آخرین اخبار

دزدی از جیب کارگران با اصلاحات پارامتریک

بر سر طرح اصلاحات پارامتریک همچنان بحث است. کارگران معترض به آن و گروه مدیران مخفی شستا و کارفرمایان وابسته به کاغذبازی های تامین اجتماعی مدافع آن هستند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

بر سر طرح اصلاحات پارامتریک همچنان بحث است. کارگران معترض به آن و گروه مدیران مخفی شستا و کارفرمایان وابسته به کاغذبازی های تامین اجتماعی مدافع آن هستند.

واژه کارگر در ایران به شکل نادرستی ترجمه شده است و این ترجمه بد باعث شده است بخش فنی و تحصیل کرده در فشار بیشتری قرار بگیرند.

وقتی از کارگر صحبت می شود، غالبا افرادی در ذهن تجسم پیدا می کنند که به کارهای سخت بدنی مشغول هستند و از نیروی بازو بهره می برند.

این در حالیست که بسیاری از کارفرمایان برای رها شدن از شر شکایات و درگیری با اداره کار، کارکنان شرکت های خود را نیز با هر میزان تخصصی که داشته باشند، بیمه کارگر ساده می کنند تا حرف و حدیثی نماند و روی کاغذ، "کار" انجام شده باشد.

تاکید می شود که با هر میزان تخصص و نه تحصیلات، برای کارکنان یک شرکت نیز بیمه تامین اجتماعی کارگر ساده رد می شود.

این موضوع به این دلیل است که افراد با تحصیلات بالاتر از دیپلم همچون لیسانس و فوق لیسانس نیز به عنوان کارگر ساده اما دارنده مدرک تحصیلی بالاتر شناخته می شوند و حقوق آنها نیز نه بر اساس میزان تخصص آنها که بر مبنای میزان سال هایی که پشت میز درس نشسته اند محاسبه می شود.

اگر قرار باشد به کارمندان (کارگران) یک شرکت بر اساس تخصص آنها بیمه پرداخت شود، عملا شرکت ها را مجبور می کند که حقوق های بسیار بالاتری را نیز پرداخت کنند که این موضوع با روح سرمایه داری در تضاد است.

در طرح اصلاحات پارامتریک باید این افراد را نیز در نظر گرفت. هر چند که مجلس می گوید این طرح برای بیمه شدگان جدید است و قانون احتمالی، عطف به ماسبق نمی شود اما نمایندگان کارگری خود را ملزم به حمایت از مجموعه افرادی که تحت عنوان بیمه ای "کارگر" شناخته می شوند می دانند.

اوضاع سازمان تامین اجتماعی خوب نیست و بسیار بد توصیف می شود. از این روی، این سازمان قصد دارد تا با ایجاد تغییراتی در "نهضت اکچوئری" خود را از ورشکستگی قطعی نجاد دهد.

افزایش سن بازنشستگی به میزان ۵ سال در همین راستا برنامه ریزی شده است.

در همین زمینه علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر می گوید: اینکه دولت و کارفرماهایشان اجحاف کرده‌اند قبول داریم، عرض بنده این است که اشتباهی امضا کردیم ولی باید درست عمل کنیم. مهم این است که خیری اتفاق بیفتد اینکه این خیر را به حساب چه کسی بگذارند مهم نیست. زمانی که قانون نوشته می‌شد امید به زندگی ۴۹ تا ۵۲ سال بود اما در حال حاضر این موضوع به ۷۳ سال رسیده است قطعا نهضت اکچوئری (نظام بیمه‌پردازی) برای هر کدام از اینها نتیجه جداگانه می‌دهد که باید در نظر گرفته شود.

ترکیب افزایش حقوق کارگران در سال آینده به میزان ۲۳ درصد با در نظر گرفتن طرح اصلاحات پارامتریک، رسمی تر کردن نظام برده داری و استثمار کارگران از ۱۸ سال به بالا است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top