آخرین اخبار

نرخ واقعی تورم ایران از دید اقتصاددانان کشور

محمدقلی یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه در ایران می گوید تورم موجود در ایران ۲۰۰ درصد است نه ۲۰ درصد!

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدقلی یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه در ایران می گوید تورم موجود در ایران ۲۰۰ درصد است نه ۲۰ درصد!

اظهارات او که به عنوان یک اقتصاددان داخلی مطرح شده است، کمتر مورد توجه قرار گرفت چرا که به نظر می رسد قرار نیست حقایق موجود در خصوص وضعیت اقتصادی کشور منتشر شود.

پیش از او، حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا پیش بینی کرده بود که قیمت دلار آمریکا به بیش از ۴۰ هزار تومان خواهد رسید.

وی در پاسخ به حملات سازمان یافته علیه خودش گفته بود اسناد و مدارکی و آماری در اختیار دارد که صحت گفته هایش را تایید می کند.

با این حال در همان زمان، انجمن اقتصاددانان ایران در نامه ای ضمن رد این پیش بینی ها گفت به فرض که چنین آماری وجود و صحت داشته باشند، با این حال نباید مردم را نسبت به آینده بدبین کرد.

راغفر همچنین با متهم کردن دولت و مجلس و بازی خواندن افزایش و کاهش نرخ ارز توسط این دو نهاد، آن را سیاستی در جهت شوک درمانی خوانده بود.

ماه ها پس از این اظهارات، همچنان نرخ ارز در ایران با نوسانات جدی روبرو بوده و تلاطم دارد. برخی بر این عقیده اند که بانک مرکزی به صورت دستوری نرخ ها را دستکاری می کند و برخی معتقدند دولت در راستای پر کردن خزانه های خود اقدام به ایجاد نوسان در بازار می کند.

اقدامات مونوپولی بانک مرکزی نظیر ادغام ۵ بانک که به عنوان بانک های نظامی معرفی شد، تلاش هایی در جهت ایجاد ثبات در امور مالی و بانکی است اگر چه به نظر نمی رسد ادغام سراسری تمام بانک های دولتی و خصوصی در یک بانک نیز با وجود بدهکاری های بزرگ این بانک ها به بانک مرکزی راهگشای طولانی مدت شرایط فعلی اقتصادی شود.

در شرایط فعلی که به طور عمده ۲ جناح اصلاح طلب و اصولگرا در کشور وجود دارند، هر یک تلاش می کنند تا بر موج نارضایتی مردم سوار شوند.

از سویی محمود احمدی نژاد در خصوص مسائل اقتصادی و خرید خانه برای اقشار مستضعف حرف می زند، حسن روحانی همچنان وعده می دهد و "باید چنین باشد" می گوید، علی خامنه ای، احمد جنتی و آملی لاریجانی می گویند مسئولین باید به فکر معیشت مردم باشند و اصلاح طلبان همچنان انتقاد می کنند!

در حالی که همه این گروه ها و افراد در صورت ظاهر به فکر اقتصاد و معیشت مردم هستند، انتشار خبر جدید اختلاس ۷ میلیارد دلاری در پتروشیمی، حائز اهمیت است.

وضعیت به گونه ای پیش رفته است که انتشار اخبار اختلاس هایی به مراتب بزرگتر از اختلاس سال ۱۳۹۰ با همکاری محمودرضا خاوری و مه آفرید امیرخسروی، دیگر جنجال برانگیز نیست و رهبر ایران نیازی نمی بیند که حتی دستور "کش ندادن" را صادر کند.

پیش از آقای یوسفی، پروفسور استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز، تورم واقعی ایران را ۲۰۳ درصد اعلام کرده بود که اکنون این آمار توسط اقتصاددانان ایرانی نیز تایید می شود.

گسترش بحران های اجتماعی و سیاسی در پی بحران های اقتصادی در ایران یک امر طبیعی خواهد بود و اگر در مهلت باقیمانده تا فروپاشی کامل اقتصادی، فکری نشود، سایر حوادث به دنبال آن پیش خواهد آمد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top