آخرین اخبار

پسر یکی از اون گچ ها رو بده آقا!

سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان کشور در اظهاراتی انتقاد آمیز از وضعیت تولید در داخل و سازمان غذا و دارو گفت: به رییس سازمان غذا و دارو گفتم که چندین تکلیف مهم دارید و اول اینکه سازمان غذا و دارو را پاک کنید؛ نباید صنعت‌گری که می‌خواهد تولید کند، اذیت شود.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان کشور در اظهاراتی انتقاد آمیز از وضعیت تولید در داخل و سازمان غذا و دارو گفت: به رییس سازمان غذا و دارو گفتم که چندین تکلیف مهم دارید و اول اینکه سازمان غذا و دارو را پاک کنید؛ نباید صنعت‌گری که می‌خواهد تولید کند، اذیت شود و مشکلات بسیاری داشته باشد.

داروسازی در ایران یک صنعت ورشکسته همچون سایر صنایع است. علت آن را می توان در سوداگری دوستداران تحریم و شرایط تحریم جستجو کرد.

در وضعیتی که ایران امروز در آن قرار دارد، علم نیز به طور بالقوه یکی از حوزه هایی است که به طور جدی مورد آسیب قرار گرفته است.

اگر تصور کنیم که به خاطر سوداگری چند کاسب تحریم، با جان و روان انسان ایرانی بازی می شود، آن وقت موضوع پیچیده تر خواهد شد.

حال در چنین شرایطی که تحریم است، کاسبان تحریم حضور جدی دارند و قاچاق نیز وجود دارد، چطور تولیدکننده ایرانی می تواند به بهترین شکل ممکن تولید و عرضه را انجام دهد؟

ایران تحت تحریم های شدید به تدریج با کمبود آرد نیز مواجه خواهد شد چه رسد به وضعیت دارو و درمان! البته باید گفته شود که کشور به هیچ عنوان با تحریم دارو مواجه نبوده و نخواهد بود اما سوداگران و کاسبان تحریم، برایشان تفاوتی ندارد که چه چیزی را و چگونه عرضه می کنند. آنها تنها به فکر سود هستند و دولت نیز با نابکاری ها و خرابکاری های خود آتش جنگ بیماری علیه مردم را شعله ور می نماید.

حسن روحانی در جریان سفر انتخاباتی دور دوم ریاست جمهوری خود در اردبیل خطاب به آنانی که وی "کاسبان تحریم" خطابشان می کرد گفت: چه جور آب و صابون بیاوریم رویتان را بشوییم؟ تمام شد، گذشت آن دوران! ناراحتید تحریم برداشته شده؟ کاسبان تحریم ناراحتید؟ می خواهید تحریم برگردانید؟ تحریم برنمی گردد. شما می خواهید با دنیا مذاکره کنید؟ شما بلدید با دنیا مذاکره کنید؟ شما زبان دنیا را می فهمید؟ شما در فهم زبان ملت خودتان گرفتارید! ما نمی گذاریم تبعیض به این کشور بر گردد…!

پس از گذشت یک سال اما به نظر می رسد تبعیض و تحریم و کاسبان تحریم قدرتمندتر شده اند و حالا درمان مردم نیز در دستان آنها است.

سازمان هایی مثل تامین اجتماعی نیز به عنوان بیمه های دولتی نیز هر ساله بر لیست داروهایی که از پوشش خود خارج می کنند می افزایند و بیمه دولتی جای خود را به بیمه های درمان تکمیلی و خصوصی می دهد.

سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان کشور، یک راه جدی برای مقابله با این وضعیت را در اصلاح و پاکسازی سازمان غذا و دارو معرفی می کند.

او ضمن انتقاد از این موضوع که صنعتگر باید بهره ۲۸ تا ۳۰ درصد به بانک بدهد، خواستار پاکیزه شدن سازمان غذا و دارو شد و گفت: این چه ‏حمایتی از تولید است. به دکتر پیرصالحی گفتم که باید این موارد از سازمان غذا و دارو حذف شود و باید این مجموعه پاکیزه ‏باشد.‏ این می‌شود حکایت ملانصرالدین که تخم مرغ را یک تومان می‌خرد، رنگ می‌کند و ۵ هزار می‌فروشد.

او همچنین درباره خرید داروی داخلی یا خارجی ضمن بیان این که هیچ داروی خارجی به جز یک قلم که برای مادرش تهیه می کند، نمی خرد، با ذکر یک خاطره گفت: من هیچ وقت از پاویون رفت و آمد نمی‌کنم و خریدهای خانه را خودم انجام می‌دهم. چند روز پیش به داروخانه ‏رفتم و گفتم که دارویی می‌خواهم داروخانه‌دار پرسید که آیا ایرانی می‌خواهی یا خارجی؟ گفتم معلوم است که ایرانی می‌خواهم. داروخانه‌دار ‏گفت که پسر یکی از آن گچ‌ها را بده به آقا. آن وقت بود که همه زمین و آسمان روی سر من خراب شد که چرا یک داروساز ایرانی ‏محصول داخلی را این طور خطاب می‌کند.

وی اما نگفت در شرایط فعلی که داروی داخلی به طور حتم با کیفیت بسیار پایین تر نسبت به داروی گران خارجی وجود دارد مردم باید به طور مشخص چه کاری انجام دهند!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top