آخرین اخبار

آیا افزایش یک میلیونی حقوق کارگران پاسخگوی شرایط فعلی است؟

بحث بر سر افزایش حقوق کارگران همچنان ادامه دارد و نتیجه ای هنوز حاصل نشده است. شورای عالی کار معطوف به قدرت کارفرمایان است و فشار کارفرمایان بر شورا، اگر چه در اقلیت هستند اما به دلیل آنکه سرمایه در اختیار آنهاست، قدرت بیشتری نیز دارند.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

بحث بر سر افزایش حقوق کارگران همچنان ادامه دارد و نتیجه ای هنوز حاصل نشده است. شورای عالی کار معطوف به قدرت کارفرمایان است و فشار کارفرمایان بر شورا، اگر چه در اقلیت هستند اما به دلیل آنکه سرمایه در اختیار آنهاست، قدرت بیشتری نیز دارند.

دولت نیز از خروج سرمایه در هراس است. کارفرمایی که نتواند با فشار بر کارگران، کار خود را به پیش ببرد، قطعا پول خود را از بازار داخلی خارج خواهد کرد.

این حتما به معنای این نیست که کارفرمایان همگی می توانند بازار خارجی یا حتی کشورهای همسایه را به دست خود بگیرند اما همین که پول ملی در اختیار آنها به سایر ارزها یا طلا و سکه تبدیل و در خانه نگهداری شود، فشار سنگینی به دولت وارد خواهد کرد.

مقایسه تورم از ماه جاری به نسبت ماه مشابه سال قبل، در مذاکرات صورت گرفته به اینجا رسیده است که حداقل حقوق کارگران باید ۱ میلیون و ۸۹ هزار تومان افزایش داشته باشد.

افزایش این مبلغ در حالیست که تا پیش از این برخی از نمایندگان کارگری خواستار افزایش حقوق خود همسان با افزایش قیمت طلا و دلار شده بودند.

کارگران معتقدند در شرایط فعلی، حقوق های دریافتی آنان به ریال پرداخت می شود حال آنکه هزینه های جاری زندگی بر اساس نرخ دلار آمریکا افزایش می یابند.

همین موضوع در برخی از شعارهای کارگران در اعتراضات جمعی مطرح شده بود. شعاری مثل "حقوق ما ریالیست، هزینه بر دلار است"، از این دست است.

حالا کمیته مزد شورای عالی کار با در نظر گرفتن حقوق کارگران و کارفرمایان به جمع بندی برای افزایش بیش از ۱ میلیون تومانی حقوق رسیده است.

محمدرضا تاجیک عضو هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران تاکید دارد که این رقم زیر خط فقر است. از این رو می‌‌افزاید: با توجه به اینکه در اندازه‌گیری قیمت سبد معیشت ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومانی، حداقل‌ها برای اقلام خوراکی در نظر گرفته شده است، قطعا این رقم پایین‌تر از خط فقر قرار دارد.

خط فقر در ایران اگر چه آمار دقیقی ندارد اما گزارشاتی مبنی بر وجود این خط به میزان ۵ میلیون تومان منتشر شده است.

علت واقعی بودن گزارشات این چنینی بر گزارشات رسمی تر، حس عادی مردم در زندگی روزمره است.

با این حال همانطور که گفته شد اگرچه آمار دقیقی وجود نداشته و آمارهای منتشر شده، غیر واقعی جلوه می کنند، اما همین آمارها از وجود خط فقر ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومانی برای یک خانواده ۴ نفره حکایت دارد.

با استناد به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در تابستان ۹۷، کارگران در ایران حداقل به مدت ۶ ماه به دلیل مدیریت غلط دولتی، ضرر داده اند و زیر خط فقر به رسمیت شناخته شده زندگی کردند.

حقوق رسمی کارگران در سال ۹۷، مبلغ ۱ میلیون و ۱۱۷ هزار تومان برآورد شده بود و ضرر ذکر شده از این بابت حاصل شده است.

حال اگر به مبلغ فوق، ۱ میلیون و ۸۹ هزار تومان دیگر هم اضافه شود باز هم تغییری اتفاق نیفتاده و بالعکس به دلیل شرایط بحرانی اقتصاد ایران، تعداد بیشتری به بیکاران و نیازمندان اضافه خواهد شد.

این مساله بدون در نظر گرفتن شرایط پس از فروردین ماه ۹۸ ذکر شده و همچنان شرایط فعلی لحاظ شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top