آخرین اخبار

طرح -بهاور- بانک آینده به دنبال جذب سپرده های مالی است

بانک آینده در راستای جلوگیری از ورشکستگی خود پس از افشاگری خبرنگاران، هر روز طرح های جدیدی ارائه می دهد. در این طرح ها تلاش شده است تا جذب حداکثری سپرده ها صورت بگیرد و نوع طرح ریزی به شکلی است که سپرده گذاری پایین تر از ۶۰ میلیون تومان وجود نداشته باشد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

بانک آینده در راستای جلوگیری از ورشکستگی خود پس از افشاگری خبرنگاران، هر روز طرح های جدیدی ارائه می دهد. در این طرح ها تلاش شده است تا جذب حداکثری سپرده ها صورت بگیرد و نوع طرح ریزی به شکلی است که سپرده گذاری پایین تر از ۶۰ میلیون تومان وجود نداشته باشد.

در طرح جدید بانک آینده به نام "طرح بهاور" سپرده گذاران می توانند در مدت ۲ و ۳ ماهه، مبالغ قابل توجهی را در اختیار این بانک بگذارند و ۲ برابر موجودی خود را تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با کارمزد ۱۸% دریافت کنند.

آینده در حالی طلب کارمزد ۱۸درصدی را در قبال این میزان تسهیلات می کند که بانک های بر پایه قرض الحسنه دیگری هستند که حداکثر کارمزد خود را ۲ و ۴ درصد قرار داده اند.

بانک قرض الحسنه رسالت که پیش زمینه ای در استان کرمان دارد به سپرده های مردم به میزان ۲ برابر وام می دهد و سود بازپرداخت را تنها ۲% قرار داده است با این تفاوت که این بانک سقف تسهیلات خود را ۳۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

همچنین بانک قرض الحسنه مهر ایران مشابه همین تسهیلات را با ۴% کارمزد ارائه می کند.

اما بانک آینده تنها تفاوت قابل توجه را در طرح بهاور اینگونه اعلام کرده که سقف وام را تا ۲۰۰ میلیون تومان ارائه می کند اما سود ۱۸% بر آن اعمال می نماید.

اعلام سقف ۲۰۰ میلیونی تفاوت وام های این بانک با سایر بانک های قرض الحسنه است که این مفهوم را دارد که این بانک به دنبال جذب منابع پایین و کاغذ بازی بالا نیست.

طرح بهاور ترجیح می دهد از تعداد افراد دریافت کننده وام بکاهد اما منابع با ارزش تری دریافت کند.

طرح های تازه بانک آینده همچون "طرح بهاور" یا "طرح کاریز" همگی یک هدف را دنبال می کنند؛ جذب سپرده جهت جلوگیری از ورشکستگی بانک!

گزارشاتی از یک ماه گذشته تا کنون مبنی بر اختلاس بزرگ از سوی بانک آینده منتشر شده است که واکنش های قابل توجه این بانک و همراهی خبرگزاری های وابسته به سپاه (فارس و تسنیم) گمانه زنی ها در خصوص نزدیکی این بانک به ورشکستگی را بیشتر کرد.

با این حال بانک آینده از میزان اعتبارات خود به طور کلی پرده برداری نمی کند و تنها به اعلام برخی جزییات می پردازد و فضای امنیتی در درون سیستم تصمیم گیری خود حاکم کرده است.

از پروژه های شبهه برانگیز که حساسیت ها را در خصوص این بانک افزایش داده است، پروژه "ایران مال" واقع در منطقه خلیج فارس شهر تهران است که بیش از ۷ سال است که ساخت آن ادامه دارد.

عدم شفافیت مالی در آغاز و ادامه ساخت پروژه ایران مال و سایر پروژه هایی که بانک آینده در آنها سرمایه گذاری کرده است، می تواند نشانگر این باشد که دست هایی در پشت پرده در حال باندبازی برای از بین بردن سرمایه های مردم و سوداگری به نفع خود هستند.

آخرین گزارشات منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد که یکی از بانک های بزرگ بدهکار به بانک مرکزی، بانک آینده است که استقراض می نماید و پول را به صندوق مرکز باز نمی گرداند.

در همین حال که این بانک، یکی از بزرگترین موسسات مالی حقوقی کشور است، اما بیشترین میزان سود سپرده را پرداخت می نماید که تناقضی بزرگ در شیوه کار آن به شمار می رود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top