آخرین اخبار

افول فرش دستباف ایرانی

صادرات فرش دستباف ایرانی از معدود کالاهای اصیل این کشور به دلیل تحریم‌ها و سیاست‌گذاری‌های اشتباه دولت کاهش ‌یافته و بسیاری از فعالان این هنر-صنعت بیکار شده‌اند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

صادرات فرش دستباف ایرانی از معدود کالاهای اصیل این کشور به دلیل تحریم‌ها و سیاست‌گذاری‌های اشتباه دولت کاهش ‌یافته و بسیاری از فعالان این هنر-صنعت بیکار شده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف گفته است در 10 ماهه امسال میزان صادرات فرش دستباف بین 30 تا 35 درصد کاهش ‌یافته که بخش اعظمی از آن ناشی از تحریم‌ها است.

عبدالله بهرامی اضافه کرده است که «طی 10 ماهه سال جاری میزان صادرات فرش دستباف ایران به 225 میلیون دلار رسیده، در حالی که سال قبل میزان صادرات 340 میلیون دلار بود.»

اما بسیاری از فعالان حوزه فرش دستباف بر این باورند که موانع داخلی، سوءمدیریت و قوانین ناکارآمد بیش تحریم‌ها به این صنعت ضربه زده است؛ به‌گونه‌ای که طی دو دهه اخیر صنعت فرش چه از نظر میزان تولید و چه به لحاظ حجم صادرات رو به افول بوده است.

احمدی کریمی اصفهانی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف دراین‌باره می‌گوید «تولید ما دچار تحریم داخلی است. من معتقدم تحریم فرش صددرصد داخلی است و مشکلات این صنعت ربطی به آمریکا و تحریم‌های این کشور ندارد.»

چراغ صنعت فرش دستباف ایران در حالی رو به خاموشی می‌رود که بر اساس آمارهای مرکز ملی فرش یک میلیون نفر بافنده از روستائیان و زنان و مردان شهرنشین در این صنعت فعالیت می‌کنند. حالا بسیاری از بافنده‌های مستقل به دلیل کاهش سطح تقاضا دست از کار کشیده‌اند و برخی هم با کارفرمایان خود تسویه‌حساب کرده‌اند و به خانه رفته‌اند.

هرچند بهمن امسال معاونت تعاون وزارت کار و مرکز ملی فرش ایران با هدف افزایش بهره‌وری، بهبود فضای کسب‌وکار صنعت فرش دستباف و واگذاری تصدی‌گری‌ها به اتحادیه فرش تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند، به نظر نمی‌رسد این‌گونه تفاهم‌نامه‌ها بدون حمایت‌های مادی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بتواند راهگشا باشد.

پس از آشفتگی بازار ارز، صادرکنندگان فرش دستباف نیز مانند دیگر صادرکنندگان مشمول قانون پیمان‌سپاری ارزی یا همان بازگرداندن ارز حاصل صادرات خود شدند. این مسئله انتقاد شدید تاجران فرش را در پی داشته است.

آن‌ها می‌گویند وضع چنین قوانینی علیه هنر-صنعت فرش ایرانی ظلم به بافندگان و صنایع‌دستی کشور است و باید هرچه زودتر این تحریم داخلی برداشته شود.

کریمی اصفهانی با اشاره به اینکه دولت نباید به ارز صادرکنندگان چشم بدوزد، دراین‌باره می‌گوید «صادرکنندگان مکلف شده‌اند تا ارز حاصل از صادرات خود را ظرف 2 ماه به بازار برگردانند. این امر نه شدنی است و نه منطقی؛ چون در برخی موارد فقط 2 ماه زمان می‌برد تا فرش به مقصد برسد.»

فرش دستباف در کنار زعفران و پسته سه کالای استراتژیک و مهم ایران را تشکیل می‌دهد که تولید آن با صادراتش گره‌ خورده است. طی چند سال گذشته ایران نه فقط در زمینه صنعت فرش، بلکه در صادرات پسته و زعفران هم قافیه را به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ترکیه و چین باخته است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top