آخرین اخبار

اقتصاد ایران در هفته‌ای که گذشت

شبکه رسانه‌ای بیان در این بسته خبری به مرور خلاصه اخبار و وقایع اقتصادی ایران در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازد.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

شنبه: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت «گرچه ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی در ابتدا موجب کنترل شوک بوده اما به مرور معایب آن باعث ایجاد رانت و افزایش قیمت‌ها شده است.»

پیش‌ازاین، بارها کارشناسان اقتصادی نسبت تبعات سیاست‌های ارزی دولت هشدار داده و گفته بودند توزیع ارز 4200 تومانی موجب ایجاد رانت‌های کلان و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها خواهد شد.

یکشنبه: نرخ هر کیلوگرم مرغ در بازارهای تهران و برخی کلان‌شهرها به 17 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت هر کیلوگرم از این کالا در مهرماه امسال حدود 10600 تومان بود.

قیمت مرغ در ماه‌های اخیر نوسان زیادی با تمایل به افزایش قیمت داشته است به همین منظور دولت برای کنترل قیمت‌ها، جلوی صادرات مرغ را گرفت و اجازه واردات مرغ به کشور را صادر کرد؛ اما تنظیم بازار مرغ از سوی دولت با تأخیر انجام شد و اثرگذاری لازم را نداشت.

دوشنبه: پر فیشر، مدیر سازوکار ویژه مالی اروپا (اینستکس) به تهران آمد و مورد استقبال رؤسای نمایندگی‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس (E3) قرار گرفت. گفته می‌شود این سفر قدمی مهم جهت گفت‌وگو با طرف ایرانی در خصوص نحوه اجرای سازوکار تجاری ایران و اتحادیه اروپا است.

اروپایی‌ها اجرای این سازوکار مالی را منوط به تصویب لوایح اف.ای.تی.اف کرده‌اند که البته با واکنش منفی رژیم ایران مواجه شده است. اروپا اعلام کرده است که این سازوکار صرفاً شامل ارسال کالاهای غیرتحریمی مانند غذا و دارو راه‌اندازی می‌شود.


سه‌شنبه: جلسه دستمزد شورای عالی کار پس از هفت ساعت مذاکره فشرده بدون توافق گروه‌های کارگری و کارفرمایی پایان گرفت و گروه کارگری از موضع خود نسبت به حقوق کارگران کوتاه نیامد.

فعالان کارگری اصرار دارند که دستمزد کارگران به هزینه سبد معیشتی نزدیک شود؛ چراکه تورم فزاینده  موجب کاهش قدرت خرید کارگران و کاهش ارزش دستمزدهای کنونی شده است. از سوی دیگر، نمایندگان کارفرمایان در شورای عالی کار معتقدند که افزایش دستمزدها مطابق میل نمایندگان کارگران، سبب تعطیلی واحدهای اقتصادی و تولیدی می‌شود.

 

چهارشنبه: یکی از مسافران پرواز هواپیمایی معراج که قصد سفر از استانبول به مقصد تهران را داشت در زمان تحویل کارت پرواز، کارتی را دریافت کرد که به ‌صورت دست‌نویس صادر شده بود؛ مسئله‌ای که موجب تعجب مسافران شده و مشکلات بسیاری برای آنان به وجود آورده است.

روابط عمومی شرکت هواپیمایی معراج در  این مورد به خبرگزاری ایسنا گفت «به علت قطع سیستم سیتا که ناشی از تحریم‌های اعمالی است، در حال حاضر امکان صدور بلیت پرواز وجود ندارد و این اتفاق از حدود یک ماه قبل رخ داده است.»

پنج‌شنبه: محمد شریعتمداری،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس برنامه پنج‌ساله باید ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کشور صورت می‌گرفت تا رشد اقتصادی هشت درصد به دست آید؛ اما به دلیل «فشارهای نظام سلطه»، سرمایه‌گذاری‌ها و رشد اقتصادی مورد انتظار در سال ۹۷ به شکلی که می‌خواستیم، پیش نرفت.

دولت آمریکا اردیبهشت امسال از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و در مرداد و آبان نیز طی دو مرحله تحریم‌های خود را علیه رژیم ایران اعمال کرد. در پی این اقدام‌های آمریکا اقتصاد ایران با مشکلاتی مواجه شده است. بااین‌حال، بسیاری از کارشناسان معتقدند که تحریم‌ها در کنار سوءمدیریت و فساد گسترده در جمهوری اسلامی، صرفاً یکی از دلایل به وجود آمدن مشکلات است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top