آخرین اخبار

عیدی کارگران مشخص شد؛ یک سال کار برای هیچ!

پس از کش و قوس های فراوان، امروز وضعیت عیدی کارگران مشخص شد و هم زمانی اعلام این خبر با بالا گرفتن خبر اصلاحات پارامتریک تامین اجتماعی قابل توجه است. مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۵۳۸ تومان و حداکثر ۳میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۷ تومان است

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از کش و قوس های فراوان، امروز وضعیت عیدی کارگران مشخص شد و هم زمانی اعلام این خبر با بالا گرفتن خبر اصلاحات پارامتریک تامین اجتماعی قابل توجه است.

مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۵۳۸ تومان و حداکثر ۳میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۷ تومان است.

در شرایطی که کارگران با در نظر گرفتن میزان تورم، حدود ۵ سال طلب معوقه دارند که با کاغذ بازی ها این بدهی عملا وجود خارجی ندارد، انتشار این خبر به نظر می رسد در جهت آرام کردن موقتی فضای کارگری کشور در شب عید باشد.

همچنین درست یک روز مانده به چهل سالگی انقلاب اسلامی، انتشار این خبر به نوعی کلاه گذاشتن بر سر کارگرانی است که از درد خصولتی سازی دولتی ها فریاد می زنند اما پاسخشان را با شکنجه و زندان دریافت می کنند.

طرح اصلاحات پارامتریک نیز از آن طرح های پر حاشیه و جنجالی شده است که تلاش می شود با واریز مبالغی به عنوان عیدی به کارگران، با یک تیر ضعیف چند هدف نشانه برود.

نخست اینکه موضوع اصلاحات پارامتریک به حاشیه خواهد رفت و دوم بحث های عدالت خواهانه کارگران تحت عناوینی چون اداره شورایی کارخانه ها و شرکت ها تا مدت ها مسکوت خواهد ماند.

در این راستا دولت نیز همراه با کارفرمایان به استثمار هرچه بیشتر طبقه کارگر دامن می زنند و کوچکترین صدای اعتراضی در یک شرکت پیمانکاری یا کارخانه خصوصی شده با برخورد شدید نیروهای دولتی مواجه خواهد شد.

همچنین کارگران با بیمه های ۱۲ درصدی به همان وعده های تامین اجتماعی نیز امیدی ندارند و حتی مباحث خدمات درمانی نیز جایی در واقعیت و کادر درمانی بیمارستان ها ندارد.

نحوه برخورد کادر درمانی و در مجموع درمانگاه هایی که به بیمه شدگان تامین اجتماعی، خدمات ارائه می دهند به قدری نامطلوب است که بیمار احساسی شبیه به گناهکار بودن یا زندانی بودن با شرایط سخت پیدا می کند.

این در حالیست که وضعیت در بیمارستان های خصوصی به طور کل متفاوت بوده و بیماران از خدمات ویژه ای بهره مند هستند.

هادی ابوی (رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران) طرح «اصلاحات پارامتریک» قانون تامین اجتماعی را به زیان کارگران دانسته و گفت: ما با اصلاح و بهبود قوانین مشکلی نداریم اما اینکه به چه شکل اصلاح شود، حائز اهمیت است. متأسفانه مجلس شورای اسلامی هر از چند گاهی در جامعه کارگری با صدور آیین‌نامه‌هایی علیه کارگران ایجاد تنش می‌کند. ما کارگران نیز در قانون تأمین اجتماعی اصرار داریم که اصلاحاتی به وجود آوریم، اما نه به این صورت که عده‌ای خاص بدون نظر شرکای اجتماعی قوانینی را تحمیل می‌کنند.

اما شورای عالی کار و وزارت مربوطه که طبیعتا باید به طور منصفانه حقوق کارگر و کارفرما را رعایت کند، به سمت کارفرما سوق پیدا کرده و افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران را در حالی که تورم نقطه به نقطه به ۴۰ درصد رسیده است، با نوعی منت گذاری مطرح می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top