آخرین اخبار

طرح دولت برای بازگشت به سیستم کالا با کالا

ایالات متحده با اعمال تحریم های سخت علیه جمهوری اسلامی، تهران را مجبور به انجام معاملاتی می کند که در نهایت باختی شگفت انگیز به همراه خواهد داشت.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایالات متحده با اعمال تحریم های سخت علیه جمهوری اسلامی، تهران را مجبور به انجام معاملاتی می کند که در نهایت باختی شگفت انگیز به همراه خواهد داشت.

با سفر حسن روحانی به عراق و تلاش برای برقراری نوعی رابطه که ایران را از وضعیت تحریم نجات دهد، می توان اینگونه دریافت که راهی برای جمهوری اسلامی به غیر از اینکه به سمت یک نظام تهاتری سوق داده شود وجود ندارد.

در واقع می توان اینگونه تحلیل کرد که در شرایط غیر عادی اقتصادی، عملا چیزی به نام معامله کالا با کالا وجود نداشته و اکنون صرفا سیستم تهاتری می تواند برقرار باشد.

اقداماتی نظیر تسریع در ایجاد راه آهن مستقیم به عراق از ایران و همچنین لغو روادید دو کشور که از جانب ایران به آن اصرار ورزیده می شد نه به خاطر بهبود شرایط که صرفا به دلیل وجود تحریم ها است.

در این میان عبدالناصر همتی و دولتمردان دولت روحانی امیدوارند که با یک سفر وی به عراق، تمام مشکلات موجود در داخل ایران حل شود که البته چنین نخواهد شد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت فعلی در نشست خبری بهمن ماه ضمن انتقاد از عملکرد عراقی ها با آمریکا در حمایت از تحریم ها گفت: ما ماهی ۲۰۰ میلیون دلار به عراق، گاز صادر می کنیم اما پولش را نمی دهند و می گویند تحریم هستید!

وی ادامه داد: کشوری که تحریم نیست، برای چه بیاید برای ما فداکاری کند و مثلا ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد؟

به نظر می رسد در آخرین سفر مایک پمپئو به عراق و گفتگو با مقامات عراقی، مسئولان این کشور متقاعد شده اند که اگر می خواهند در بازار جهانی بمانند و کار کنند، نباید حتی ۱ دلار به ایران پرداخت کنند.

در همین حال عبدالناصر همتی پس از سفر روحانی به عراق می گوید اقداماتی در حال انجام است که از طریق آن شکست سیاست های تحریمی آمریکا حتمی است.

اعلام علنی این موضوع بیشتر از آنکه نشان دهنده امید به این موضوع باشد، نشان از شکست حتمی مذاکرات انجام شده شخص همتی، زنگنه و اکنون روحانی است.

با این حال به دلیل تحریم نبودن غذا و دارو، به نظر می رسد سیستم مبادله کالا به کالای ایران و کشوری که تولید ناخالص ملی آن به سختی در سال ۲۰۱۷ به ۲۰۰ میلیارد دلار می رسید، در راه است.

آنطور که از گفته های همتی بر می آید، قرار است عراق در مقابل بدهی ۲ میلیارد دلاری خود به ایران (که در حال افزایش است) به این کشور کالاهای خود را صادر کند.

با توجه به رشد ۵۰ درصدی واردات ایران از عراق در فروردین ماه ۹۷، اکنون بر حجم واردات قرار است افزوده شود.

واردات ایران از عراق معمولا کالاهایی نظیر ضایعات آلومینیوم و ذرت دامی را در بر می گیرد و حتی اگر فرض را بر عدم معامله انرژی هایی مثل گاز بگذاریم و صرفا کالا را با کالای مصرفی در نظر بگیریم، باز هم این عراق است که بدهکار خواهد بود.

حال با توجه به اینکه ایران ماهیانه ۲۰۰ میلیون دلار بدهی سر دست عراق می گذارد و این کشور نیز پرداخت نمی کند را در نظر بگیریم، به کوچک بودن این کشور از نظر فعالیت های اقتصادی می رسیم.

با این حال به دلیل تحریم های موجود، باز هم این رییس جمهور ایران است که برای عقد قرارداد و یاری طلبی به سمت کشوری که ۸ سال با آن جنگیده است رفته و استمداد طلبی می کند.

مشخص نیست "مکانیسم پرداخت خاص" مورد نظر آقای همتی برای تسویه حساب با عراق چیست اما آرامش دولت آمریکا در این باره نشان می دهد که قرار نیست به شکل گسترده، پول به ایران پرداخت شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top