آخرین اخبار

چشم کارگران به جلسه شورای عالی کار

دومین جلسه شورای عالی کار امروز بعدازظهر در حالی برگزار می‌شود که کارگران امیدی به افزایش چشمگیر دستمزد خود ندارند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

دومین جلسه شورای عالی کار امروز بعدازظهر در حالی برگزار می‌شود که کارگران امیدی به افزایش چشمگیر دستمزد خود ندارند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» نخستین جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران در سال 98 ششم اسفند بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید. در آن جلسه صرفاً نمایندگان کارگران فرصت یافتند تا به طور صریح بر «جبران هزینه سبد معیشت کارگران» تأکید کنند.

در جلسه امروز (21 اسفند) قرار است نمایندگان کارفرمایان و دولت مواضع خود را اعلام و بر سر میزان دستمزد سال آینده چانه‌زنی کنند. با وجود اینکه کمتر از 10 روز تا آغاز سال جدید باقی مانده، برخی معتقدند که حتی در این جلسه نیز رقم دستمزد کارگران تعیین نخواهد شد و احتمال موکول شدن این امر به سال آینده زیاد است.

برخی نمایندگان مجلس با تذکر به دولت، از اعضای دولتی شورای عالی کار خواسته‌اند با توجه به روزهای پایانی سال، دستمزد کارگران را هرچه سریع‌تر تعیین و درصد افزایش آن را مشخص کنند.

جلسه شورای عالی کار در حالی امروز برگزار می‌شود که روز 24 بهمن کمیته دستمزد این شورا رقم هزینه سبد معیشت خانوار 3.3 نفری کارگری را سه میلیون و 760 هزار تومان تعیین کرد. این رقم نسبت به سال جاری یک میلیون و 280 هزار تومان افزایش یافته است.

شورای عالی کار موظف است همه‌ساله بر اساس ماده 41 قانون کار حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور بر اساس درصد تورم اعلام‌شده و با در نظر گرفتن هزینه سبد معیشت خانوار تعیین کند.

سبد معیشتی شامل مجموعه‌ای از کالاها و خدمات مورد نیاز یک خانوار است که میزان هزینه آن، ملاک و معیار تعیین دستمزد قرار می‌گیرد.

کارگران از جمله اقشاری هستند که بر اثر سیاست‌های ضد اقتصادی دولت در فقر و تنگدستی گرفتار شده‌اند. طی سال جاری هر کارگر به طور میانگین ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان حقوق دریافت می‌کند که به گفته فعالان کارگری کفاف هزینه‌های سرسام‌آور زندگی را نمی‌دهد.

علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس با تأکید بر اینکه دستمزدها در بهترین حالت 40 درصد از هزینه‌های سبد معیشت را پوشش می‌دهد، به خبرگزاری ایلنا گفته است «از دهه 80 به بعد موازی با خصوصی‌سازی بر سر دستمزد زدند و کاری کردند که در یک دهه دستمزد به بدترین وضعیت خود سقوط کند‌.»

بر اساس آمارهای تأمین اجتماعی حدود 14 میلیون نفر از جمعیت ایران کارگر هستند. مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، خط فقر یک خانوار چهارنفری در 6 ماه نخست امسال،  2 میلیون 728 هزار تومان تعیین‌شده که نبست به حقوق کارگران فاصله زیادی دارد.

هرچند کارگران می‌دانند بی‌رحمی نمایندگان دولت و کارفرمایان مانع افزایش چشمگیر دستمزدشان می‌شود، چشم به جلسه امروز شورای عالی کار دوخته‌اند تا اندکی از فشارهای معیشتی که بر دوششان سنگینی می‌کند، کاسته شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top