آخرین اخبار

تایید تحلیل «بیان»؛ افزایش وام ازدواج سیاسی کاری است

شبکه رسانه ای بیان در تحلیل کوتاهی که به بررسی اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ پرداخته بود، اعلام کرد تلاش این کمیسیون احتمالا در راستای فشار وارد کردن به دولت و بانک مرکزی است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

شبکه رسانه ای بیان در تحلیل کوتاهی که به بررسی اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ پرداخته بود، اعلام کرد تلاش این کمیسیون احتمالا در راستای فشار وارد کردن به دولت و بانک مرکزی است.

اکنون محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی ضمن تایید این خبر می گوید اقدام مجلس سیاسی کاری است و وام ازدواج نوبتی پرداخت می شود.

پیش از این صحبت هایی به صورت غیر رسمی در خصوص پرداخت وام های ازدواج از طریق برداشت از سپرده های جاری مردم شده بود.

یکی دیگر از منابعی که برای پرداخت وام ازدواج مطرح بود، بازپرداختی های افرادی بود که پیشتر از این وام بهره برده بودند اما با افزایش ۱۰۰ در صدی این وام و رسیدن به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به ازای هر نفر، بانک مرکزی توان تحمل طلب های بیشتر را ندارد.

دبیر کانون بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی با انتقاد از افزایش سقف وام ازدواج از سوی کمیسیون تلفیق مجلس، اظهار کرد: وقتی منابع جدیدی برای این تسهیلات تعیین نمی‌شود، چرا رقم وام را افزایش می‌دهند؟ برای افزایش سقف وام ازدواج، موجودی کافی وجود ندارد و منجر به بلاتکلیفی متقاضیان می‌شود.

به نظر می رسد بخشی از مجلسی ها با علم و آگاهی نسبت به بدهی های بزرگ دولت به بانک مرکزی، در تلاش هستند تا وضعیت را پیچیده تر کرده و میزان استقراض ها را افزایش دهند.

گزارشات منتشر شده حاکی از آن است که تعدادی از بانک ها با بدهی های قابل توجهی به بانک مرکزی مواجه هستند و عملا منابع بیشتری برای اعطای وام با سود ۴% وجود ندارد.

دولت در سال گذشته میزان وام ازدواج را ۱۵ میلیون تومان تعیین کرده بود که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در یک اقدام فوری، این میزان را بدون در نظر گرفتن کف و سقف مشخص به ۳۰ میلیون تومان رساند.

از مخالفان جدی افزایش وام ازدواج عبدالناصر همتی است که حتی پیش از به دست گرفتن سکان بانک مرکزی، مخالفت خود را با این موضوع نشان داده بود.

در همین حال ارائه وام های مختلف توسط سایر بانک ها خصوصا بانک های خصوصی، گمانه زنی ها در خصوص تلاش این بانک ها جهت جلوگیری از ورشکستگی قطعی را دامن می زند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top