آخرین اخبار

سرقت از صندوق توسعه ملی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر مجوز دستبرد به صندوق توسعه ملی را صادر کرده تا «بنیه دفاعی ایران» را «تقویت» کند. این در حالی است که منابع این صندوق جنبه راهبردی دارد و برای نسل‌های آینده ذخیره شده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر مجوز دستبرد به صندوق توسعه ملی را صادر کرده تا «بنیه دفاعی ایران» را «تقویت» کند. این در حالی است که منابع این صندوق جنبه راهبردی دارد و برای نسل‌های آینده ذخیره شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» محمود نگهبان سلامی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اعلام کرده است که خامنه‌ای با برداشت 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای «تقویت بنیه دفاعی ایران» موافقت کرده است.

این برای نخستین بار نیست که چنین مجوزی برای دستبرد به صندوق توسعه ملی صادر می‌شود. خامنه‌ای بارها اجازه برداشت از صندوق توسعه را صادر کرده که آخرین بار بهمن پارسال بود. در آن مقطع چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شد که از این رقم 2.5 میلیارد دلار به «تقویت بنیه دفاعی» و 150 میلیون دلار به صداوسیما اختصاص یافت.

این برداشت‌های بی‌رویه و غیرقانونی در حالی است که در اساسنامه صندوق آمده «صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع مذکور تشکیل شد.»

برخی تحلیلگران سیاسی، برداشت از صندوق توسعه تحت عنوان تقویت بنیه دفاعی را فریبکارانه خوانده‌اند و اظهار داشته‌اند که این مبلغ برای پرداخت مخارج حزب‌الله لبنان، حماس، جنگ‌های یمن، سوریه و توسعه برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی برداشت ‌شده است.

اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارش خود نسبت به «تغییر ماهیت» صندوق توسعه ملی هشدار داد و اذعان کرد که «تداوم این‌گونه تکالیف [برداشت‌های غیرقانونی] از سوی دولت ماهیت وجودی صندوق توسعه ملی را زیر سؤال خواهد برد.»

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز آذر سال گذشته هشدار داده بود که منابع صندوق توسعه ملی «رو به اتمام» است.

برداشت‌های غیرمجاز و غیرقانونی علی خامنه‌ای از صندوق توسعه ملی در حالی است که رژیم ایران تصمیم گرفته است سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی و گازی را به 20 درصد تقلیل دهد. این در حالی است که مطابق بند ب ماده 7 قانون برنامه ششم توسعه، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال نخست اجرای این برنامه 30 درصد است. بر اساس همین ماده قانونی، پس از سال نخستِ اجرای برنامه ششم، باید سالیانه حداقل 2 درصد به این سهم 30 درصدی افزوده شود؛ اما در حالی که در دومین سال اجرای برنامه ششم توسعه به سر می‌بریم، نه‌تنها به این 30 درصد اضافه نشده، بلکه روند کاهشی پیدا کرده است.

کارشناسان اقتصادی منابع صندوق توسعه ملی را برای کشور حیاتی می‌دانند و بر این باورند که برداشت‌های غیرقانونی رژیم ایران از این صندوق به معنای سرقت از سهم نسل‌های آینده کشور است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top