آخرین اخبار

پیش بینی ها درست بودند؛ گوجه فرنگی نیز گران شد

به دنبال آزاد شدن مجدد صادرات گوجه فرنگی به عراق برای پر شدن صندوق های ذخیره ارزی بانک مرکزی و دولت، طبق پیش بینی های صورت گرفته، قیمت این کالا نیز پس از پیاز و سیب زمینی افزایش یافت و در برخی مناطق به هر کیلو ۷۰۰۰ تومان رسید.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

به دنبال آزاد شدن مجدد صادرات گوجه فرنگی به عراق برای پر شدن صندوق های ذخیره ارزی بانک مرکزی و دولت، طبق پیش بینی های صورت گرفته، قیمت این کالا نیز پس از پیاز و سیب زمینی افزایش یافت و در برخی مناطق به هر کیلو ۷۰۰۰ تومان رسید.

تا زمانی که صادرات این کالا ممنوع شده بود، وضعیت بدون در نظر گرفتن مدت مشابه آن در سال قبل مطلوب تر ارزیابی می شد اما با فشار برخی نمایندگان مجلس که مردم را بهانه برای صادرات قرار دادند، این کالا افزایش قیمت پیدا کرد.

سکینه الماسی نماینده عسلویه در مجلس شورای اسلامی گفته بود به دلیل تقاضای بالای مردم جنوب کشور مبنی بر آزاد شدن صادرات مجوز صادرات آن صادر شود.

این نماینده و جمعی دیگر در وزارت صمت وعده داده بودند که این آزادسازی به معنای افزایش قیمت برای مردم در داخل کشور نخواهد بود و قابل کنترل است.

با این حال درست ۲ روز پس از این آزادسازی، قیمت گوجه فرنگی افزایش داشته است و احتمال می رود که پس از پیاز، سیب زمینی، مرغ و گوشت گوسفند، شاهد بحران گوجه فرنگی در کشور باشیم.

رشد دو برابری قیمت این کالا به دلیل عدم توان مدیریتی دولت است که از هر راهی تلاش می کند تا به کشور ارز آوری کند.

در این میان نباید افزایش قیمت کاهو (۱۰۰۰۰ تومان)، خشکبار (۴ مغز، ۳۲۰.۰۰۰ تومان) و پیاز (۱۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان) را نادیده گرفت.

سال ۹۷ کشور با بحران رب گوجه فرنگی نیز مواجه شد به طوری که قیمت هر یک کیلو به حدود ۲۰.۰۰۰ تومان رسید اگرچه پس از ممنوعیت صادرات، تنها ۳۰۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرد و به نظر می رسد با گران شدن دوباره گوجه، قیمت رب نسبت به چند ماه پیش روند صعودی به خود بگیرد.

حسن صابری هرندی، رئیس اتحادیه بارفروشان در این رابطه گفت از زمان ممنوعیت صادرات پیاز تا امروز شاهد کاهش ۴۰ درصدی این محصول بودیم اما از ۱۵ فروردین که ممنوعیت بر روی گوجه برداشته شد، افزایش قیمت را در تره بارها می بینیم.

به گزارش ایسنا وی با بیان اینکه قیمت گوجه فرنگی در سطح میدان‌های میوه و تره بار به کیلویی ۵۰۰۰ تومان افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: سود صادرات گوجه فرنگی در بازارهای هدف برای هر کیلو از این محصول در حدود ۷۰ تا ۸۰ سنت است و صاحبان بار گوجه فرنگی و دلالان با توجه به این میزان درآمد، حجم قابل توجهی از محصولات را صادر می‌کنند.

نکته قابل توجه در گفته های رییس اتحادیه بارفروشان این است که سود صادرات گوجه فرنگی برای کشور مقصد حدود  ۷۰ تا ۸۰ سنت برای "صاحبان بار" و "دلالان" است.

این بدان معنی است که اگر تا پیش از این کشاورزان با دلالان روبرو بودند امروز مردم نیز با همان افرادی روبرو هستند که بار را از کشاورز به طور عمده پیش خرید می کنند.

رویه نیز به این شکل است که پیشخران مدتی قبل از به بار نشستن محصول به سراغ کشاورزان می روند و تمام محصول آنها را خریداری می کنند.

کشاورزان نیز که به علت تنگدستی، حاضر هستند با قیمت پایینتر اما به طور یکجا محصول خود را به فروش برسانند، در نهایت محصولی برای عرضه به بازار ندارند.

نتیجه این می شود که قیمت تمام شده محصول برای مردم عادی تقریبا مشابه قیمتی می شود که معادل آن با دلار آمریکا همخوانی می یابد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top