آخرین اخبار

لیلاز از کدام ترازنامه بانکی صحبت می کند؟

سعید لیلاز، روزنامه نگار و تحلیلگر اقتصادی در گفتگویی با خبرگزاری کار ایران برای چندمین بار اعلام کرد نظام بانکی ایران ورشکست نخواهد شد. وی با اشاره به برخی گزارشات گفت علم اقتصاد علمی نیست که با چند توییت و کار اینترنتی از بین برود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

سعید لیلاز، روزنامه نگار و تحلیلگر اقتصادی در گفتگویی با خبرگزاری کار ایران برای چندمین بار اعلام کرد نظام بانکی ایران ورشکست نخواهد شد.

وی با اشاره به گزارشات مدیرمسئول وبسایت آواتودی، سخنان وی را سطحی خواند و گفت علم اقتصاد علمی نیست که با چند توییت و کار اینترنتی از بین برود.

اشاره او به سخنان علی جوانمردی، مدیر مسئول وبسایت و شبکه تلگرامی "آواتودی" است که خبر از ورشکستگی نظام بانکی ایران داده بود.

رفرنس سخنان جوانمردی به منابع امنیتی و اطلاعاتی است که از داخل ایران به اطلاع او می رسد.

پس از افشاگری هایی در خصوص اختلاس ۱۴۰ هزار میلیاردی که در برخی شبکه های فارسی زبان با همکاری بانک آینده و شخص "علی انصاری" صورت گرفت، خبرگزاری های فارس و تسنیم، اقدام به ساخت و مخابره فیلم (مستند) و خبرهایی کردند که نشان می دهد امنیت کامل برقرار بوده و بانک آینده و نظام بانکی ایران در سلامت هستند و خطر ورشکستگی آنان را تهدید نمی کند.

این نخستین بار بود که خبرگزاری های وابسته به سپاه پاسداران در مقابل یک خبر دست به انتشار گسترده اخباری زدند که اثبات کند بانک آینده در آستانه ورشکستگی نیست.

سعید لیلاز اصرار دارد که ترازنامه بانکهای کشور نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر شده است و خطری از این بابت بانک ها را تهدید نمی کند.

این در حالیست که ترازنامه بانک هایی نظیر بانک آینده اصولا منتشر نمی شود و آنچه که در وبسایت این بانک پر رنگ شده است، با کمترین درصد شفافیت روبرو است.

آقای لیلاز معتقد است در نظام بانکی در کل پولی خارج نمی شود و پول از یک حساب به حساب دیگری انتقال می یابد. موضوعی که مراجع تقلید نیز با آن مساله دارند و در مواردی نظیر ارائه وام ازدواج به دلیل غیر شرعی بودن برداشت از حساب سایر سپرده گذاران، بانک ها از ارائه وام ۳۰ میلیون تومانی به شکل همگانی صرف نظر کردند.

حال این پرسش به وجود می آید که اگر پرداخت وام ازدواج به شکل مرسوم در نظام بانکداری از نظر شرعی اشکال دارد پس چگونه سایر تسهیلات بانکی در اختیار دیگر اقشار و اصناف جامعه همچون ساختمان سازها، پزشکان، اساتید دانشگاه و وارد کنندگان کالا قرار می گیرد؟

از دیگر اشکالات وارده به صحبت های آقای لیلاز موضوع بالا رفتن نرخ ارز است که همان سبب افزایش نرخ ارز و طلا شد در حالی که به گفته او بانک بر سر جای خودش ماند.

آنچه که کاملا مشخص است این بود که در پی بالا رفتن نرخ ارز، مردم به سمت خرید این کالا رفتند و پول های خود را از حسابهایشان خارج کردند و به این ترتیب نبود که اوضاع ارزی کاملا به سامان باشد و به یکباره مردم تصمیم بگیرند موجودی های ریالیشان را به دلار تبدیل کنند.

از سوی دیگر حتی تئوریسین های جمهوری اسلامی نیز خود معتقدند «نظام ربوی بانکداری» در ایران در آستانه ورشکستگی بوده و این ورشکستگی تنها به بانکداری ایران مربوط نیست، بلکه علم اقتصاد به گفته آنها شکست خورده است.

برخی آمارها نیز این مساله را تایید می کنند. بحران مالی اروپا و ورشکستگی بانکهای یونان در پی سیاست های انقباضی دولت که امروز به نوعی در نظام بانکی ایتالیا نیز پیش بینی می شود، مستنداتی در این حوزه هستند.

سیاست های انقباضی در جمهوری اسلامی نیز همان برنامه های یونان است و نتایج آن در خرده مباحثی همچون "تعدیل حامل های انرژی" (سهمیه بندی ها) و یارانه های دولتی قابل مشاهده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top