آخرین اخبار

ارتقای ADSL به FTTC؛ چرا جمهوری اسلامی در حال گسترش اینترنت است؟

محمدجواد آذری جهرمی در توییتی اعلام کرد سرعت اینترنت کشور قرار است از ۱۶ مگابیت به حداقل ۷۰ مگابیت در ثانیه برسد. تکنولوژی مورد استفاده در این پروژه FTTC است و برای نخستین بار به گفته آقای جهرمی در دزفول آزمایش شده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدجواد آذری جهرمی در توییتی اعلام کرد سرعت اینترنت کشور قرار است از ۱۶ مگابیت به حداقل ۷۰ مگابیت در ثانیه برسد.

تکنولوژی مورد استفاده در این پروژه FTTC است و برای نخستین بار به گفته آقای جهرمی در دزفول آزمایش شده است.

در حالی که خطوط اینترنت در ایران با استفاده از کابل های مسی فعال هستند، شرکت شاتل (ارائه دهنده اینترنت) با این تکنولوژی می تواند سرعت اینترنت را به حداقل ۷۰ مگابیت برساند.

وزیر مربوطه از این خبر استقبال کرده است. با این حال کاربران نسبت به این افزایش سرعت اظهار نظرهای مثبتی ندارند.

کاربران اینترنت در ایران معتقدند در شرایطی که فیلترینگ بسیار گسترده در سراسر ایران وجود دارد، افزایش سرعت به نظر اقدامی مضحک است.

با این حال برخی پیگیری ها نشان می دهد که نهادهایی موازی وجود دارند که در کنار فیلترینگ موجود در کشور، اقدام به فروش VPN کرده و از این راه کسب سودهای هنگفت می کنند.

گمانه زنی ها در خصوص فروش VPN آنچنان بیراه نیست چرا که وبسایت های عرضه کننده خدمات عبور از فیلتر در کشور با استفاده از درگاه قانونی پرداخت بانکی به ارائه این خدمات می پردازند و برخوردی نیز با آنان صورت نمی گیرد.

با این حال به نظر می رسد افزایش سرعت اینترنت قدمی در راستای سیاست های تجاری سازی همه چیز و از بین رفتن قدرت کلام نهادهای انحصارطلب دینی است.

همچنین افزایش قیمت گیگ های اینترنت توسط اپراتورهای اینترنتی یکی دیگر از نگرانی های کاربران بوده که مورد توجه قرار گرفته است.

راه اندازی سرویس اینترنت با استفاده از شبکه FTTC زنگ خطری برای اپراتورهایی است که اینترنت بر بستر شبکه 4G ارائه می دهند.

البته اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت همراه به اندازه اپراتورهایی که اینترنت TD-LTE ارائه می دهند نگران نیستند.

اینترنت برقی یا TD-LTE که در ایران هم اکنون استفاده می شود قیمت بسیار بالایی دارد. علت این است که شرکت های ارائه دهنده این سرویس، با سوءاستفاده از عدم وجود پورت های کافی برای اینترنت خانگی، مودم های TD-LTE را ارائه می کنند تا از محدودیت موجود به نفع خود سود کنند.

در بحث FTTC، این سیستم به گونه ای کار می کند که نیازی به تعویض کابل های مسی خانگی نیست.

برنامه بر این اساس است که بدون تغییر زیرساخت های مخابراتی، سرعت بالاتری در اختیار استفاده کنندگان قرار گیرد.

تا کنون به تکنولوژی تازه راه اندازی شده واکنش جدی نشان داده نشده است.

جمهوری اسلامی سال های زیادی است که می خواهد پروژه اینترنت جهانی را از ایران جمع کرده و اینترنت حلال اسلامی راه اندازی کند.

در این زمینه، برخی شرکت ها آغاز به ارائه اینترنت داخلی کردند که تنها وبسایت های دارای سرورهای داخلی را باز می کرد.

همچنین رزمایش هایی تحت عنوان "رزمایش قطع اینترنت" در کنار پروژه اینترنت حلال و سایر گفته های مسئولین، شک و شبهه های بیشتری را در این زمینه نشان می دهد.

با این حال به نظر می رسد بخش سوداگر جمهوری اسلامی که هدفی جز کسب درآمد به هر طریق ممکن ندارد، بر بخش های تمامیت خواه غلبه کرده و طیف مخالف نیز متوجه شده است که توان قطع کامل اینترنت در ایران را ندارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top