آخرین اخبار

زوال اقتصادی!

روزهای بد اقتصاد ایران از راه رسیده‌اند و شاخص‌های اقتصادی از تراز تجارت خارجی گرفته تا میزان مصرف بخش خصوصی و نرخ رشد اقتصادی همگی منفی شده‌اند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

روزهای بد اقتصاد ایران از راه رسیده‌اند و شاخص‌های اقتصادی از تراز تجارت خارجی گرفته تا میزان مصرف بخش خصوصی و نرخ رشد اقتصادی همگی منفی شده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» جمهوری اسلامی مسیر اشتباهی را انتخاب کرده و با سیاست‌های غیرمتعارف خود اقتصاد کشور را در محاصره تحریم‌ها قرار داده و سوءمدیریت نهادهایش نیز به مشکلات کشور دامن زده است. دراین‌بین، تاوان انتخاب این مسیر اشتباه را مردمی می‌دهند که در وخیم‌ترین شرایط اقتصادی قرار دارند و این روزها به‌ سختی دستشان به دهانشان می‌رسد.

در شرایط ناگواری که جمهوری اسلامی به وجود آورده است، مردم از تفریح، امکانات و آسایش خود چشم‌پوشی می‌کنند تا بتوانند حداقل دو وعده غذا برای خود تهیه کنند. گرانی بی‌سابقه کالاهای ضروری باعث شده مردم رژیم غذایی خود را تغییر دهند و سلامتی جسمی‌شان را فدای سیر شدن شکمشان کنند.

اما رژیم ایران با کمک دستگاه تبلیغاتی خود، واقعیت‌ها را انکار و به نحوی رفتار می‌کند که انگارنه‌انگار بیش از 70 درصد کارگران با گرسنگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بانک مرکزی نیز تصمیم گرفته است دیگر نرخ تورم را اعلام نکند. این نهاد اقتصادی از بهار امسال که میزان «مصرف بخش خصوصی» منفی شد، دیگر گزارشی درباره این شاخص هم منتشر نکرده تا فاجعه عقب‌نشینی تقاضا و عمق رکود اقتصادی برای مردم معلوم نشود.

بااین‌حال، بانک مرکزی در تارنمای خود، نرخ تورم تولیدکننده 12 ماهه منتهی به دی امسال را 34.2 درصد اعلام کرده و اذعان داشته است که بخش صنعت در این مدت با تورم 44.6 درصدی روبرو بوده است. این به معنای افزایش قیمت تمام‌شده تولیدات است که تبعاتی همچون افزایش بیکاری، تعطیلی واحدهای تولیدی و افزایش نرخ تورم مصرف‌کننده را در پی دارد.

البته مرکز آمار ایران برخی دیگر آمارها را به‌روزرسانی می‌کند؛ هرچند که فریبکاری و آمارسازی جزء لاینفک فعالیت‌های این نهاد حکومتی است. مرکز آمار اخیراً اعلام کرد که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مصرف‌کننده در دی امسال به 39.6 درصد رسیده است؛ یعنی مردم مجبورند کالاها و خدمات موردنیاز خود را حدود 40 درصد گران‌تر از دی سال گذشته بخرند.

از سوی دیگر به تازگی بانک مرکزی اعلام کرده است که حجم نقدینگی در آبان امسال به یک تریلیون و 725 هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم در مهر امسال یک تریلیون 693 هزار میلیارد تومان بود که با رشد 21.1 درصدی روبرو شده است.

رشد بی‌رویه نقدینگی در اقتصاد روبه‌زوال ایران نه فقط به تورم دامن می‌زند و سبب کاهش قدرت خرید می‌شود، بلکه واسطه‌گری‌ها و سفته‌بازی‌های مبتنی بر نقدینگیِ سرگردان را افزایش می‌دهد و در نتیجه واحدهای تولیدی را در رکود عمیق‌تری فرو می‌برد.

مطابق آنچه بانک مرکزی منتشر کرده، روزانه بیش از یک هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده شده که در این میان، بانک‌ها را می‌توان بزرگ‌ترین خالق نقدینگی دانست. این حجم از تولید پول و شبه پول در شرایطی که رشد اقتصادی منفی و راه‌های ورود ارز به کشور مسدود شده‌اند، چیزی جز تولید نقدینگی بی‌پشتوانه و سرقت غیرمستقیم از جیب تک‌تک مردم ایران نیست.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top