آخرین اخبار

مبادله کالا به کالای تامین اجتماعی با طلبکارانش

آنچنان که مشخص است تامین اجتماعی، توان تامین و نگهداری خود را نیز در آینده نه چندان دور نخواهد داشت و در نهایت با سرمایه زندگی ۴۲ میلیون ایرانی، خود را از دایره دولتی موجود خارج می نماید.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

تامین اجتماعی ورشکسته و این موضوع کاملا عیان است. مرکز پژوهش های مجلس در آذر ۱۳۹۶ طی گزارشی، فروپاشی کامل تامین اجتماعی ظرف یک دهه آینده را پیش بینی کرده بود.

یک سال و نیم بعد از انتشار این گزارش، به نظر می رسد شیب سقوط به سمت نابودی این سازمان با سرعت بیشتری در حرکت است.

حالا سازمان از طلبکاران خود تنها عذرخواهی و اعلام کرده است که می تواند بدهی خود را به شکل تهاتری تسویه کند.

شیوه کار جدید یا به عبارتی راهکار جدید تامین اجتماعی برای پرداخت بدهی مراکز درمانی به این شکل است که تمام طلبکاران به جای طلب خود می توانند لیست کارکنان را به صورت رایگان برای سازمان بفرستند تا تامین اجتماعی به جای بدهی اش، بیمه آنها را تمدید کند!

جای تامل دارد که سازمان رو به ورشکستگی ای که امروز به جای طلبش، مبادله کالا به کالا می کند، چطور می خواهد پس از ۳۰ سال حقوق پرداخت کند؟

در حال حاضر نیز سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حقوق بازنشستگان خود با مشکل روبرو بوده و گاها حقوق های آنها به تاخیر افتاده است.

همچنین مبادله و تهاتر بدهی با بیمه، این سوال را به وجود می آورد که سازمان قرار است به کدام مراکز درمانی مجددا در ادامه این "راهکار" بدهکار شود؟

رویه اتخاذ شده در سازمان شبیه به بدهکاری است که برای پرداخت قرض خود دائما قرض می کند و گردش مالی سراسر ضرر ایجاد کرده است.

هنوز طلبکاران واکنش روشنی به این راهکار پیشنهاد شده نشان نداده اند اما به نظر می رسد سازمان صرفا تلاش دارد تا در واپسین سال های باقی مانده از عمر خود، تا جای ممکن خود را حفظ کرده و فروپاشی اش را به تاخیر بیندازد.

احتمالا طلبکاران به تدریج خروج بیشتر مراکز درمانی شان از قراردادهای بسته شده با این مجموعه را رقم بزنند.

برخی بر این باورند که تامین اجتماعی به دلیل طلبکار بودن و داشتن طلب بزرگ از دولت، هرگز ورشکسته نخواهد شد اما به نظر نمی رسد دولت بخواهد این طلب را پرداخت کند.

فروردین ماه سال جاری "رسول خضری" (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) از طلب ۱۲۰ هزار میلیاردی دولت به سازمان خبر داد و گزارشاتی دال بر افزایش این میزان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان منتشر شده است.

دولت نیز در مقابل به همین شکل تهاتری قصد تسویه حساب با سازمان را دارد و به جای بدهی خود، شرکت های زیان ده را به تامین اجتماعی می دهد.

غلامرضا علیزاده و همکاران او معتقدند این کار باعث وخیم تر شدن وضعیت سازمان می شود چرا که بار از روی دوش دولت برداشته شده و سازمان درگیر شرکت های زیان ده می شود.

این کارشناس تامین اجتماعی تاکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی به دلیل اینکه دچار چنین عارضه‌هایی است و از طرف دیگر بزرگترین بدهکار تامین اجتماعی دولت است، در مقابل شرکت‌های زیان‌ده خود را به سازمان تامین اجتماعی می‌فروشد. به این شکل بار را از دوش خود برمی دارد و سازمان را درگیر شرکت‌های زیان‌ده می‌کند. حال آنکه برای نجات صندوق تامین اجتماعی دولت باید دخالتش را کم کند.

 

آنچنان که مشخص است تامین اجتماعی، توان تامین و نگهداری خود را نیز در آینده نه چندان دور نخواهد داشت و در نهایت با سرمایه زندگی ۴۲ میلیون ایرانی، خود را از دایره دولتی موجود خارج می نماید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top