آخرین اخبار

فشار جدید بر دولت؛ افزایش ۴۰۰ هزار تومانی تصویب شد

در حالی که دولت حسن روحانی به دنبال افزایش تنها ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت بود، مجلس شورای اسلامی دست در دست شورای نگهبان، این امر را مغایر با "عدالت" دانستند و افزایش حقوق ها را به میزان ۴۰۰ هزار تومان تصویب کردند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که دولت حسن روحانی به دنبال افزایش تنها ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت بود، مجلس شورای اسلامی دست در دست شورای نگهبان، این امر را مغایر با "عدالت" دانستند و افزایش حقوق ها را به میزان ۴۰۰ هزار تومان تصویب کردند.

این موضوع به قدری یک طرفه انجام شده است که رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفته است در خصوص این موضوع هیچگونه مذاکره ای در جهت اصلاح از طرف مجلس با دولت انجام نمی گیرد.

محمدباقر نوبخت گفته بود سازمان برنامه و بودجه زیر بار این قانون نخواهد رفت و آن را اجرا نمی کند اما علی لاریجانی با تندی گفت این قانون بوده و دولت نیز ملزم به اجرای قانون است.

محمدباقر نوبخت فردی غیر امنیتی است و به دلیل چند تکه شدن دولت روحانی و درگیری میان امنیتی هایی نظیر روحانی با سایر غیر امنیتی ها، فشار به طور کل بر مجموعه دولت خواهد آمد.

افزایش حقوق کارمندان دولت در حالی توسط نهادهای انتصابی و یا دست چین شده صورت گرفته است که آنها به خوبی از وضعیت اقتصادی و خزانه های خالی از پول در بانک مرکزی اطلاع دارند.

با این حال تلاش می شود تا با استفاده از الفاظی نظیر "عدالت"، دولت روحانی به شکل گروهی جنگ طلب با مردم شناخته شده و باقی نهادهای انقلابی خود را دلسوز نشان دهند.

در همین حال که مجلس خود را سازگار با مردم نشان می دهد و به نوعی به دنبال عدالت است، لازم به ذکر است که طرح هایی نظیر "اصلاحات پارامتریک" در همین مجلس بررسی می شوند.

در همین حین که دولت می گوید توان پرداخت این مبلغ را ندارد، کمیسیون کارگری نیز دست به کار شده اند و اعلام کرده اند که آنها نیز به دنبال افزایش حقوق همچون کارمندان دولتی هستند.

بیشتر از این نیز توسط برخی از فعالین کارگری مطرح شده است و اکنون پس از چانه زنی ها در خصوص افزایش حقوق کارگران و همسان سازی آنها با نرخ های روز طلا و دلار، صحبت از این است که برای جامعه کارگری افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کم است.

در همین خصوص سیده فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید افزایش دستمزد با توافق کارگر، کارفرما و دولت باشد، گفت: وضعیت کارگران به هیچ وجه مناسب نیست و دستمزدی که دریافت می‌کنند به ویژه در کلانشهرهایی مانند تهران جوابگوی هزینه زندگی آنان نیست.

در حالی که پایه حقوق کارگران در سال ۹۷ مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، افزایش ۴۰۰ هزار تومانی عملا با توجه به تورم افسارگسیخته در کشور هیچ خواهد بود.

ذوالقدر با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم این افزایش حقوق برای کارگران کم است، گفت: متاسفانه در این شرایط کارگران ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت می کنند که واقعا نمی دانیم این قشر زحمتکش چگونه با این حقوق ناچیز زندگی می کنند.

با این حال وضعیت کارگران با روند خصوصی سازی در دولت احمدی نژاد و روحانی به مراتب سخت تر است چرا که آنها با دولت روبرو نیستند و کارفرمایان نیز بسته به شرایط و موقعیت اقتصادی خود به راحتی تعدیل نیرو حتی در سطوح کارگر ماهر و متخصص خواهد کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top