آخرین اخبار

کار بیشتر، اصلاحات پارامتریک و پر شدن جیب مدیران شستا

شرایط فعلی به گونه ای است که کارگران باید ۳۵ سال به کار طاقت فرسا ادامه دهند حال آنکه مدیران نجومی بگیر و چند شغله، بدون نیاز به کار کردن و تنها با امضا زدن ذیل طرح هایی مشابه طرح فوق، فاصله خود را با سایر اقشار جامعه خصوصا کارگران بیشتر می کنند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

در شرایطی که بازنشستگان چند ماه به چند ماه و شکل نامنظم حقوق دریافت می کنند، پروژه های سوداگران که خود را پشت عناوین شرکت های وابسته به شستا مخفی کرده اند، در جهت استثمار هرچه بیشتر فرودستان ادامه دارد.

طرح بی سر و صدای نمایندگان مجلس در جهت پر کردن جیب شرکت سرمایه گذاری شستا به نام «اصلاحات پارامتریک» در حال بحث و گفتگوست.

گویی کارگری که ماه ها حقوق نگرفته و توان خرید گوشت، مرغ، آجیل شب یلدا و لباس شب عید را ندارد، باید بیش از اینها رنج بکشد و جیب داروسازان و پزشکانی را پر کند که سفرهای تفریحی شان را در سواحل زیبای جهان می گذرانند.

چند نفر ناشناسی که پشت میزهای شستا و شرکت های عریض و طویل آن نشسته اند، تصمیم می گیرند تا کارگران ۵ سال بیشتر کار کرده و حق بیمه پرداخت کنند تا آنها به پول بیشتری برسند.

تامین اجتماعی که با شعار «حق تأمین آینده دارد، اجتماعی که دلگرم کار است» به عنوان یک سازمان به ظاهر دولتی فعالیت دارد، برای ۳۰ سال و به طور ماهانه، بخشی از حقوق کارگر را دریافت می کند تا در مقابل به وی خدمات درمانی و البته پس از ۳۰ سال، اندک حقوقی پرداخت کند که کارگر و خانواده اش از گرسنگی جان ندهند.

اما همین سازمان، یک بنگاه بی حساب و کتاب سرمایه گذاری در اختیار دارد که درب ورود و خروج آن معلوم نیست.

طرح «اصلاحات پارامتریک» که به طور دقیق کارگر را موظف به پرداخت ۵ سال بیشتر حق بیمه می کند، در مقابل هیچ امتیازی به وی نمی دهد. حتی مراکز درمانی تامین اجتماعی به خوبی از صدر تا ذیل نشان می دهد که تفاوت یک مرکز درمانی دولتی با یک مرکز خصوصی در چه حد است.

عبدالله وطن خواه (فعال کارگری) معتقد است که طرح «اصلاحات پراسنج یا پارامتریک» که با توجیه تقویت بنیه مالی و پایداری منابع صندوق‌های بازنشستگی در مجلس بیان شده، آشکارا ضدکارگری و تعرض آشکار به حقوق کارگران است.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه بعد از ۳۰ سال کار و زحمت نهایتاً این ترفندها به کار گرفته شده تا ۵ سال بیشتر از کارگران کار بکشند و از آن‌ها حق بیمه بگیرند، گفت: همه این‌ها در راستای بیشتر کردن سود سرمایه صورت می‌گیرد تا کارگران هرچه بیشتر ضعیف شوند.

در این میان وزیر کار و رفاه اجتماعی، تنها به سکوت خود ادامه می دهد و همچون سایر وزرای روحانی نشان داده که دولت دربست در خدمت اقشار سرمایه دار و نظام سرمایه داری و خصولتی است.

کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی در بیانیه ضمن ابراز شدید اعتراض خود به طرح فوق، این اقدامات را در جهت تحریک کارگران جامعه کارگری می داند.

در بخشی از بیانیه این کانون اینگونه آمده است: «...ولی متاسفانه عده‌ای در شرایطی که نیروی جوان تحصیلکرده کشور جویای کار است و امکان دستیابی به اشتغال پایدار برای گروه بسیاری از آنان نیست در پی طرحی با عنوان اصلاح پارامتری قانون تامین اجتماعی می‌خواهند مدت استثمار کارگران را افزایش دهند و با این حرکت‌ها در پی تحریک جامعه کارگری که بیشتر به آرامش و وحدت نیازمند است، می‌باشند. در این شرایط افزایش سن بازنشستگی منطقی به نظر نمی‌رسد. اینکه افرادی در سن بالا مشغول به کار باشند و در حالی که جوانان پشت سد کاریابی مانده‌اند و باتوجه به اینکه نیروهای جوان و تحصیلکرده کشور بیکارند، افزایش سن بازنشستگی مقبولیتی ندارد.»

شرایط فعلی به گونه ای است که کارگران باید ۳۵ سال به کار طاقت فرسا ادامه دهند حال آنکه مدیران نجومی بگیر و چند شغله، بدون نیاز به کار کردن و تنها با امضا زدن ذیل طرح هایی مشابه طرح فوق، فاصله خود را با سایر اقشار جامعه خصوصا کارگران بیشتر می کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top