آخرین اخبار

کاسبان تحریم از راه اندازی اینستکس خوشحال هستند

کانال مالی ویژه میان ایران و اروپا را اندازی شد و همین خبر برای فضاسازی در داخل کشور برای تغییر صوری برخی نرخ ها همچون نرخ ارز و طلا به نظر کافی بود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

کانال مالی ویژه میان ایران و اروپا را اندازی شد و همین خبر برای فضاسازی در داخل کشور برای تغییر صوری برخی نرخ ها همچون نرخ ارز و طلا به نظر کافی بود.

با این حال بازار هیچ واکنش مثبتی به این موضوع نشان نداد و دلار در بازار تهران با نوسان بسیار پایین همچنان در کانال های ۱۱ هزار و ۱۲ هزار تومان قرار دارد.

«اینستکس» که نام این کانال ارتباطی مالی میان ایران و اروپا است مشخصا بازار خوراک و دارو را پوشش خواهد داد و در خصوص انتقال پول نفت، کارایی نخواهد داشت.

پیش از این، ایران از طریق کانال های اروپایی، از کشورهای عمدتا آسیایی می خواست تا پول نفت را از طریق بانک های اروپایی با ارزهای پرکاربرد به ایران برسانند.

پس از آغاز تحریم ها، تمامی راه ها برای انتقال پول به ایران بسته شد و در همین حال معافیت های نفتی بیشتری در راه است.

اما همین نیز برای بازرگانانی که واردات گسترده غذا و دارو را انجام می دهند کافیست تا در شرایط تحریم، اقدام به واردات با ارز مرجع نموده و آن را در بازار با نرخ آزاد به فروش برسانند.

در میان همهمه تحریم ها، تنها تجار هستند که با واردات غذا و دارو از شرایط تحریم سود خواهند برد و از این بابت نگرانی ندارند.

پیش از این در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، کاسبان تحریم به وجود آمدند که با استفاده از شرایط تحریم حتی شیر خشک را به قیمت گزاف و به صورت محدود به مردم عرضه می کردند.

همچنین ظهور بابک زنجانی ها جهت فروش نفت نیز در راستای همین پروژه های نفتی بود.

تفاوت تنها در این است که کاسبان تحریم توان به فروش رساندن نفت را با استفاده از پرچم سایر کشورها نخواهند داشت و به علت ساز و کار ویژه تحریم ها، پول نفت به داخل سرازیر نخواهد شد.

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایطی که فشار آمریکا برای مسدود سازی مسیر همکاری‌های اقتصادی ایران با کشورهای خارجی ادامه دارد، گشایش کانال مالی اروپا قدمی مثبت و حرکتی سدشکن به شمار می‌رود.

اتاق بازرگانی به خوبی می داند که در شرایط فعلی تحریم ها، امکان تحرک ندارد با این حال راه اندازی اینستکس را "حرکتی سدشکن" بیان می کند چرا که بابت فعالیت های تجاری این اتاق و اعضای آن، نگرانی چندانی وجود ندارد.

محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: در طول ماه‌های گذشته اصلی‌ترین تمرکز دولت ترامپ در حوزه تحریم ایران بر این موضوع قرار داشته که فعالان اقتصادی ایرانی نتوانند تعاملات جدی با کشورهای جهان داشته باشند و حتی اگر صحبتی از همکاری بوده نیز دولت آمریکا تلاش کرده با تهدید یا تحریم مانع از آن شود.

با این حال از زمان آغاز تحریم ها، دولت آمریکا و وزارت خزانه داری این کشور اعلام کرده بود که تحریم ها متوجه غذا و دارو نیست و واردات برخی اقلام حتی از ایالات متحده به ایران، تاییدی بر این ادعا است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top