آخرین اخبار

بحران گوشت در چهل‌سالگی رژیم

صف‌های طولانی مردم برای خرید گوشت قرمز انتقادهای تندی را متوجه رژیم ایران کرده و حالا نهادهای حکومتی تصمیم گرفته‌اند فروش گوشت یخ‌زده برای «تنظیم بازار» را از طریق اینترنت انجام دهند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

صف‌های طولانی مردم برای خرید گوشت قرمز انتقادهای تندی را متوجه رژیم ایران کرده و حالا نهادهای حکومتی تصمیم گرفته‌اند فروش گوشت یخ‌زده برای «تنظیم بازار» را از طریق اینترنت انجام دهند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بحران گوشت در ایران از تابستان امسال و هم‌زمان با هرج‌ومرج در بازار ارز آغاز شد. با وجود چندین نهاد ناظر بر بازار نه‌فقط فروش گوشت، بلکه عرضه همه کالاهای اساسی با مشکل مواجه شده است. به نظر می‌رسد دولت هم دیگر توانایی مدیریت یا حتی کنترل بازار را ندارد؛ این مسئله را می‌توان از صحبت‌های وزیر جهاد کشاورزی فهمید. محمود حجتی چند روز پیش در تلویزیون جمهوری اسلامی تلویحاً به این ناتوانی دولت اذعان کرد و درباره مشکلات به وجود آمده در بازار گوشت گفت «اول باید خدا رو شکر کنیم که هست؛ باید بپذیریم در شرایط سختی داریم کشور را اداره می‌کنیم.»

این اظهارات حجتی نشان می‌دهد رژیم ایران از نظر مالی در مشکلات عمیقی به سر می‌برد و دیگر مانند گذشته ارز چندانی برای اختصاص به واردات دام زنده و گوشت قرمز ندارد.

کمبود گوشت قرمز در ایران، اخیراً وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر آن داشت تا گوشت منجمد برزیلی را در بین فروشندگان توزیع کند. این نوع گوشت که کیفیت بسیار پایینی دارد، با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود و به گفته مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت هر کیلوگرم آن با قیمت 29000 تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

با آغاز توزیع گوشت‌های منجمد برزیلی، این روزها قبل از طلوع آفتاب صف‌های طولانی مقابل برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران و سایر شهرها شکل می‌گیرد. توزیع گوشت قرمز صرفاً با کارت ملی و پرداخت الکترونیکی انجام می‌شود و هر شخصی فقط یک کیلوگرم سهمیه گوشت یخ‌زده دارد.

گرانی سرسام‌آور گوشت و واردات این محصول از کشورهای دیگر، مردم را به این شک انداخته که نکند گوشت الاغ و سگ به آن‌ها فروخته می‌شود. انتشار برخی تصاویر و فیلم‌های ذبح این حیوانات در فضای مجازی نیز به این تردیدها دامن زده است. بحث‌ها پیرامون فروش گوشت سگ و الاغ زمانی داغ‌تر شد که علی کمالی، بازیگر فیلم «سمفونی نهم» در یک نشست خبری گفت «وقتی هویت ملی و عِرق به وطن را از مردم بگیریم، وطن و هم‌وطن را دوست نخواهیم داشت و نتیجه‌اش می‌شود فروش گوشت سگ کیلویی 37 هزار تومان با ثبت‌نام و کارت ملی.»

 اظهارات این بازیگر سینما واکنش‌های فراوانی را در پی داشت و رسانه‌های حکومتی با حمله به این بازیگر، اظهارات او را «توهین به مردم» خواندند؛ البته این رسانه‌های حکومتی هرگز بابت سوءمدیریت رژیم در توزیع کالاهای اساسی کوچک‌ترین انتقادی را مطرح نکرده‌اند و صف‌های طویل مردم و درگیری‌های آن‌ها در این صف‌ها را پوشش نداده‌اند.

بااین‌همه، نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی برای جلوگیری از آبروریزی بیشتر و حل‌وفصل مسائل پیرامون عرضه گوشت، تصمیم گرفته است فروش این محصول را به اینترنت منتقل کند و بر اساس کد ملی و کد پستی، به هر خانوار هرماه سه کیلوگرم گوشت منجمد تحویل دهد.

رضا سالمی، مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران به خبرگزاری تسنیم گفته است «در این طرح جدید، دیگر یک خانواده پنج‌نفره نمی‌تواند با 5 کد ملی 5 سهمیه گوشت قرمز به‌ نرخ دولتی را خریداری کند و تنها برای هر خانواده یک سهمیه و بر اساس کد پستی اختصاص می‌یابد.»

بسیاری از فعالان صنف عرضه گوشت قرمز با انتقاد از این اقدام دولت، می‌گویند ثبت‌نام برای خرید گوشت در اینترنت و تحویل آن درِ خانه افراد، موجب خسارت به قصابی‌ها و فروشگاه‌ها خواهد شد. بااین‌حال، نهادهای حکومتی تصمیم گرفته‌اند این طرح را از امروز 18 بهمن آغاز کنند تا در چهلمین سالگرد تأسیس رژیم انقلابی، مردم و رسانه‌ها شاهد صف‌های خجالت‌آور خرید گوشت منجمد نباشند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top