحب ملک خریداری کنند.

باقی مسائل ساده تر است. سازنده با استخدام پیمانکار، اقدام به ساخت در زمین کرده و پروژه هایی دو واحدی در هر طبقه می سازد.

در همین حال به علت فشار روانی به بازار در پی نوسانات ارز، تحریم ها، جنگ احتمالی و افزایش قیمت مصالح، خرید خانه یک رویا خواهد شد و اجاره کردن این واحدها با قیمت های سرسام آور مواجه است.

سازنده نیز با توجه به این شرایط، به هیچ عنوان به صورت نقد، اقدام به تسویه حساب نخواهد کرد.

با این حال ثبات گفته شده بر اساس شرایط فعلی است و مواردی نظیر آنچه که در لحظه در ایران اتفاق می افتد در نظر گرفته نشده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top