آخرین اخبار

امید دادن به مردم از راه اینستاگرام همتی و راهکار وی

عبدالناصر همتی برای نخستین بار، افرادی را که وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸ را سیاه می بینند، "صاحب نظر" خواند. از دید همتی دو دسته از صاحب نظران وجود دارند که وضعیت اقتصادی را در سال جاری پیش بینی می کنند.

12 ماه قبل
بیان
A- A A+

عبدالناصر همتی برای نخستین بار، افرادی را که وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸ را سیاه می بینند، "صاحب نظر" خواند.

از دید همتی دو دسته از صاحب نظران وجود دارند که وضعیت اقتصادی را در سال جاری پیش بینی می کنند.

افرادی که وضعیت را کاملا سیاه بررسی می کنند و دیگر صاحب نظرانی که تلاش می کنند تا وضعیت از حالت سیاه به سمت سفیدی حرکت کند.

در ابتدای موضوع همین مطلب که تا پیش از این رییس کل بانک مرکزی، دسته اول را "دشمن"، "دلال" و "معاند" خطاب می کرد و اکنون صاحب نظر می داند، قدمی رو به جلو برای وی است که دیگران را نیز می بیند و تایید می کند که نظرات دیگری نیز وجود دارند.

با این حال در بررسی دو گروه صاحب نظر از دید همتی به این مطلب بر می خوریم که وی، خود نیز می داند وضعیت نامساعد است و باید برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش شود.

در این دو بررسی که در اینستاگرام آقای همتی نوشته شده، این چنین آمده است:

۱- تشدید مشکلات: تأثیر بیشتر تحریم‌های آمریکا- کاهش درآمدهای نفتی- تشدید تورم رکودی- هجوم نقدینگی – کاهش بیشتر رشد اقتصادی و…

۲- غلبه بر مشکلات: کند شدن تیغ تحریم‌ها- افزایش مبادلات با همسایگان و کشورهای دوست- کاهش قابل توجه واردات غیرضرور- رونق تولید ملی- افزایش صادرات غیرنفتی- کنترل بازار ارز- توان مهار نقدینگی و…

نظریه "تشدید مشکلات" که به صورت نظریه ای مطرح شده از جانب اقتصاددانان مستقل وجود دارد مدتی است که توسط جمعی از افراد سابقا دولتی نیز طرح می شود.

عباس آخوندی، وزیر پیشین راه در دولت روحانی، صراحتا از وضعیت بد در حوزه اقتصاد ایران در سال جاری خبر می دهد.

وی در گفتگویی با تجارت نیوز گفت اگر ایران نتواند وضعیت ارتباطات بین المللی خود را سامان ببخشد، قطعا به مشکل برخواهد خورد.

در حالت پیشنهادی عبدالناصر همتی نیز به نظر می رسد رویه همان چیزی خواهد بود که بسیاری از آن بیم دارند.

در مورد پیشنهادی همتی، یکی از راه کارها برای برون رفت از شرایط تاریک اقتصادی، «افزایش مبادلات با همسایگان و کشورهای دوست» مطرح شده است.

به طور قطع یکی از این کشورهای همسایه و دوست مد نظر وی، عراق است که با توجه به صادرات حتی سیب زمینی و پیاز به این کشور، باز هم به گفته بیژن نامدار زنگنه، این کشور خود را فدای ایران نخواهد کرد.

شاید همین نحوه اطلاع رسانی عبدالناصر همتی، خود گویای این واقعیت باشد که وضعیت قرار نیست بهتر از این شود وگرنه آقای همتی به راحتی می تواند همچون سایر مطالبی که در مصاحبه با خبرنگاران می گوید، این مطالب را نیز در قالب بسته های خبری مطرح کند.

البته ارتباط با کاربران اینترنت به شکل مستقیم به خودی خود بسیار مطلوب ارزیابی می شود اما اینکه رییس کل بانک مرکزی تصور کند می تواند با چند پست اینستاگرامی، کاربران خود را افرادی قابل پیش بینی ببیند، چندان مطلوب نیست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top