آخرین اخبار

اگر بنیاد مستکبران هم بود چنین وضعیتی وجود نداشت

محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان در جریان پرسش و پاسخ با خبرنگاران، در راستای شفافیت مالی خود و سازمان تحت امرش اعلام کرد حقوقی بین ۱۰ تا ۱۹ میلیون تومان دریافت می کند.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان در جریان پرسش و پاسخ با خبرنگاران، در راستای شفافیت مالی خود و سازمان تحت امرش اعلام کرد حقوقی بین ۱۰ تا ۱۹ میلیون تومان دریافت می کند.

بنیاد مستضعفان یک ماه پس از انقلاب اسلامی به دستور روح الله خمینی تشکیل شد و هدف اصلی آن رسیدگی به امور نیازمندان بود.

این بنیاد جزو مجموعه های زیر دست رهبر جمهوری اسلامی است و رییس آن را شخص آیت الله خامنه ای هر ۵ سال یکبار تعیین می کند.

مشخص نیست وقتی پایه حقوق رییس بنیاد مستضعفین ۱۰ میلیون تومان است با چه مقدار اضافه کاری به ۱۹ میلیون تومان می رسد؟

دریافتی های مدیران این مجموعه ها در حالی است که خط فقر در ایران به ۵ میلیون تومان رسیده است و روز به روز به تعداد محرومین و فقرا افزوده می شود.

پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی، ماه گذشته ضمن اعلام تقاضای ۶۲۰ هزار نفری خانوارها جهت پیوستن به کمیته امداد گفت: سال گذشته ۱۵ درصد جمعیت جامعه هدف را کم کرده‌ایم اما طی چند ماه اخیر با افزایش ۶۲۰ هزار نفری خانوارهای تحت پوشش روبرو شده‌ایم.

از سال گذشته تا کنون اکثر تظاهرات های صورت گرفته چه به صورت پراکنده و چه متمرکز در سراسر ایران به طور عمده به موضوع معیشت مربوط بوده است.

حسن روحانی نیز با وعده معیشت بهتر برای همه ایرانیان توانست در دو دوره موفق به کسب آراء انتخاباتی بشود.

بنیاد مستضعفان به شکل یک هلدینگ عمل می کند. این هلدینگ صاحب شرکت ها و بانک های شناخته شده ای همچون شرکت زمزم، بانک سینا و شرکت نفت بهران است.

در حالی که رییس رییس این نهاد از شفافیت مالی در فیش حقوقی خود سخن می گوید، اما هیچ شفافیت مالی در خصوص خود این نهاد و زیر مجموعه هایش در دسترس نیست.

به نظر می رسد این مجموعه همچون بسیاری از مجموعه های تحت امر رهبر ایران، تنها به امپراطوری بزرگ مالی علی خامنه ای پاسخگوست.

بنیاد مستضعفان آزاد است که هر مقدار می تواند به فروش نفت اقدام کند. نمایندگان مجلس در دوره ششم قصد پیگیری در شفافیت مالی این نهاد را داشتند که با دخالت شورای نگهبان مواجه شده و از ادامه تحقیق در خصوص فعالیت های آن باز ماندند.

این بنیاد همچنین از پرداخت مالیات هم معاف است و هیچ یک از کارکنان آن و همچنین سودهای حاصل از فروش نفت یا سایر اقدامات مجموعه آن به دولت مالیات پرداخت نمی کنند.

این بدان معناست که حقوق ۱۹ میلیون تومانی تنها رییس نهاد، بدون کسر ۱ ریال مالیات مستقیما به جیب او واریز می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top