آخرین اخبار

ارز 4200 تومانی نتیجه نداد/ طرح بعدی دولت چیست؟

چهار روز پس از اعتراف رئیس‌کل بانک مرکزی به شکست سیاست ارز 4200 تومانی، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران نیز اذعان کرده است که «این اقدام [توزیع ارز دولتی] در عمل آن‌طور که باید نتیجه نداد.»

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

چهار روز پس از اعتراف رئیس‌کل بانک مرکزی به شکست سیاست ارز 4200 تومانی، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران نیز اذعان کرده است که «این اقدام [توزیع ارز دولتی] در عمل آن‌طور که باید نتیجه نداد.»

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» روز شنبه عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت «ارز 4200 تومانی ضمن ایجاد رانت، موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها شده است.»

کارشناسان اقتصادی این اظهارنظر همتی را به معنای زمینه‌چینی برای حذف ارز 4200 تومانی تلقی کردند. حالا با اظهارات فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی، گمانه‌زنی‌ها درباره حذف ارز 4200 تومانی از عرصه اقتصادی کشور قوت گرفته است.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که با حذف ارز دولتی، قیمت کالاهای اساسی دو مرتبه دچار شوک شدیدی می‌شود و نرخ تورم افزایش می‌یابد؛ اما به نظر می‌رسد دولت در پی طراحی سازوکاری است که پس از حذف ارز 4200 تومانی، بر اساس آن بتواند یارانه‌های ارزی را به‌ طور هدفمند در بین دهک‌های پایین جامعه توزیع کند.

دژپسند در بخش دیگری از اظهارات خود به طور غیرمستقیم به این مسئله اشاره کرده و گفته است «اگر قرار باشد به دهک‌های پایین به‌ویژه دهک‌های پنجم و ششم فشار‌هایی از این ناحیه [انحراف ارز 4200 تومانی] وارد شود دولت قطعاً سیاست خود را تغییر می‌دهد.»

همتی نیز در یادداشت اینستاگرامی خود با اشاره به اینکه ارز ترجیحی نتوانسته از افزایش قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کند، نوشته است «تدریجاً در بیشتر موارد یارانه از مصرف‌کننده فاصله گرفته و نصیب واسطه‌ها شده است.»

او از «آسیب‌شناسی» این مسئله و «اتخاذ تصمیم مناسب در این خصوص» خبر داده است. از سوی دیگر دژپسند هم تصریح کرده است هم‌اکنون دولت ‌روی «برخی طرح‌ها» مطالعه می‌کند و قطعاً «روش‌هایی» را اتخاذ خواهیم کرد تا مانع از فشار آمدن به اقشار ضعیف جامعه شود.

با کنار هم قرار دادن واژه‌ها و جمله‌هایی که این دو مقام اقتصادی مطرح کرده‌اند، می‌توان نتیجه گرفته که دولت از سال آینده پرداخت ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی را حذف خواهد کرد و شاید این یارانه ارزی را در قالب بن‌کارت‌هایی به دهک‌های پایین جامعه پرداخت کند؛ بن‌کارت‌هایی که صرفاً می‌توان با آن‌ها چند قلم کالای مشخص مانند برنج، روغن، چای، قند و... خرید.

چندی پیش نمایندگان مجلس ایران به پیشنهاد 4 بندی کمیسیون تلفیق بودجه مبنی بر استفاده از مابه‌التفاوت ریالی 14 میلیارد دلار از منابع حاصل از صادرات نفت برای تأمین کالاهای اساسی مردم رأی موافق دادند. در بند 3 این پیشنهاد که به بودجه 98 اضافه شده، دولت موظف است از «کالابرگ الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی و یا پرداخت نقدی» استفاده کند.

ازاین‌رو، زمینه لازم برای عبور دولت از ارز 4200 تومانی فراهم‌شده و حالا مجوز این اقدام را دارد که ذخایر ارزی خود را هدفمند خرج کند؛ به ویژه اینکه تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا خزانه ارزی رژیم ایران را تحت‌فشار قرار داده و حجم زیادی از ارزهای استراتژیک کشور به دلیل سیاست‌های اشتباه ارزی رژیم یا فساد در بانک مرکزی از بین رفته است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top