آخرین اخبار

اینهمه جنجال به خاطر یک اسکناس؟

همه چیز از یک عکس در صفحه توییتری سفارت سوئیس در تهران آغاز شد. این عکس چند پالت پول جدید سوئیس را نشان می داد که ذیل آن در کپشنی نوشته شد: با یک اسکناس ۱۰۰۰ فرانکی شما می‌توانید ۳۳ کیلوگرم پسته، ۱۳۰۰۰ بلیط تک سفره داخل شهری و... خریداری کنید.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

همه چیز از یک عکس در صفحه توییتری سفارت سوئیس در تهران آغاز شد. این عکس چند پالت پول جدید سوئیس را نشان می داد که ذیل آن در کپشنی نوشته شد: با یک اسکناس ۱۰۰۰ فرانکی شما می‌توانید ۳۳ کیلوگرم پسته، ۱۳۰۰۰ بلیط تک سفره داخل شهری و تقریباً ۲ کیلو زعفران خریداری کنید.

کاربران زیادی به این توییت ها واکنش نشان دادند و آن را تحقیر ملت ایران خواندند.

سفارت سوئیس سریعا در یک توییت دیگر اعلام کرد: "پست مربوط به اسکناس جدید ۱۰۰۰ فرانکی موجب سوء تفاهم بسیار شده است. اگر همین مقایسه را در سوئیس انجام دهیم، با ۱۰۰۰ فرانک میشود ۱۵۰ کیلو شکلات سوئیسی یا ۶۰ کیلو پنیر سوئیسی خریداری شود. در واقع منظور فقط ارزش محصولات بود."

اگرچه قرار نیست در چنین گزارشی به نیت خوانی ادمین توییتر سفارت سوئیس در تهران بپردازیم، اما تصور کاربران نیز آنچنان درست نیست.

این تصور که سفارت قصد تحریک ساکنان توییتر را داشته آنچنان صحیح به نظر نمی آید چرا که سوئیس به طور کل و بر خلاف جمهوری اسلامی به دنبال جدال و جنجال نیست.

اما می توان اینگونه برداشت کرد که سفارت قصد داشته تبلیغ رشد اقتصادی خود را بکند. فارغ از این مبحث که چاپ پول در مباحث کلان مالی چقدر نشان دهنده قدرت خرید و سرانه تولید ناخالص داخلی کشورها است، اما دست کم چاپ این پول که پشتوانه قوی دارد، در حقیقت نیز توان چنین کارکردی را دارد.

اما ایرانیان فارغ از مسائل داخلی، به نظر می رسد با وجود بغض معاویه به طرف مقابل حمله می کنند.

در عین حال کاربرانی بودند که معذرت خواهی سفارت را بی دلیل دانسته و توییت قبلی را یک حقیقت عنوان کرده بودند.

اما اغلب حمله کنندگان به پیج سفارت، کاربران ولایتمداری بودند که به راحتی در بایوی خود جملاتی که این معنی را منتقل کند نوشته بودند.

اقتصاد سوئیس بدون وجود جنگ و درگیری با سایر کشورهای دنیا اقتصادی پیشرفته و رو به رشد است.

آمار به دست آمده از سرویس فاینانس گوگل به ما نشان می دهد یک اسکناس ۱۰۰۰ فرانکی سوییس با ۹۹۲ دلار آمریکا برابری می کند.

جمعیت این کشور حدود ۸ میلیون نفر است و تولید ناخالص داخلی آن، ۶۷۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ بوده که نسبت به یک دهه گذشته رشد بیش از ۲ برابری داشته است.

این در حالیست که کشور ایران با جمعیت ۸۱ میلیون نفری خود بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط بانک جهانی در سال ۲۰۱۷، تنها ۴۴۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است که در مقایسه با یک دهه گذشته، رشد قابل توجهی را نداشت.

با این اوصاف گلایه و حملات شدید و جانبدارانه کاربران توییتر در این مورد بیشتر چشم بستن به روی حقایق موجود و اشتباه گرفتن نوک پیکان برای حمله است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top